بهینه سازی سایت

سئو سایت

سئو یا SEO (search engine optimization) به معنی بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو یکی از مهمترین و پر اهمیت ترین قسمت ها در طراحی وب سایت می باشد. سئو سایت به معنی پیاده سازی صحیح استانداردها و الگوریتم های موتورهای جستجو بویژه موتور جستجوگر گوگل می باشد که در نهایت منجر به حضور در صفحه اول موتورهای جستجو بویژه موتور جستجو گوگل در کلمات کلیدی خاص و عبارات بهینه سازی شده وب سایت می شود.

بهینه سازی سایت

پس از پایان طراحی سایت ممکن است میزان بازدید کنندگان وب سایت شما با انتظار شما مطابقت نداشته باشد، در این مواقع مشکل را می توان در عدم استفاده از بهینه سازی سایت در طراحی سایت مشخص نمود و این یعنی جهت بالا بردن ترافیک بازدیدکنندگان سایت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو مهمترین نقش را ایفا می کند.

سئو وب سایت

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر (search engine optimization) به معنای ساده به مجموعه اقداماتی گفته می شود در جهت افزایش میزان ترافیک بازدیدکنندگان سایت از طریق موتورهای جستجویی نظیر google , yahoo , bing و غیره.

بهینه سازی را می توان به دو قسمت اصلی طبقه بندی نمود:

1. بهینه سازی در طراحی سایت

2. بهینه سازی در محتوی سایت

پر واضح است که طراحی وب سایت و بهینه سازی وب سایت به شرطی با موفقیت در جذب مخاطب همراه خواهد بود که در زمینه بهینه سازی سایت به هر دو بخش بهینه سازی سایت توجه کامل شود.

سئو

برخی به اشتباه بر این باور هستند که خرید بک لینک های زیاد و یا تبلیغات در سیستم تبلیغات گوگل منجر به داشتن یک سایت درجه اول در موتورهای جستجو به ویژه گوگل می باشد، اینگونه روش ها در اصل مربوط به بازاریابی موتورهای جستجو یا همان search engine marketing یا SEM می باشد و هیچ ارتباطی به سئو و بهینه سازی سایت ندارد، در اصل سئو یا بهینه سازی سایت به صاحبان سایت در جهت افزایش میزان ترافیک بازدیدکنندگان خود کمک می کند.

بهینه سازی سایت و تاثیر آن در نتایج گوگل

چنانچه سایت شما پس از طراحی سایت در رتبه چندم در جستجوی یک کلمه کلیدی خاص قرار دارد، جهت بهبود رتبه سایت شما در جستجوی آن عبارت کلیدی خاص طراحی سایت شما نیاز به یک بهبود یا بهینه سازی سایت در خصوص آن کلمه کلیدی را خواهد داشت. با توجه به رشد بدون مرز موتورهای جستجو در بستر وب و میزان مخاطبان بسیار قابل توجه آن ها هر سایتی که بخواهد در اینترنت دیده شود بایستی از بهینه سازی استانداردی در طراحی سایت خود استفاده نماید.

نقش کلمات کلیدی در بهینه سازی وب سایت

اولین گام در بهینه سازی طراحی سایت برای موتورهای جستجو انتخاب کلیدواژه یا کلمات کلیدی مورد نظر می باشد، شما ابتدا بایست بدانید نیاز است چه کلمات کلیدی را مورد هدف قرار دهید. برای آغاز شما می توانید با انتخاب 4 کلمه کلیدی که مایل هستید در نتایج جستجو موتورهای جستجوگری مانند گوگل در جایگاه مناسب تری قرار گیرید اقدام به بهینه سازی سایت خود نمایید. در آغاز فرآیند بهینه سازی هدف شما بایست بر این باشد که در کلمات کلیدی مشخص شده جزء 10 نتیجه اول موتورهای جستجو و به ویژه موتور جستجو گوگل باشید، کلمات کلیدی مورد نظر شما می توانند کلماتی خاص و یا عمومی باشند. شما می توانید پس از انتخاب کلمات کلیدی مدنظر خود به رایگان از خدمات مشاوره کارشناسان بهینه سازی ما استفاده نمایید تا بهترین بازخورد را از بهینه سازی طراحی سایت خود بدست آورید.

ارتباط سئو و کلمات کلیدی

کلمه کلیدی عام در بهینه سازی سایت کلمه ای است که بسیاری از کاربران اینترنت بدلیل عدم دانش کافی و نظر معلوم نسبت به آن کلمات بوسیله موتورهای جستجو به دنبال نتایج آن کلمات می باشند. از ویژگی های کلمات کلیدی عام می توان به کوتاهی آن ها اشاره نمود، کسب رتبه های بالا برای کلمات کلیدی عام بسیار دشوارتر از کلمات کلیدی خاص می باشد، دلیل این موضوع هم این است که بسیاری از طراحی وب سایت ها برای این کلمات کلیدی محتوی و مطالب مناسب و شامل این کلمات کلیدی دارند، اما این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که اگر شما بتوانید رتبه خوبی برای یک کلمه کلیدی عام در طراحی سایت خود بدست آورید ترافیک بازدیدکنندگان بسیار زیادی را در طراحی سایت خود خواهید داشت. در مجموع سعی کنید برای کلمات کلیدی عام رتبه مناسبی بدست آورید ولی به این نکته توجه داشته باشید که این پروسه بسیار زمان گیر می باشد، پیشنهاد ما این است که در صورتی که موضوع و زمینه طراحی سایت شما خیلی رقابتی نیست اقدام به انتخاب یک کلمه کلیدی نزدیک به موضوع طراحی سایت خود نمایید.

بررسی و آنالیز بهینه سازی وب سایت

ابزارهای بررسی کلمات کلیدی دو نوع می باشند، ابزارهای جادویی و ابزارهای آمارگیری جزئی.

توجه به این نکته بسیار ضروری می باشد که در هر صفحه از طراحی سایت نباید بیش از سه تا چهار کلمه کلیدی تعریف نمود، تعداد زیاد کلمات کلیدی باعث می گردد موتورهای جستجو با استفاده از الگوریتم های بسیار پیشرفته و پیچیده اقدام به بررسی سایت شما می نمایند. بدیهی است استفاده بی رویه از کلمات کلیدی توسط الگوریتم های پیشرفته خود متوجه این ترفند شما خواهند شد. بهترین اقدام این است که از تعداد کمی از کلمات کلیدی کوتاه و مختصر کار بهینه سازی سایت خود را آغاز نمایید.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای طراحی وب سایت های جدید برتری رتبه برای کلمات کلیدی زیاد عملا غیر ممکن می باشد.

جهت بررسی و آنالیز بهینه سازی وب سایت، سرویس ها و سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که با کمی جستجو می توانید آنها را پیدا کرده و از آنها استفاه نمایید.

نقش PageRank در سئو سایت

لغت PageRank به معنای رتبه صفحه می باشد و نوعی سیستم رتبه دهی به صفحات می باشد که توسط معروف ترین موتور جستجو یعنی گوگل ابداع گردید. در آغاز موتورهای جستجو به تمامی طراحی سایت ها بصورت یکسان امتیاز و رتبه می دادند و نتایج جستجو توسط آن ها صرفا بر اساس محتوی و تگ های متایی بود که در هر صفحه وجود داشت. اما امروزه سیستم PageRank که توسط موتور جستجو گوگل ابداع گردیده و نام دیگر آن رتبه بندی صفحات می باشد فرآیند اجراء جستجو را در موتورهای جستجو متحول ساخته و بعنوان یکی از مهمترین فاکتورها در بهینه سازی وب سایت نقش خود را ایفا می نماید.

PageRank یا اعتبار طراحی سایت یک عدد بین 0 تا 10 می باشد، این عدد بر اساس مقبولیت یک طراحی سایت می باشد و به اینگونه محاسبه می گردد که طراحی وب سایت هایی که به یک سایت مشخص لینک داده اند. هر طراحی سایتی که به سایت شما یک لینک داده است برای سایت شما یک امتیاز محسوب می شود، حال هر چه تعداد طراحی سایت های لینک داده به شما بیشتر شود و خود آن طراحی سایت ها از امتیاز بیشتری برخوردار باشند امتیاز یا اعتبار طراحی سایت شما بیشتر شده و در نتیجه از مقبولیت بیشتری برخوردار خواهید شد. در نهایت این مقبولیت موجب افزایش رتبه طراحی سایت شما در کلمات کلیدی مورد نظر شما می شود.

بهینه سازی سایت و پیج رنگ گوگل

جهت مشاهده اعتبار یا رتبه طراحی سایت خود (PageRank) می توایند از نوار ابزار گوگل به نام Google’s toolbar استفاده نمایید. این ابزار بصورت یک نمودار کوچک سبز رنگ می باشد که میزان رتبه طراحی سایت را از 0 تا 10 نمایش می دهد. لازم به ذکر می باشد که عدد نمایش داده شده در نوار ابزار گوگل بصورت تخمینی در زمینه بهینه سازی وب سایت می باشد و به تنهایی در زمینه بررسی وضعیت بهینه سازی وب سایت قابل بررسی و اتکا نمی باشد.

الگوریتم گوگل و بهینه سازی سایت

در ابتدای پیدایش سیستم PageRank تنها موتور جستجو گوگل از این تکنولوژی به عنوان یکی از فاکتورهای خود در رتبه بندی بهینه سازی وب سایت ها استفاده می نمود، اما اندکی بعد دیگر موتورهای جستجو نیز متوجه اهمیت PageRank و نقش آن در افزایش دقت و صحت اطلاعات ارائه شده توسط گوگل شدند و تقریبا تمام آن ها PageRank را بعنوان یکی از فاکتورهای اساسی و بخشی از الگوریتم خود در سئو طراحی سایت قرار دادند. در گذشته برخی از موتورهای جستجو جهت استفاده از سیستم PageRank خود بصورت مستقل اقدام به ایجاد این سیستم نمودند و برخی نیز از سیستم PageRank گوگل جهت آنالیز بهتر و دقیق تر طراحی سایت ها استفاده کردند. 

 

نقش پیج رنک در سئو سایت

در ابتدای ابداع فاکتور PageRank تنها معیار و فاکتور این موتور جستجو محسوب می شد و رتبه بندی طراحی وب سایت ها در این موتور جستجو صرفا با استفاده از فاکتور PageRank انجام می شد، اما پس از گذشت مدت کوتاه و پی بردن جامعه سئو و طراحان وب سایت به این فاکتور سعی در ایجاد روشی برای افزایش مصنوعی و ساختگی PageRank خود نمودند و این طراحی وب سایت ها اعتبار و امتیازی بیشتر از اعتباری که گوگل در مبحث بهینه سازی وب سایت باید داشته باشند پیدا کردند. بنابر این گوگل نیز موتورهای جستجو و به ویژه گوگل اقدام به تغییرتغییر در روش رتبه بندی طراحی سایت خود نمود و از میزان تاثیر PageRank در رتبه بندی طراحی سایت خود کاهش داده است. یکی از روش های گوگل برای جلوگیری از تقلب در میزان PageRank مقادیر PageRank هر سایت را به جای تغییر روزانه یا هفتگی یا ماهانه در فاصله هر سه ماه بروز می نماید این امر به جهت آن است که طراحان سایت و متخصصان بهینه سازی سایت در اطلاع دقیق از رتبه بهینه سازی سایت و سئو سایت دچار مشکل و چالش شوند. یکی دیگر از روش های گوگل جهت جلوگیری از تقلب در PageRank جلوگیری از طراحی وب سایت هایی است که به قصد افزایش رتبه در طراحی سایت های دیگر اقدام به فروش بک لینگ به دیگر وب سایت ها می نمایند. 

نقش بک لینک در سئوی وب سایت : 

پس از طراحی سایت و بهینه سازی طراحی سایت و بهینه سازی محتوی سایت مرحله بعدی انتشار و کسب مقبولیت سایت شما می باشد در این مرحله شما باید تدابیری اتخاذ کنید که لینک ( بک لینک ) سایت شما به صورت مستقیم در سایت یا سایت های دیگر ثبت گردد . روش گوگل در این خصوص بدین صورت می باشد که چنانچه سایتی با پیج رنگ بالا به عنوان مثال پنج رنک 5 ، به شما لینک ( بک لینک ) دهد به زودی امتیاز بالایی را به جهت وجود این لینک برای سایت شما قائل خواهد شد و چنانچه سایت یا سایت هایی با پیج رنک پایین ، مثلا صفر به سایت شما لینک دهند ، هیچ امتیاز خاصی از نظر گوگل برای طراحی سایت شما قائل نخواهد شد . 

جهت ثبت لینک طراحی سایت خود در سایت یا سایت های دیگر و کسب پیج رنک بیشتر و بهینه سازی سایت بهتر ، روش های مختلفی وجود دارد به عنوان مثال ثبت طراحی سایت شما به صورت طبیعی در سایت های دیگر و یا خرید بک لینک از سایت هایی با پیج رنک بالا و یا فعالیت در شبکه های اجتماعی و نرم افزار های ارتباط مجازی .  در این خصوص اطلاعات کامل تر و جامع تری را جهت بهره برداری در قسمت مقالات قرار داده ایم . تا با مزیت ها و معایب هر روش در سئوی سایت و بهینه سازی سایت آشنا شوید . 

متا تگ ها و نقش آنها در بهینه سازی وب سایت

متا تگ ها یا meta tags از مؤلفه های html می باشند که وظیفه فراهم آوری توضیحات دقیق برای موتور های جست و  جو را بر عهده دارند  . متا تگ ها انواع مختلفی دارند که هر یک وظیفه انتقال ساختاری از اطلاعات را برای موتورهای جست و جو را بر عهده دارند . در قسمت بعد با برخی از مهم ترین این متا تگ ها آشنا می شویم . 

تگ عنوان و نقش آن در بهینه سازی وب سایت

 اولین و مهم ترین متا تگ که در بهینه سازی وب سایت بسیار اهمیت دارد ، متا تگ Title tag یا تگ عنوان نام دارد . بسیاری از افرادی که از طریق سیستم های غیر معمول و یا غیر استاندارد و یا دستی جهت طراحی سایت استفاده می کنند قراردادن متا تگ ها را که می تواند برای آنها در موتور های جست و جو محبوبیت و یا رتبه بهتری در بهینه سازی سایت داشته باشد را فراموش می کند . 

استفاده از متا تگ عنوان چند فایده خواهد داشت نخست اینکه به موتورهای جست و جو کمک می کند تا به صورت دقیق تر و بهتر اقدام به شناسایی محتوای صفحه شما و ایجاد تمایز بین صفحاتی با محتوای مشابه می باشد . دوم باعث افزایش رتبه ی سایت شما در موتور های جست و جو می گردد در انتها در هنگام جست و جوی کاربران در موتورهای جست و جو تگ عنوان به صورت پر رنگ تر برای کاربران قابل مشاده می باشد که به قطع موجب درک بهتر کاربر از محتوای صفحه و در نهایت کلیک بر روی سایت شما در موتور های جست و جو خواهد شد . و ماه عسل این پروسه افزایش ترافیک بازدید کنندگان سایت شما خواهد بود . 

متا تگ توضیحات و نقش آن بهینه سازی سایت

یکی از مهمترین متا تگ ها در بهینه سازی سایت متا تگ توضیحات یا Description می باشد . وظیفه این متا تگ معرفی شرح کوتاه و چکیده ای از محتوای کامل صفحه به موتورهای جست و جو می باشد . اهمیت این تگ در آن است که در هنگام جست و جوی کاربران در موتورهای جست و جو پس از لینک سایت و تگ عنوان ، تگ توضیحات یا Description tag نمایش داده می شود . بدیهی است چنانچه توضیحات شما به اندازه ای جذاب ، مرتبط ، ساده و روان باشد که کاربر را به سمت خود جذب نماید این فرایند منجر به کلیک بر روی سایت شما در نتایج نمایش داده شده در موتورهای جست و جو و یا به عبارت بهتر منجر به افزایش ترافیک بازدید کنندگان سایت شما می شود . توجه داشته باشید که به صورت استاندارد این تگ حداکثر شامل 160 کارکتر می باشد . لذا تمام کوشش خود را برآن استوار سازید که در کوتاه ترین حالت ممکن ، بیشترین اشاره را به محتوای صفحه با جذاب ترین جمله بندی داشته باشید . 

متا تگ کلید واژه و نقش آن در بهینه سازی سایت :

یکی دیگر از متا تگ های مهم در زمینه بهینه سازی یک سایت ، تگ کلید واژه یا Key words Tag می باشد . این تگ شامل اطلاعات مربوط به کلید واژه های هر صفحه می باشد و به عبارت بهتر شامل کلماتی می باشد که از نظر محتوایی در محتوای صفحه تکرار شده اند و از نظر اهمیت برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد . توجه به این نکته ضروری ست که استفاده از کلمات کلیدی به صورت بی رویه و کلمات کلیدی که در محتوا وجود ندارند و یا بسیار کم تکرار شده اند ، خود اشتباه بزرگی است . 

افزایش بازدید کننده یا تعداد کلیک به واسطه سئو : 

بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو صرفا به معنای قرار گرفتن در رتبه های برتر و صفحات اولیه جست و جو در موتور های جست و جو نمی باشد . بلکه بهینه سازی سایت به معنای افزایش ترافیک بازدید کنندگان سایت شما به گونه ای که انتظار دارید می باشد . اگر شما برای یک کلمه کلیدی خاص در صفحه جست و جو در موتور های جست و جو برای آن کلمه کلیدی خاص در رتبه هشتم قرار گرفته باشید اما از نظر سئو و بهینه سازی سایت ، طراحی سایت شما فاقد استاندارد های لازم باشد ، کاربر بین طراحی سایت شما و دیگر سایت ها هیچ وجه تمایزی قائل نخواهد شد و منجر به کلیک روی لینک و ورود به سایت شما نخواهد شد . حال آنکه اگر به عنوان مثال از تگ عنوان به درستی استفاده کرده باشید و کلمه کلیدی مورد نظر شما در داخل تگ عنوان قرار گرفته باشد ، کاربر پس از جست و جوی آن کلمه کلیدی ، سایت شما را به صورت پر رنگ تر و مشخص تر مشاهده می نماید و به طبع آن امکان کلیک بر روی لینک سایت شما و ورود به سایت شما بیشتر خواهد شد . 

استفاده مناسب از تگ ها یا تایپو گرافی : 

با وجود پیشرفت قابل توجه اینترنت و زبان های برنامه نویسی تحت وب و ارائه نسخه های متنوع از زبان استاندارد Html همچنان تایپوگرافی از مهم ترین مؤلفه های بهینه سازی سایت برای طراحی سایت حرفه ای می باشد . که وب مستر ها یا مدیران سایت جهت نمایش اطلاعات و مطالب مهم و سر فصل های طراحی سایت خود آنرا با تگ های Header مشخص می کنند . ( H1 و H2 و ... ) تگ های هدر یکی از بهترین راه ها جهت افزایش درک موتور های جست و جو  و افزایش رتبه بندی محتوای هر صفحه در موتورهای جست و جو می باشد . به عنوان مثال چنانچه شما در طراحی سایت خود به دنبال نمایش کلمه کلیدی خاصی می باشید ، بهترین راه جهت معرفی بهتر آن کلمه به موتورهای جست و جو ، نمایش آن کلمه کلیدی در قالب یک تگ هدر می باشد . به این نکته توجه داشته باشید که صفحه ای که به صورت نامتعارف شامل تگ های هدر باشد ، برای موتورهای جست و جو به عنوان spam شناخته خواهد شد و امتیاز منفی خواهد گرفت . نکته دیگر در زمینه تگ های هدر استفاده از یک تگ H1 در صفحه می باشد . استفاده از چند تگ H1 در سئوی سایت موجب سردرگمی موتورهای جست و جو در امتیاز دهی به طراحی سایت شما می باشد . 

همچنین مطالب مهمی که در محتوای سایت وجود دارد را در تگ های Bold یا Strong ( به صورت پر رنگ و برجسته ) نمایش می دهد . این کار جهت اطمینان از توجه کاربر و بازدید کننده سایت به محتوای مورد نظر می باشد . در این حالت نه تنها کاربر و یا بازدید کننده سایت متوجه قسمت های مهم سایت شده ، بلکه موتورهای جست و جو نیز به سادگی متوجه این قسمت ها می شوند . و می توانند درک کنند که در آن صفحه در مورد چه چیزی صحبت شده و چه چیز یا چیز هایی از اهمیت بیشتری در محتوای آن صفحه برخوردارند . 

 

منبع : واحد تحقیق و توسعه فاواکو

طراحی سایت ، طراحی وب سایت ، سئوی سایت ، سئوی وب سایت ، بهینه سازی وب سایت ، بهینه سازی سایت ، طراحی وب

 

ratingValue4.8 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 7250