نکات اساسي سازگاري طراحي سايت با موبايل

در بحث مهم بهینه سازی وب سایت و طراحی سایت ، سازگاری طراحی سایت با تمامی گوشی های هوشمند موجود در بازار یک بحث اساسی قلمداد می شود . با توجه به پیشرفت روز افزون استفاده از موبایل در جامعه و رجوع مردم به طراحی سایت از طریق موبایل ، یادآوری نکات زیر باعث سازگاری طراحی سایت انجام شده با موبایل می باشد :

در ادامه با دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو همراه باشید :

1-اهميت محتوا براي داشتن يک طراحي موبايل خوب

اکثر بازديد کنندگان طراحی سایت شما انتظار دارند با وب سايتي با محتواي ايده آل روبرو شوند. در طراحی سایت براي موبايل محتوا بايد در مرکزيت جلوه نمايد. پس با توجه به اهميت آن در طراحي موبايل محتوا بايد فاقد شاخ و برگ اضافي باشد و مستقيم بازديدکننده را با بخش مفيد روبرو نمايد.

2- همه چيز بايد در دسترس باشد

همه صفحات وب سايت بايد قابل دسترس باشد. به عبارت ديگر، مطمئن شويد که کاربران موبايل دسترسي به اکثر محتواي طراحی سایت شما را داشته باشد. اين نا اميد کننده است که اطلاعات و محتواي سايت به سادگي در دسترس بازديدکنندگان نباشد . طراحی سایت براي موبايل بايد به گونه اي بهينه شده باشد که تمام محتواي دسکتاپ در موبايل نيز قابل مشاهده باشد.

3- محدوديت منوي سايت

همانطور که در بالا اشاره شد، شما نياز به رويکردي داريد که تمام محتوا قابل دسترس باشد. اما لايه هاي بيش از حد منو سايت به هيچ عنوان مناسب نيست، توصيه مي شود حداکثر سه لايه منو و حداکثر پنج يا شش آيتم براي هر منو در طراحی سایت بگنجانيد.

4- انتخاب اندازه مناسب براي دکمه ها

اجازه دهيد با يک اشتباه در طراحی سایت واکنشگرا شروع کنيم فرض کنيد در نسخه دسکتاپ چند دکمه کنار هم داريم در طراحی سایت موبايل نيز بصورت مشابه دکمه ها با همان ترتيب در کنار ديکديگر هستند اما در مقياس کوچک، حالا تصور کنيد در دستگاه هاي موبايل که لمسي هستند کاربر بخواهد با انگشت دکمه هاي ريز و ناخواناي کنار يکديگر را لمس کند؟ به چنين رويدادي مي گوييم "طراحي تجربه کاربري" ناموفق. انتخاب سايز و نوع فونت و دکمه ها دقت نماييد.

5-سازمان دهي فايل هاي چند رسانه اي

طراحی سایت زیبا بسيار مهم است و نمايش صحيح عناصر چند رسانه اي در مرورگرهاي موبايل بر زيبايي طراحی سایت مي افزايد. از افزودن فايل هاي تصويري بيش از حد بزرگ، فونت پف کرده ، عناصر غير ضروري و فيلم در فرمت هايي مانند فلش که در برخي از سيستم عامل هاي موبايل قابل اجرا نيست اجتناب کنيد.

6- پاپ آپ ها مشکل ساز هستند

در طراحی سایت بيش از حد از نظرسنجي ها و فرم هاي پاپ آپ استفاده نکنيد. باور کنيد خيلي خسته کننده است که در يک صفحه کوچک از دست اين پاپ آپ ها خلاص شد . مگر اينکه واقعا استفاده از آن ها ضروري باشد.

7- درخواست هاي پر نمودن اطلاعات

باور کنيد پر کردن فرم هاي ورود اطلاعات غير ضروري در دستگاه موبايل و تايپ نمودن اصلا جالب نيست

 

تهیه شده توسط دپارتمان طراحی سایت و بهینه سازی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

ratingValue4.9 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 5777