آموزش Web service

UDDI چیست ؟

UDDI یک مرجع و دایرکتوری است که شرکت ها و افراد می توانند مشخصات وب سرویس های خود را برای دسترسی سایرین ، در آن قرار دهند .
مهمترین ویژگی های UDDI عبارتند از :

UDDI مخفف عبارت ( Universal Description , Discovery and Integration ) به معنای سیستم جهانی توضیح ، جستجو و ارتباط وب سرویس ها است .
UDDI یک مرجع و دایرکتوری برای نگهداری اطلاعات انواع وب سرویس ها است .
UDDI برای ارتباط از پروتکل SOAP استفاده می کند .
UDDI در ساختار کاری NET. مایکروسافت ، نیز تعبیه شده است .

 

طراحی سایت فاواکو

دنبال کردن این مطلب

WSDL چیست ؟

WSDL یک پروتکل بر مبنای زبان XML است که برای مکان یابی و تشریح وب سرویس ها به کار می رود .
مهمترین ویژگی های WSDL عبارتند از :

WSDL مخفف عبارت ( Web Services Description Language ) به معنای زبان توضیح وب سرویس ها است .
WSDL بر مبنای زبان XML نوشته شده و از سخت افزار و نرم افزار مستقل عمل می کند .
WSDL برای مکان یابی ، آدرس دهی و ارائه توضیح درباره Web Service به کار می رود .
WSDL یک استاندارد جهانی وب است .

دنبال کردن این مطلب

SOAP چیست ؟

Web Service دارای 3 پلتفرم عمده و پایه هستند که در این بخش به معرفی مختصر آنها خواهیم پرداخت . سپس هر یک را در یک بخش آموزشی مجزا ، به صورت کامل تشریح خواهیم کرد .
3 پلتفرم عمده Web Service ها عبارتند از : SOAP , WSDL و UDDI .

SOAP چیست ؟

SOAP یک پروتکل بر مبنای زبان XML است که به نرم افزارها و سرویس های وب این امکان را می دهد ، تا اطلاعات خود را به وسیله HTTP با هم مبادله کنند .
به دلیل استفاده از زبان XML در SOAP ، انتقال اطلاعات بین نرم افزارها و سیستم های تحت وب مختلف بدون اشکال و با هماهنگی صورت می گیرد .
مهمترین ویژگی های SOAP عبارتند از :

SOAP مخفف عبارت ( Simple Object Access Protocol ) به معنای پروتکل ساده دسترسی به سرویس وب است .
SOAP یک پروتکل ارتباطی است .
SOAP یک فرمت استاندارد برای انتقال پیام و اطلاعات بین نرم افزارهای تحت وب است .
SOAP ، پروتکلی مستقل از پلتفرم ( سخت افزار ) و زبان ( نرم افزار ) می باشد . ( به دلیل استفاده از زبان مشترک XML ) .
SOAP بر مبنای XML نوشته شده است .
SOAP زبانی ساده و قابل توسعه برای هر فرد و نرم افزار است .
SOAP یک استاندارد جهانی وب ( W3C ) می باشد .

دنبال کردن این مطلب

دلیل استفاده و کاربرد Web Service

دلیل استفاده و کاربرد Web Service ها :

امروزه اینترنت فراگیرترین رسانه اجتماعی است ، که انواع و اقسام سرورها ، مرورگرها ، سیستم ها و نرم افزار ها به وسیله آن با هم در ارتباط بوده و اطلاعات خود را رد و بدل می کنند .
یک وب سایت یا نرم افزار تحت وب ، بر روی هر سیستمی که دارای یک مرورگر باشد ، فارغ از نوع سیستم عامل یا سخت افزار آن قابل اجراست .
برای مثال وقتی به وب سایت بانک خود سر می زنید ، مهم نیست از یک مرورگر روی ویندوز استفاده می کنید یا مرورگر safari روی دستگاه آیپدتان . هر دو مرورگر وب سایت بانک را یکسان باز کرده و می توانید عملیات های مشابه انجام دهید . دلیل آن هم ، نوشته شدن برنامه براساس استاندارد مرورگرهاست .
اما زمانی که دو سیستم عامل متفاوت بخواهند با هم اطلاعات رد و بدل نمایند ، چه ؟
فرض کنید شما نرم افزاری را بر روی ویندوز سرور اجرا کرده و می خواهید نتیجه آن را به همان نرم افزار ، ولی بر روی یک سرور لینوکس ارسال کنید .
در اینجا با مشکل تداخل و عدم هماهنگی بین سیستم ها مواجه خواهیم شد .

راه حل چیست ؟

راه حل استفاده از Web Service ها است . Web Service ها ، اطلاعات را برای ارسال به زبان XML کد کرده و سپس در مقصد نیز اطلاعات را بر حسب همان زبان رمزگشایی و ترجمه می کنند .
به عبارت دیگر ، از XML به عنوان یک زبان محاوره ای مشترک بین انواع سیستم ها استفاده می کنند . حال برای ارسال و دریافت اطلاعات بین انواع سرور ها مشکلی وجود ندارد . می خواهد نرم افزار مقصد بر روی پلتفرم ویندوز و نرم افزار مقصد بر روی پلتفرم لینوکس باشد .
خاصیت مهم Web Service ها ، این است که شما می توانید نرم افزار و یا اطلاعات خود مورد نظر خود را به وسیله آنها ، بدون دغدغه خاصی برای اجرای صحیح در مقصد ، بر روی وب منتشر سازید .

به طور کلی Web Service ها ، دو استفاده کلی دارند :

اجزایی از نرم افزارها که مرتب مورد استفاده قرار می گیرند :
برخی اطلاعات هستند که نرم افزارها به صورت مرتب به آنها نیاز دارند . با استفاده از Web Service ها ، به جای تولید هرباره آنها ، فقط یکبار تولید شده و در اختیار همگان قرار می گیرد .
برای مثال ، اطلاعات آب و هوا یا قیمت های ارز و ... .
اتصال نرم افزارهای موجود و انتقال اطلاعات بین آنها :
Web Service مشکل عدم تناسب و ناهمگونی بین سیستم ها را با به کار بردن زبانی مشترک حل کرده است .
به وسیله XML ، می توانید اطلاعات و نرم افزارهای خود را بین هر نوع سیستم عامل و سخت افزار انتقال دهید .

 

 

دنبال کردن این مطلب

Web Service چیست ؟

فرض کنید شما یک وب سایت دارید که اطلاعاتی در مورد آخرین اخبار استان خود را به صورت روز به روز در آن قرار می دهید ، چند سایت یا سازمان از شما می خواهند که این اطلاعات را به صورت Online در اختیار آنها نیز بگذارید چه باید کرد؟راه حل این است که منبع اطلاعات را به نحوی در اختیار آنها قراردهید ، اما چگونه ؟ فرض کنید اطلاعات شما در یک بانک SQL Server ذخیره شده باشد آیا می خواهید کلمه عبور بانک را در اختیار آنها قرار دهید یا به تعداد آنها کاربر تعریف کنید و حقوق آنها را در بانک اطلاعاتی جدا گانه تعریف کنید ، البته این یک راه حل می باشد و به دلایل زیادی منطقی نیست چون هم امنیت بانک اطلاعاتی خود را به خطر انداخته اید و هم برای هر سایت جدید با ید یکسری کارها به صورت دستی انجام دهید و . . . . بهترین راه حل این است که آن اطلاعاتی که مایلید در اختیار دیگران قرار دهید را توسط یک ابزار در وب سایت خود به اشتراک بگذارید و همه کسانی که مایل به استفاده از آن می باشند اطلاعات را به صورت Online در اختیار بگیرند بدین طریق نه امنیت بانک اطلاعاتی شما به خطر می افتد و نه نیاز به کار دستی برای هر سایت به صورت جداگانه دارید.

با این مقدمه مطمئنا با مفهوم Web Services آشنا شدید به طور کلی Web Service ها کتابخانه ای از توابع مشترک تحت وبی هستند که همه یا برخی افراد (بسته به سیاست شما) قادر به استفاده از این توابع می باشند .

برای کار با Web Service چه چیزهایی را باید بدانید ؟

Web Services می توانند برنامه ها و صفحات شما را به نرم افزارهای تحت وب ، قابل اشتراک و جابه جایی و با امکان استفاده سایرین تبدیل کنند .
قبل از اینکه بخواهید کار با Web Service ها را شروع نمایید ، باید دانش کافی راجع به زبان های زیر را داشته باشید :

HTML
XML
اگر با این زبان های آشنا نیستید ، به بخش آموزشی آنها در همین سایت مراجعه نمایید .

ویژگی های مهم Web Service :

وب سرویس ها برای ارتباط و ارسال اطلاعات از پروتکل های رایج مثل HTTP استفاده می کنند .
وب سرویس ها خود تعریف و خود ساخته هستند ( به عبارت دیگر مستقل اند ) .
وب سرویس ها می توانند توسط سایر نرم افزارها و پلتفرم های دیگر مورد استفاده قرار بگیرند .
زبان XML ، پایه ساخت و توسعه وب سرویس ها است .

Web Service چگونه کار می کنند ؟

Web Service بر مبنای دو پلتفرم XML و HTTP کار می کنند .
Web Service توسط زبان XML ساخته شده و به وسیله پروتکل HTTP بر روی اینترنت منتقل می شوند .
XML زبانی را در اختیار ما قرار داده ، که می تواند به راحتی بین پلتفرم ها و زبان های مختلف برنامه نویسی جابه جا شده و اطلاعات را بدون اشکال منتقل کند . در واقع XML ، زبان مشترک تمام Web Service ها است .
HTTP هم که مهمترین و پرکاربردترین پروتکل ( مجموعه قوانین و مقررات ) اینترنتی است ، که برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود .
مهمترین المنت های Web Service ها ، عبارتند از :

( SOAP ( Simple Object Access Protocol
( UDDI ( Universal Description, Discovery and Integration
( WSDL ( Web Services Description Language
در بخش های بعدی به تشریح و آموزش المنت های فوق خواهیم پرداخت .

دنبال کردن این مطلب

طراحی وب سایت ریسپانسیو

طراحی وب سایت ریسپانسیو (Responsive Web Design) اصطلاحی می باشد برای سایت هایی که ظاهرشان برای مشاهده مطلوب در تمامی اندازه های صفحه نمایش ها مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها تغییر می کند تا با آنها سازگار شود و به خوبی لپ تاپ ها و کامپیوتر های شخصی دیده شود. برای همین است که گاهی اوقات به این نوع طراحی سایت "طراحی وب تطبیقی" , "RWD" و یا "طراحی وب سیال" گفته می شود. وب سایت هایی که به صورت ریسپانسیو ساخته نمی شوند با صفحه نمایش های مختلف انطباق پیدا نمی کنند و به همین دلیل مشاهده و حرکت آنها روی دستگاه های کوچک مشکل می باشد.

با همه گیر شدن این نوع طراحی، وب سایت های در حال ساخت می توانند با استفاده از روش های طراحی ریسپانسیو، نیاز به طراحی وب سایت مجزا برای تلفن همراه را از بین ببرند. با گرفتن چنین تصمیمی در طراحی ریسپانسیو وب سایت باعث افزایش تجربه کاربر در فروش بیشتر و تعامل با مشتریان می شود که این از ناامید نشدن مشتریان بالقوه از متن کوچک و حرکت و ناوبری تقریبا غیر ممکن در گوشی های موبایل به دست می آید.

طراحی وب سایت ریسپانسیو با استفاده از یک اسکریپت کار می کند که اندازه صفحه نمایشی را که وب سایت در آن دارد دیده می شود را مشخص می کند. این اسکریپت می تواند هر دستگاهی را چه یک گوشی هوشمند, تبلت و یا یک لپ تاپ باشد را تشخیص دهد و سپس با استفاده از CSS سایت را در اندازه و فرمت مناسب نمایش دهد.
تصاویر در جاهایی که نیاز است با صفحه نمایش های کوچکتر سازگار شوند کاهش می یابند و متن بزرگ می شود و منو ها به جای سیستم قرارگیری افقی به یک سیستم کشویی عمودی تغییر می کنند.

مزایای استفاده از این نوع طراحی وب سایت  نسبت به داشتن یک نسخه جداگانه موبایلی از سایت عبارتند از:

زمانی که وب سایت خود را آپدیت یا به روز رسانی می کنید، برای تمامی دستگاه ها به روزرسانی می گردد.
سایت های ریسپانسیو در تمامی صفحه نمایش ها به درستی نمایش داده می شود. گاهی اوقات سایت های نسخه موبایلی وقتی در تبلت ها دیده می شوند کوچکتر از اندازه ایده آل دیده می شوند ولی در طراحی وب سایت های ریسپانسیو این مشکل وجود ندارد

بیشتر شرکت های طراحی وب سایت، هر دو نوع طراحی وب سایت نسخه موبایل و طراحی وب سایت ریسپانسیو را ارائه می دهند. با تکنیک های طراحی سایت ریسپانسیو که روز به روز در حال پیشرفت و بهبود هستند، به نظر می رسد که دلیل موجهی برای طراحی وب سایت نسخه تلفن موبایل وجود ندارد مگر اینکه شما بازار متفاوتی برای کاربران موبایل نسبت به کاربران لپ تاپ و تبلت در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال، یک رستوران فست فودی ممکن است برای اشخاص در حال حرکت پیشنهاد های ویژه لحظه ای و فوری داشته باشد ولی برای کاربران لپ تاپ منوی رستوران و تبلیغات آینده را نشان دهد. هر چند در اغلب موارد یک وب سایت برای تمام کاربرانش یک شکل اطلاعات را تهیه و نمایش می دهد و در نتیجه یک طراحی ریسپانسیو بهترین انتخاب است.

طراحی وب ریسپانسیو آینده وب سایت ها و شرکت هایی است که در حال حاضر سایت هایشان را بدون این ویژگی می سازند و زمانی که متوجه اشتباهی که کردند بشوند مجبور می شوند که حداکثر تا دو سال آینده مجددا هزینه طراحی وب سایت جدید دیگری را بپردازند. توصیه می شود که شرکت ها قبل از ارتکاب این اشتباه و شروع طراحی وب سایت جدیدی حتما درباره هزینه و قدرت طراحی وب سایت تطبیقی تحقیق نمایند.

دنبال کردن این مطلب

اصطلاحات طراحی وب سایت


Web Page ( صفحه‌ی وِب ) :
به مجموعه ای از تصاویر و نوشته‌ها كه به صورت یك صفحه از طریق اینترنت قابل دسترسی می‌باشند ، صفحه وب می‌گویند .

Web Site ( وب سایت ) :
پایگاهی بر روی فضای مجازی اینترنت ، شامل مجموعه ای از صفحات وب ( Web Page ) است ؛ كه توسط آدرس مخصوصی ( Domain ) از طریق اینترنت قابل دسترسی می‌باشند . این صفحه‌ها می‌تواند حاوی اخبار ، تصاویر ، اطلاعات علمی و تجاری ، تبلیغات و ... باشد .

Domain ( نام ) :
نام بین‌المللی مخصوصی كه برای هر وب سایت ثبت می‌شود و به عنوان آدرس آن سایت محسوب می‌گردد .

Web Host ( میزبان وب ) :
میزبان وب به كامپیوتری گفته می‌شود كه اطلاعات یك یا چند وب سایت بر روی آن قرار می‌گیرد و هنگامی كه كاربری در مرورگر وب خود ، آدرس سایت مورد نظر را ( Domain ) را وارد می‌كند ، مرورگر كامپیوتر شخصی كاربر از طریق خط تلفن و یا آنتن‌های ماهواره‌ای با وب سرور ( Web Server ) كه بر روی آن میزبان نصب شده است ارتباط برقرار نموده و صفحات مورد نظر را به نمایش در می‌آورد .

Web Server ( وب سرور ) :
به نرم افزاری گفته می‌شود كه بر روی كامپیوتر میزبان نصب شده و صفحات وبِ درخواستی مرورگرهای وب را برای آنها ارسال می‌نماید . البته اغلب از میزبان وب ( Web Host ) به عنوان وب سرور نام برده می‌شود كه این از نظر تكنیكی صحیح نمی‌باشد .

Static Page ( صفحه‌ی ثابت ) :
صفحه‌ی وبی می‌باشد كه مطالب داخل آن برای مراجعه كننده ثابت هستند وهمچنین برای تمام كاربران اینترنت به یك صورت نمایش داده می‌شوند .

Dynamic Page ( صفحه‌ی پویا ) :
به صفحه‌ی وبی گفته می‌شود كه مطالب و محتویات آن متغیر هستند و به درخواست كاربران در آن‌ها اطلاعات متفاوتی نمایش داده شده و نیز امكان وارد كردن اطلاعاتی توسط كاربران اینترنت در آن‌ها میسر می‌باشد . برای تولید این صفحه‌ها نیاز به برنامه نویسی‌های خاصی می‌باشد .

Home Page ( صفحه اصلی ) :
صفحه‌ی اصلی و ابتدایی یك وب سایت كه بازدید كننده وب سایت آن را در ابتدا مشاهده می‌نماید . این صفحه شامل ، اخبار مهم ، تصاویر اولیه ، پیوندهایی به بخش های مختلف آن سایت و نیز پیوند‌هایی به سایت‌های دیگر و یا تبلیغات دارنده‌ی وِب سایت می‌باشد .

Intro ( اینترو ) :
انیمیشنی است كه در ابتدای وب سایت جهت جذاب تر شدن ، تاثیر تبلیغاتی بیشتر و خوش آمد گویی به كاربران نمایش داده می‌شود .

Flash Site ( سایت فلش ) :
وب سایتی است كه به شكل كامل و یا در بعضی از بخش‌ها با استفاده از صدا ، انیمیشن و ... توسط نرم‌افزارهای خاصی ساخته می‌شود .

• HTML
HTML در حقیقت زبان اصلی در طراحی وب و پل ارتباطی بین طراح و مرورگر وب است. امروزه از نسخه جدیدتر HTML که XHTML نام دارد استفاده می‌شود. با استفاده از کدنویسی صحیح و استاندارد XHTML، می‌توان اطمینان داشت که وب‌سایت طراحی شده در مرورگرهای مختلف با کمترین مشکلات نمایش داده خواهد شد.
• CSS
CSS ابزاریست جهت قالب‌بندی، رنگ‌بندی و ایجاد جلوه‌های تصویری و گرافیکی در صفحات HTML. استفاده از CSS اعمال تغییرات جدید گرافیکی را برای دارنده وب‌سایت بسیار آسان می‌کند.
• ASP
ASP یک زبان برنامه‌نویسی تحت وب سمت سرور است که توسط شرکت مایکروسافت گسترش یافته است.ورژن جدیدتر ASP، که بسیار پیشرفته‌تر از ورژن قبلی است ASP.NET نام دارد. از زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب برای ایجاد تعامل با کاربر و طراحی صفحات داینامیک استفاده می‌شود
• PHP
PHP نیز مانند ASP یک زبان برنامه‌نویسی وب سمت سرور است. تفاوت اصلی بین PHP و ASP در "Open Source" یا "کد باز" بودن PHP است. هر یک از این دو زبان قابلیت‌های گوناگونی دارنند که بسته به نیاز مشتری و امکانات سرویس‌دهنده وب قابل استفاده است.
• JS
JavaScript (جاوا اسکریپت) یک زبان کدنویسی سمت کاربر است. بر خلاف زبان های کدنویسی سمت سرور که توسط سرور اجرا می شوند جاوااسکریپت توسط مرورگر کاربر اجرا می شود
• AJAX
AJAX مجموعه ای از روش ها و تکنولوژی های کدنویسی سمت کاربر است. با استفاده از ایجکس برای بارگذاری اطلاعات بخشی از صفحه وب سایت نیازی به بارگذاری مجدد کل صفحه نیست.
• W3C
مرجع جهانی تعیین استانداردها و راهبردهای وب W3C نام دارد. W3C از سال 1994 فعالیت خود را آغاز نموده و گسترش قوانین در جهت پیشرفت وب را در دستور کار خود قرار داده است. از اعضای W3C می‌توان مایکروسافت، اپل، سان مایکروسیستمز و آی بی ام را نام برد.
• SEO
به فرآیند بالا بردن رتبه وب‌سایت ها در موتورهای جستجوی وب (مانند Google.com) تکنیک‌های SEO گفته می‌شود. SEO ارتباط مستقیمی با تکنیک‌های طراحی سایت و کدنویسی صحیح دارد.

Robot
ربات های خودکار موتور های جستجو که گاهی با نام spider یا crawlers شناخته می شوند در واقع کاوشگران دنیای وب هستند. حتما شما هم تا بدین روز در این اندیشه بوده اید که ربات ها مانند کاوشگران واقعی می توانند از هر مانعی عبور کنند یا بروی هر گذر گاهی پل بزنند اما در واقع این یک طرز فکر اشتباه بوده است ، بر خلاف آنچه تصور می شود آن ها آن قدرت کافی را بای انجام این کار ندارند. آنها در طراحی سایت فرقی میان یک فریم ، یک عکس و یا فلش نمی گذارند ، آن ها نمی توانند مانند انسان برای دسترسی به یک صفحه وب که با کلمه عبور محافظت شده ، کلمه عبور وارد کنند و ....
در واقع ربات ها در معقوله تنها و تنها محتوا و لینک را می شناسند نه چیز دیگر...
نحوه عملکرد ربات ها اکثراً بدین صورت است :
• موتوری که صفحات وب را می یابد
√ شناسایی صفحات جدید پس از طراحی سایت
√ شناسایی صفحه هایی که قبلاً پیدا شده و اکنون تغییر کرده اند
• به دو روش عمقی و عرضی ارزیابی می شوند
√ در روش عمقی نه تنها سایت اصلی بلکه صفحات فرعی آن صفحات را نیز می یابد.
√ در روش عرضی بیشتر سایت های اصلی تر را می یابد.

Ranker
در واقع پس از طراحی سایت Rank همان جایگاه یک سایت در نتایج جستجو است و این موضوع به الگوریتم هایی که موتور جستجو برای رنک بندی استفاده می کند باز می گردد. Ranker هم بخشی است که وظیفه استفاده از الگوریتم و چیدمان نتایج را بر عهده دارد.

Page Rank
یک سیستم انحصاری مربوط به شرکت گوگل است که پس از طراحی سایت برای تعیین کردن اهمیت صفحات یک وب سایت به کار می رود و در واقع فاکتوری از چندین فاکتور Ranking است.

Keywords
در طراحی سایت در واقع واژه ها و عباراتی هستند که یک صفحه وب را معرفی می کنند. هنگامی که یک کاربر واژه خاصی را در موتور های جستجو ، جستجو می کند ، موتور های جستجو تلاش می کنند تا صفحه هایی را که بیشترین تطابق را دارد نمایش دهد.

Page title
در واقع همان عنوان صفحه ای است که در بالای پنجره مرورگر به نمایش در می آید و در بین تگ های Title قرار می گیرد. دقت داشته باشید که در طراحی سایت این یک سر صفحه و یا هیچ متن بزرگی که ممکن است در صفحه نمایش داده شود نیست.

On-Page Factors
فاکتور هایی از سئو می باشند که در طراحی سایت بروی رنک شما تاثیر گذارند و این فاکتور ها محتویات وب سایت شما یعنی لینک ها ، متون ، تگ ها و غیره بستگی دارند.

Off-Page factor
فاکتور هایی از سئو می باشند که در طراحی سایت بروی رنک شما تاثیر گذار هستند و این فاکتور به عناصر دیگر وب سایت ها بستگی دارند لینک های اصلی که به سایت شما بازگشت داده می شوند.

Spider, Crawler, Robot
نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات از صفحات سایتهای مختلف را بر عهده دارد.

Directory
فهرست. نوعی از موتورهای جستجوگر که پایگاه داده آن توسط ویراستاران تکمیل می گردد. در آنها سایتها در گروههایی موضوعی دسته بندی می شوند.

Keyword
بــه واژه ها ی مهم (کلیدی) هر صفحه گفته می شود. اما غالبا" منظور کلماتی است که دوست داریم با آنها رتبه های مناسبی کسب کنیم.

Keyword Density
چگالی کلمه، منظور تعداد دفعات تکرار واژه های کلیدی در مقایسه با سایر کلمات متن است.

Keyword Staffing
تکرار یک کلمه به دفعات و پشت سر هم به منظور بالا بردن چگالی کلمه. این کار تقلب محسوب می شود.

Tinny Text
نوشتن متن با اندازه های بسیار کوچک و ریز به گونه ای که کلمات بسیاری بدین ترتیب در یک خط قرار داده می شود و به سختی نیز در صفحه قابل رویت هستند. نوشتن مطالب به این صورت، تقلب محسوب است.

Invisible Text
متن نامرئی. منظور استفاده از متن های همرنگ با پس زمینه صفحه است. متن هایی که از دید کاربران مخفی می ماند. به عنوان مثال اگر پس زمینه یک صفحه سیاه است، متن صفحه نیز با رنگ سیاه نوشته می شود تا دیده نشود . این نوع متن ها از مصادیق تقلب می باشند.

Spam
تقلب، به تمام تلاش هایی گفته می شود که به کمک آن سعی می شود از راه های غیر معمول، رتبه های بالایی کسب شود. یا در اختیار گذاردن اطلاعاتی که موتورهای جستجوگر آنرا دوست ندارند (اطلاعات ناخواسته) مانند تکرار یک کلمه به دفعات و پشت سر هم، استفاده از متن های هم رنگ زمینه و ...

ALT tag
محتوای این شناسه، متنی است که یک عکس را توضیح می دهد.

Deep Crawl
به معنای این است که موتور جستجوگر، می تواندصفحات زیادی از یک سایت را در پایگاه داده اش قرار دهد. موتور جستجوگر هرچه پایگاه داده اش بزرگتر باشد، صفحات بیشتری از یک سایت را می تواند در پایگاه داده اش قرار دهد. همه موتورهای جستجوگر دارای این ویژگی نمی باشند.

Robots.txt
با این فایل متنی و ساده، میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک "سایت" را می توان کنترل کرد.

META robots tag
به کمک این شناسه میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک "صفحه" را می توان کنترل کرد.

Link
پیوند. در واقع پلی بین دو صفحه است. به کمک آن می توان از یک صفحه به صفحه دیگر رفت.

Link Popularity
مقصود این است که چه تعداد از سایت های دیگر به سایتی مشخص لینک کرده اند یا اینکه از چند سایت دیگر می توان به کمک پیوندها به سایتی مشخص رفت.

Link Reputation
اشاره به این دارد که سایر سایتها درباره سایتی که بدان لینک داده اند، چه می گویند. عموما در این موارد عنوان، متن لینک و کلمات اطراف لینک در سایت مقصد، بررسی می شوند.

Learn Frequency
بعضی از موتورهای جستجوگر می توانند تشخیص دهند که محتوای صفحات پس از چه مدتی تغییر می کند (به روز می گردد) و بعد از آن مدت به آن صفحات مراجعه می کنند.

URL-Uniform Resource Locator
به آدرس منحصر به فرد هر منبع موجود در اینترنت گفته می شود. این منبع می تواند یک صفحه وب، یک فایل متنی و... باشد

Stop Word
به کلماتی گفته می شود که در کل اینترنت از آنها بسیار استفاده شده است. کلماتی نظیرthe, a, an, web www, home page, و ...

Meta tags
به کمک این شناسه ها، اطلاعاتی از صفحه در اختیار بینندگان (موتور جستجوگر، مرورگرها و ...) قرار داده می شود.

META Keywords
به کمک آن، کلمات کلیدی صفحه در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.

META Description
به کمک آن، توضیحی مختصر از صفحه در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.

Stemming
به معنای این است که موتور جستجوگر می تواند صورت های مختلف یک کلمه را جستجو کند. به عنوان مثال با جستجوی swim موتور جستجوگر به دنبال swimmer ، swimming نیز می گردد. همه موتورهای جستجوگر دارای این ویژگی نمی باشند.

Rank
رتبه یک صفحه در نتایج جستجو است زمانی که جستجویی مرتبط با محتوای آن صفحه انجام می شود.

Spamdexing
مختصر شده spam indexing است. منظور طراحی و معرفی صفحاتی به موتورهای جستجوگر است که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورند. موتورهای جستجوگر تمایل دارند که کاربران بارها و بارها به آنها مراجعه کنند و کیفیت بالای نتایج می تواند این روند را تضمین کند. لذا آنها هرکدام به نوعی سعی در تشخیص صفحاتی دارند که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورد. برخی از این موارد عبارتند از: ساختن صفحاتی که همگی دارای محتوای یکسانی اند، تکرار یک کلمه بیش از حد و ...

Comment
توضیحاتی است که طراحان سایت در لا به لای کدهای HTML می گنجانند تا برای فهمیدن وظیفه بخش های متفاوت کدهای HTML در مراجعات آتی نیازی به صرف وقت بسیار نداشته باشند.

دنبال کردن این مطلب

طراحی وب سایت و نکات

 نکات موثر در طراحی وب سایت |طراحی سایت  |طراحی وب سایت|طراحی سایت ارزان|طراحی سایت حرفه ای

نکته 1: یک صفحه با عنوان نقشه سایت طراحی کنید .
صفحه نقشه وب سایت می تواند یک راهنمای بسیار خوب برای کاربران وب سایت شما باشد. در طراحی صفحه نقشه وب سایتتان سعی کنید از یک ساختار درختی استفاده کنید بگونه ای که بخشهای مهم وب سایت بطور واضح در آن مشخص شده باشد و صفحات مربوط به هر کدام از بخشها به صورت زیر مجموعه آن بخش نمایش داده شوند . برای مثال می توانید وب سایت خود را به 4 بخش اصلی شامل محصولات، خدمات، سوال های رایج و تماس تقسیم کرده و عناوین صفحات مرتبط با هر یک از این بخش ها را در زیر آن قرار دهید بصورتی که به صفحه مربوط به خود لینک شوند .

نکته 2: از لینکهای متنی استفاده کنید!
شاید استفاده از تصاویر یا اشکال گرافیکی در طراحی سایت بسیار وسوسه انگیز و اغوا کننده باشد اما بعضی مواقع یک کم هم بسیار زیاد است ! تا جایی که برایتان امکان دارد سعی کنید که پیوندهای موجود بین صفحاتتان را بصورت لینک های متنی طراحی کنید، زیرا این نوع لینکها بسیار موثر تر از لینکهای تصویری یا گرافیکی عمل می کنند . مطالعات نشان داده که اکثر بازدید کنندگان وب سایتها ابتدا لینکهای متنی را خوانده و سپس به سراغ لینکهای تصویری یا گرافیکی می روند .
اگر شما ناچارید که از لینکهای تصویری یا گرافیکی در وب سایتتان استفاده نمایید حتما از پارامتر Alt برای تصویرتان استفاده کنید . استفاده از این پارامتر در طراحی لینکهای تصویری باعث می شود که کاربرانی که از کاوشگرهای متنی مانند lynx استفاده می کنند یا کاربرانی که گرافیک و تصویر را در کاوشگرهای خود غیر فعال کرده اند نیز بتوانند راه خود را در میان صفحات وب سایت شما پیدا کنند .به علاوه سعی کنید حتما در قسمت پایین هر صفحه با استفاده از لینکهای متنی راهنمایی واضح از وب سایتتان ارائه دهید تا صفحات اصلی وب سایت شما از این طریق نیز قابل دسترسی باشند .

نکته 3: از بکار بردن فریم پرهیز کنید.
تا جایی که امکان دارد سعی کنید از بکار بردن فریم در طراحی وب سایتتان پرهیز کنید. اکثر مرورگرهای رایج با نمایش فریم ها مشکل دارند و ممکن است کاربران هنگامی که در صفحه مقابل خود با چندین اسکرول بار مختلف روبرو می شوند به طور کامل گیج شوند ! اگر ناچارید که حتما از فریم ها در طراحی سایت خود استفاده نمایید پس خودتان را برای دوبرابر شدن کار آماده کنید زیرا لازم است که یک نسخه بدون فریم هم از وب سایتتان بسازید تا کاربرانی که کاوشگرهای آنها فریم ها را پشتیبانی نمی کند هم بتوانند از وب سایت شما استفاده نمایند.

نکته 4: محتویات سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید .
هر صفحه از وب سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد . سعی کنید پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر کجای وب سایت که باشد بتواند با حداکثر 4 کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در وب سایتان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به وب سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها واردار شوند برای کسب اطلاعات در وب سایت شما حفاری کنند!

نکته 5: از لینکهای حرکت دار بپرهیزید !
در طراحی سایت خود سعی کنید از بکار بردن لینکهایی که در حال حرکت هستند یا لینکهایی که دائما تغییر رنگ می دهند یا چشمک می زنند پرهیز کنید . همچنین سعی نکنید که لینکهای بازدید شده و بازدید نشده را با تفاوت رنگ از یکدیگر متمایز کنید . تصور بر این است که اینکار بازدید کننده را در پیدا کردن راهش در میان صفحات کمک خواهد کرد اما بررسی ها نشان داده اینکار تنها باعث گیج شدن بازدید کننده ها می شود !

دنبال کردن این مطلب

طراحی سایت و ساخت

ایجاد یا ساخت سایت و راهکارهای طراحی وب سایت

شما می توانید انواع متفاوتی از طراحی سایت ها را ایجاد نمایید. تفاوت های زیادی میان انواع وب سایت ها وجود دارد. از فعالیت های تجارت الکترونیکی  تا عضویت برای کاربران سایت و ... ممکن است در سایت مورد نظر شما وجود داشته باشد. بنابراین برای ایجاد طراحی سایت خود، بهترین روش را دنبال کنید. نحوه ایجاد وب سایت بستگی به هدف و خواسته شما دارد.

مثلا اگر می خواهید یک طراحی سایت ساده درست کنید، می توانید از template های موجود در پلت فرم ها استفاده کنید. در این صورت به هیچ گونه کد نویسی نیاز ندارید. می توانید تم هایی را که برای ساخت سایت خود می‌خواهید پیدا کنید، آن را فعال و حتی شخصی سازی کنید.

برای ایجاد سایت های ساده و ابتدایی می توانید از تگ ها و استایل شیت های HTML،CSS ، و نیز جاوا اسکریپ استفاده کنید. این تگ ها و استایل شیت ها، از سینتکس های فانتزی استفاده می کنند. اما در واقع در ایجاد موفقیت آمیز یک سایت نیازی به آن ها نداریم. برای طراحی سایت های تعاملی و پویا و ایجاد قابلیت های بیشتر و پایگاه های داده احتیاج به یک زبان برنامه نویسی داریم.

زبان برنامه نویسی Action Script برای ایجاد فایل های Flash مثل فیلم ها و انیمیشن ها به کار می رود. با این زبان برنامه نویسی می توان تصاویر وکتور را بر روی وب به نمایش گذاشت. تصاویر وکتور تصاویری هستند که با توجه به مختصاتی که به آن ها داده شده ترسیم می شوند و بنابراین چون نیازی به ذخیره تک تک پیکسل های یک تصویر ندارند، دارای حجم پایینی هستند اما مرورگرهای وب توانایی پخش آن ها را ندارند. در نتیجه از پلاگینی تحت عنوان Flash Player استفاده می کنند. این پلاگین بر روی مرورگر نصب می شود و به محض باز شدن سایت های فلش، این پلاگین کد Action Script را خوانده و به نمایش می‌گذارد.

قابلیت های پیشرفته تری مثل ایجاد سبد خرید در طراحی سایت، نیاز به برنامه نویسی های تحت وب دارد. بنابراین معمولا از طریق یک زبان برنامه نویسی مانند PHP ، Asp و... چنین قابلیت هایی به سایت اضافه می شود. PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور برای ایجاد سایت های پویاست و قابلیت ترکیب با HTML را دارد. از PHP معمولا در طراحی سایت ها و سایت های بسیار تعاملی با تعداد کاربران بالا و به روزرسانی های متعدد استفاده می شود. بخش زیادی از طراحی سایت های معروفی مثل Yahoo، Google، Facebook، Flickr و ... با زبان PHP ایجاد شده است. امروزه PHP از رقیبان خود مثل Asp پیشی گرفته است.

 

دنبال کردن این مطلب

طراحی وب سایت و وبلاگ

تفاوت بین سایت و پورتال چیست؟ |طراحی سایت ارزان| طراحی وب سایت | طراحی سایت حرفه ای

در طراحی سایت و طراحی پرتال تفاوت های بنیانی میان وب سایت و پرتال وجود دارد. مهمترین موارد این تفاوت ها در زیر به صورت خلاصه بیان شده است:
پرتال به صورت دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی تعریف شده است، یعنی بر خلاف طراحی وب سایت ما را به سایت ها یا پرتال های دیگر راهنمایی می کند وتنها یک راهنما است و معمولا فرآیند بهینه سازی سایت بروروی آنها متفاوت است. برای همین است که در بعضی از موارد می گوییم. (Internet Yellow Pagesصفحات زرد اینترنتی) به پورتالها در حالی که وب سایت می تواند حاوی مقادیر زیادی فایل باشد که فقط بر روی همان سایت قابل دسترسی است اما ممکن است،وب سایت ویک پرتال برای جستجو و مدیریت داده ها از امکاناتی مشابه استفاده نمایند.
در طراحی سایت و طراحی پرتال سعی بر این است پرتال معمولا"حاوی مطالبی که جنبه اطلاعات عمومی دارد،باشد. مطالبی جمع آوری شده از منابع مختلف که معمولا" دارای پراکندگی فراوانی هستند.
اما مطالب موجود در یک وب سایت، اولا" از منابع محدودتری تهیه می شوند و ثانیا پراکندگی زیادی ندارند و تخصصی تر هستند.
- پرتال به عنوان یک سیستم کاربر محورتعریف می شود،به این معنی که تمام امکانات پرتال به گونه ای پیش بینی شده که جوابگوی نیازهای کاربران در سایت کاری متفاوت باشد.
یکی از مهمترین تفاوت های بین پرتال و وب سایت جنبه ی اقتصادی آن است. در طراحی سایت و طراحی پرتال اکثر پرتال ها صرفا"برای کسب درآمد ساخته شده اند و بیشتردرآمد های خود را از طریق تبلیغات کسب می نمایند و لذا نیاز به بهینه سازی سایت بیشتری دارند.

دنبال کردن این مطلب
ratingValue4.8 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 2057