اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات

بحرانی جدید در انتظار دنیای تلفن‌های همراه هوشمند

گزارش‌ها و بررسی‌های میدانی منتشر شده حاکی از آن هستند که شرکت‌های تولیدکننده تلفن‌های همراه، به زودی وارد دوره‌ای از مشکلات خواهند شد که ممکن است به بحرانی بزرگ بدل گردد و این بحران -آنگونه که کارشناسان می‌گویند- از دسترسی به آخرین مدل‌های نمایشگر ناشی می‌شود، چرا که این مدل‌ها (پنل‌های فاقد حاشیه) به‌شدت در بازار کمیاب هستند.

به گزارش شبکه خبرگردی فاواکو از رایورز به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی digitimes، این نوع پنل‌ها امروزه محبوب‌ترین نوع نمایشگرها به‌حساب می‌آیند و از آنجا که در اولویت نخست انتخاب کاربران هستند، مدرن‌ترین تلفن‌های همراه هوشمند نیز به دنبال استفاده از آن هستند.
با این‌ حال، شرایط بازار تولید این پنل‌ها موجب ایجاد یک مشکل بزرگ برای تولیدکنندگان تلفن‌های همراه شده که ممکن است موجب کاهش تولید دستگاه‌هایی از این‌ دست شود.

به همین دلیل، برخی شرکت‌های سازنده گوشی هوشمند که به صورت عادی از این نوع پنل‌ها استفاده می‌نمودند، پیشاپیش در طی یک هشدار، خبر از کمبود تولید این پنل‌ها در میان شرکت‌های سازنده پنل‌های نمایشگر داده‌اند تا به نوعی، فضا و بازار را برای این شرایط آماده کرده و از شوک احتمالی، جلوگیری نمایند.

اما در این میان، تحلیلگران معتقدند که این امر تنها به ضرر کاربران تمام خواهد شد، چرا که کم بودن این پنل‌ها به بالا رفتن قیمت آنها منجر شده و این مسئله نیز در نهایت، موجب افزایش قیمت محصولات تولید شده با نمایشگرهای بدون حاشیه خواهد گردید.

البته علت اساسی این کمبود نیز از دید کارشناسان کاملاً واضح است؛ تولید این نوع نمایشگرها نزدیک به 20 درصد بیشتر از تولید نمایشگرهای عادی، نیاز به مصرف شیشه دارد، ضمن آنکه فرآیند تولید آنها نیز بسیار دشوار و پرهزینه است که در مجموع قیمت نهایی بیشتری بر تولیدکننده تحمیل می‌کند و بازار را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

با همه این تفاسیر، به نظر می‌رسد هنوز هیچ راهکار فنی و یا اقتصادی برای پیشگیری از این مشکل قطعی نشده است، هر چند کارشنان و مدیران در تلاش برای رفع و رجوع آن هستند.

دنبال کردن این مطلب

مایکروسافت برای کارمندانش خانه‌های درختی ساخت

خانه‌های یادشده در نقاط مختلفی واقع شده‌اند و از جمله یکی از آنها که در ارتفاع ۳.۶ متری از سطح زمین واقع است، از کف تمام چوبی برخوردار بوده و تمامی مصالح مورد استفاده برای ساخت خانه هم از چوب ساخته شده‌اند.

هدف از ساخت چنین خانه‌هایی توسط مایکروسافت، ایجاد حس و حالی خوب در بین کارمندان توصیف شده است. از سه خانه ای که فعلا به این سبک ساخته اند دو خانه در محیطی باز به بهره برداری رسیده‌اند و سومی محیطی عمدتا روباز دارد و البته دارای راهرویی مسقف نیز هست. قرار است بخش های مسقف این خانه تا سال آینده تکمیل شود.

بخش‌های مسقف این خانه ها دارای اتاق‌هایی برای برگزاری نشست و جلسات مختلف هستند. انتظار می رود خانه‌های درختی یادشده حداقل برای ۲۰ سال قابل سکونت و بهره برداری باشند.

ساخت این خانه‌ها بخشی از برنامه های بلندمدت مایکروسافت به منظور ایجاد ساختمان‌هایی خاص در نزدیکی مرکز اداری اصلی این شرکت در ردموند توصیف شده است. خانه‌های درختی که برای حفاظت از گرما و سرمای بیش از حد به خوبی عایق بندی شده‌اند دارای برق و آب هم هستند، اما سیم‌ها و لوله‌ها در آنها به خوبی از معرض چشم انسان مخفی شده‌اند

دنبال کردن این مطلب

رقابت تنگاتنگ وایبر با تلگرام!

به گزارش گروه خبری فاواکو از ایسنا، به نقل از وب سایت phonearena، یکی از این قابلیت‌های جدید که به نسخه به‌روزرسانی شده وایبر، قابلیت پین کردن (Pin) برخی پیام هاست. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند پیام های مورد نظر خود را پین کنند و بدین وسیله توجه سایر مخاطبان و اعضای گروه را به پیام مورد نظر جلب می کنند.

البته این ویژگی جدید مدتهاست که در پیام رسان محبوب و روسی تلگرام وجود داشته است و از زمان معرفی آن تاکنون، کاربران تلگرامی از این قابلیت استقبال بی‌نظیری کرده اند. بنابراین انتظار می رود برای آن دسته از کاربرانی که همچنان از وایبر برای انتقال اطلاعات و ارسال پیام استفاده می کنند، این قابلیت می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

یکی دیگر از این ویژگی های جدید در نسخه جدید وایبر، اضافه شدن قابلیت پاسخ دادن (reply) به یک پیام خاص است. البته در اینجا نیز باید گفت این قابلیت هم مدتهاست در نسخه های قبلی تلگرام معرفی شده بوده و برای کاربران بسیاری قابل استفاده بوده است.

با ویژگی‌های جدیدی که به نسخه به‌روزرسانی شده پیام رسان وایبر افزوده شده است، می توان نتیجه گرفت وایبر هم اکنون شباهت بسیار زیادی با پیام رسان تلگرام پیدا کرده است. به گفته برخی کارشناسان، برآورد می شود وایبر با هدف جذب طرفداران و کاربرانی که از وایبر به تلگرام مهاجرت کردند و هم اکنون بیشتر از تلگرام استفاده می کنند، این قابلیت های جدید را به اپلیکیشن پیام رسان خود معرفی و اضافه کرده است.

دنبال کردن این مطلب

حذف فایرفاکس برای ویندوز XP و ویستا در ژوئن ۲۰۱۸

موزیلا به تازگی اعلام کرده است که در ژوئن ۲۰۱۸، ارائه پشتیبانی برای مرورگر فایرفاکس در ویندوز XP و ویندوز ویستا را به طور کامل حذف خواهد کرد. البته کاربران فایرفاکس در این دو سیستم‌عامل می‌توانند تا آن زمان، همچنان انتظار به‌روزرسانی‌های امنیتی را داشته باشند، اما باید هر چه زودتر ویندوز خود را ارتقاء دهند تا مشکلی آنها را تهدید نکند.
این اقدام، در حقیقت در راستای استراتژی عمومی شرکت‌های نرم‌افزاری به منظور ترغیب کاربرانشان برای مهاجرت به نسخه جدید سیستم‌عامل مایکروسافت به شمار می‌رود.

به گزارش گروه خبری فاواکو از رایورز به نقل از ونچربیت، از زمانی که موزیلا، مرورگر فایرفاکس 53 را در آوریل 2017 منتشر کرد، دیگر از ویندوز XP و ویندوز ویستا پشتیبانی نمی‌کند. در عوض، کاربران XP و ویستا به سمت عرضه پشتیبانی گسترده برای فایرفاکس (ای.اس.آر) هدایت شدند. ای.اس.آر برای مدارس، دانشگاه‌ها، کسب‌وکارها و افرادی طراحی شده است که به توسعه و استقرار گسترده این سیستم نیاز دارند.

موزیلا ابتدا قصد داشت که در سپتامبر گذشته، اطلاعات مربوط به کاربران خود را تا اواسط سال 2017 مجدداً ارزیابی کرده و بر مبنای تعداد آن، تاریخ نهایی ارائه آخرین پشتیبانی برای دو سیستم‌عامل مورد بحث را اعلام کند؛ اما اکنون و با اندکی تأخیر، زمان موردنظر فرارسیده است.

همچنین گفتنی است در آگوست سال 2016، موزیلا، پشتیبانی فایرفاکس از سیستم‌عامل‌های مک شامل اُ.اس ایکس 10.6 اسنو لئوپارد، اُ.اس ایکس 10.7 لاین و اُ.اس ایکس 10.8 مونتین لاین را حذف کرد.

گفتنی است پیش‌تر شرکت گوگل علاوه بر نسخه‌های اُ.اس ایکس قدیمی، پشتیبانی از ویندوز XP و ویستا را هم متوقف کرد، اما موزیلا قصد داشت همچنان که از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز هم پشتیبانی کند. موزیلا یادآور شده: «سیستم‌عامل‌هایی که پشتیبانی نشوند، هیچ به‌روزرسانی امنیتی دریافت نمی‌کنند و استفاده از آنها خطرناک است زیرا هر لحظه امکان بروز تهدیدات امنیتی وجود دارد.»
نتیجه اینکه کاربران باید هر چه زودتر نسخه ویندوز خود را ارتقاء دهند تا از این لحاظ، مسئله‌ای وجود نداشته باشد.

گفتنی است مایکروسافت در 14 آوریل 2009، پشتیبانی اصلی خود از ویندوز XP را قطع کرد، اما مجدداً در 8 آوریل 2014، پشتیبانی گسترده برای این ویندوز ارائه داد. با این وجود، موزیلا حتی بیشتر از مایکروسافت، پشتیبانی خود از ویندوز XP را ادامه داده است.

دنبال کردن این مطلب

رفع سریع یکی از مشکلات بزرگ آیفون ۸

به گزارش شبکه خبری فاواکو از وب‌سایت خبری تحلیلی cnet، ظاهرا هر روز شاهد خبر جدیدی در زمینه مشکلات موجود در آیفون ۸ هستیم و این محصول در مدت‌ زمان کوتاهی که از عرضه آن گذشته است، اعتراضات فراوانی برای اپل به ارمغان آورده است.
یکی از مشکلات این محصول، باد کردن باتری بعضی از دستگاه‌های مزبور بوده است و مشکل همه‌گیر دیگر، وجود پارازیت صوتی در زمان مکالمه با این مدل بوده است که تعداد زیادی از کاربران این موضوع را به اپل گزارش داده‌اند.

بر همین اساس نیز اپل اعلام کرده است که این موضوع هیچ ارتباطی با سخت‌افزار این محصول ندارد و نتیجه یک باگ نرم‌افزاری در سیستم‌عامل iOS است.

به همین ترتیب نیز این شرکت به‌سرعت برای رفع مشکل یادشده اقدام کرده و نسخه به‌روزرسانی شده‌ای از iOS را برای آیفون ۸ عرضه کرده است که در آن مشکل یادشده کاملا حل‌شده است.

این نسخه از iOS با نام 11.0.2 عرضه شده و از روی سه‌شنبه در اختیار کاربران این دستگاه قرارگرفته است. شایان ذکر است که مشکل یادشده در مدل آیفون ۸ پلاس نیز وجود داشته و روش رفع آن دقیقا مشابه با آیفون ۸ اعلام‌شده است.

از دیگر موارد رفع شده در این به‌روزرسانی، از بین رفتن مشکل مخفی شدن تعدادی از عکس‌های کاربران در گالری تصاویر آنها و رفع مشکل ضمایم نامه‌های الکترونیکی رمزنگاری‌شده است.

دنبال کردن این مطلب

روسیه موبایل سربازان ناتو را هک کرد

به گزارش شبکه خبرگردی فاواکو از مهر به نقل از وال استریت ژورنال، مقامات ارتش کشورهای اروپایی ادعا می‌کنند روسیه موبایل های سربازان ناتو در شرق اروپا را هک کرده است. روسیه سعی دارد با سرقت اطلاعات، نیروهای نظامی را ردیابی کند و بترساند.
به گفته این مقامات پیچیدگی این عملیات هک نشان می دهد، احتمالا دولت روسیه آن را رهبری می‌کند.

کارشناسان نظامی معتقدند جاسوسان روسی با استفاده از آنتن و پهپادهای مخصوص موبایل های سربازان ناتو مستقر در مرزهای روسیه با کشورهای بالکان را هک می کنند. جاسوس‌های روس با هک موبایل های سربازان مکان آنها و اطلاعات شخصی شان را سرقت می‌کنند.

در این میان برخی مقامات معتقدند این عملیات فقط نوعی آزار نیروهای ناتو است، اما برخی دیگر معتقدند روسیه تصمیم دارد هنگام حمله نظامی واقعی در ارتباطات مشکلاتی جدی ایجاد کند.

دنبال کردن این مطلب

سرعت بالای اینترنت با فیبر نوری

تا انتهای کار دولت یازدهم وسعت شبکه اصلی فیبرنوری به۵۶ هزار و ۶۱۶ کیلومتر رسیده است. فیبرنوری که محدودیتی در پهنای باند ندارد و سرعت‌های ۱۰۰ مگابیتی را نیز پوشش می‌دهد؛ در مقایسه با سیم مسی هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های اینترنتی را کاهش می‌دهد؛ به همین دلیل مسوولان کشور بر لزوم توسعه‌ی آن تاکید دارند.

فیبر نوری با پهنای باند بالا، فرصتی استثنایی برای ارائه خدمات و کاربردهای جدید ایجاد کرده و سرویس‌هایی که بر بستر این فناوری ارائه می‌شوند، می‌توانند کیفیت زندگی ما را به نحو چشمگیری ارتقاء دهند، ارزش‌افزوده بیش‌تری نصیب شرکت‌های مخابراتی کنند و توان آنها را برای گسترش خدمات پایه بالا ببرند؛ هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس نیز به نحو قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

نامحدود بودن سرعت تبادل داده در بستر فیبر نوری، بهترین گزینه برای حل نیازهای ارتباطی دهه‌های آینده است. فناوری فیبر منازل یا همان FTTH به دلیل عدم استفاده از تجهیزات فعال در طول مسیر نسبت به خرابی مقاوم‌تر بوده و عیب‌یابی و رفع ایراد احتمالی در این فناوری بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از شبکه‌های مسی صورت می‌گیرد.

محمود واعظی _وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات_ در اوایل تابستان سال جاری(۱۳۹۶) با اشاره به پاسخ به حضور سرمایه‌گذار خارجی در کشور برای توسعه شبکه فیبر نوری، اظهار کرد: با توجه به اینکه توسعه فیبر نوری در کشور یک نیاز جدی است، مذاکراتی کردیم. مردم ما در منزل علاقه‌مند هستند از یک زوج سیمی که وارد منزل و محل کارشان می‌شود برای خدماتی از تماشای تلویزیون و استفاده از اینترنت و سایر خدمات استفاده کنند. بنابراین لازم است این زوج فیبر نوری باشد.
وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفته بود: مقدمات حضور شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی به عنوان سرمایه گذار خارجی در پروژه فیبرنوری با همکاری شرکت های داخلی در حال انجام و روند کار راضی کننده است. مقرراست شرکت ام تی ان ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در پروژه فیبرنوری انجام دهد که نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار آن به صورت مستقیم و ۴۵۰ میلیون دلار آن به صورت غیر مسقیم خواهد بود.

او در توضیح این مساله که چرا از شرکت های ایرانی در این حوزه استفاده نشده است گفته بود: اپراتور ایرانی در برآورد هزینه های کار دچار اشتباه شد و همین امر تاخیر در اجرای این پروژه را بدنبال داشت، اما هم اکنون با مذاکراتی که با یک شرکت خارجی داریم و ۹۰ درصد پیشرفت داشته، قرار است پس از انعقاد قرارداد، اقدام برای آغاز فاز عملیاتی پروژه آغاز شود.

همچنین وحید صدوقی _مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار کشور _ با اشاره به فاز سوم شبکه ملی اطلاعات بیان کرده بود: اولین اقدام در حوزه توسعه شبکه زیرساخت است. در توسعه شبکه فیبر با همکاری شرکت مخابرات ایران برنامه داشتیم هشت هزار سایت فیبر نوری ایجاد کنیم که در حال حاضر ۸۲۲۰ سایت فیبر نوری اجرا شده است. توسعه ۴G بدون فیبر بی معنی است و لازم است که برای تمامی سایتهای ۴G فیبر ایجاد شود که این کار در دوسال گذشته انجام شده است.
گفتنی است که فیبر نوری تنها فناوری است که می‌تواند بدون محدودیت تقاضای مشتریان و حجم بالای ترافیک دیتا را پشتیبانی کند. از سوی دیگر، تلفن همراه نیز ناگزیر است از قابلیت‌های فیبر استفاده کند؛ زیرا به بستری نیازمند است که بتواند بیش‌ترین حجم ترافیک را پشتیبانی کند و از خود عبور دهد. بنابراین، فیبرنوری فناوری مورد نیاز در هر دو بخش ثابت و سیار است و اپراتوری مثل ما که در هر دو بخش فعال است باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

در همین راستا رسول سراییان -مدیرعامل شرکت مخابرات کشور- با اشاره به مزایای فیبر نوری بیان کرده است: با فیبر نوری پهنای باند بالا و نامحدود برای مشتریان تجاری و خانگی، تاخیر پایین و کیفیت بالای سرویس، فناوری امن، کاهش هزینه نگهداری و مصرف انرژی را خواهیم داشت. این کار با بردن یک پورتال به داخل مجموعه امکان‌پذیر است و کافی است یک بار فیبر نوری را داخل مجموعه ببریم و پس از آن هر سرویس قابل ارائه است و این قابلیت مناسب فیبر نوری است. از مهم‌ترین کارهای ما در حوزه فیبر نوری در دولت یازدهم این بود که زیرساخت فیبر را در حوزه موبایل و ثابت فراهم کردیم و توانستیم ۸۵۰۰ سایت همراه اول را به فیبر متصل کنیم.
در این راستا مدیرعامل شرکت مخابرات کشور اعلام کرده است: تا پنج سال آینده در حوزه خدمات فناوری زیرساختی فیبر نوری، تار نوری جایگزین سیم مسی در منازل می‌شود.

به گفته او از مهم‌ترین کارهای مخابرات در حوزه فیبر نوری این بود که زیرساخت فیبر را در حوزه موبایل و ثابت فراهم کرده و توانست ۸۵۰۰ سایت همراه اول را به فیبر متصل کند.
او همچنین خاطرنشان کرده بود: با رسیدن فیبر نوری به منزل مردم امکاناتی از قبیل سیستم‌های دوربین‌های مدار بسته، تلویزیون‌های HD و ۴k، تعداد نامحدود خط تلفن و خانه‌های هوشمند فراهم می‌شود. ظرف پنج سال آینده باید به جای سیم تلفن در منازل مردم فیبر نوری جایگزین کنیم تا بتوانیم در این بستر خدمات مختلف ارائه کنیم.

محمدجواد آذری جهرمی _وزیر ارتباطات و مدیرعامل پیشین شرکت ارتباطات زیرساخت- نیز با اشاره به اعتراض مردم به قطعی‌های اینترنت اظهار کرده بود: در ابتدای آغاز به کار فعالیت من _در سمت معاونت وزارت ارتباطات_ ۷۰ درصد اینترنت کشور از جنوب و روی فیبر نوری تامین می‌شد. طبیعتا اگر این فیبر نوری دریایی خوب دفن نشده باشد بر اثر لرزش‌ها و لنگر انداختن کشتی قطع می‌شود و حداقل زمانی که لازم است نقطه‌یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که کشور دچار اختلال می‌شد. یکی از کارهایی که بنده در مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت انجام دادم این بود که چگالی توزیع اینترنت از سطح دریا را به سمت مرزهای شمالی بردم، ‌ که از آنجا بیشتر درخواست‌های ما به سمت اروپا می‌رود و کیفیت بهتری دارد. اکنون اگر هم از دو مسیر دچار قطعی شویم مردم احساس نمی‌کنند.

اما فیبر از نظر ایجاد بستری امن و پایدار شرایط بهتری را برای شبکه مخابراتی کشور ایجاد و مشتریان باند پهن و مکالمه را پشتیبانی می‌کند. بنابراین مشتریان می‌توانند از تمام خدماتی که بر بستر اینترنت ارائه می‌شود، بر بستر فیبر نوری استفاده کنند. همچنین با توجه به افزایش ترافیک دیتا و اینکه فیبر می‌تواند بدون محدودیت تقاضای مشتریان و حجم بالای ترافیک را پشتیبانی کند، این تغییر فرآیند باید سرعت گرفته تا شاهد ارتقای کیفیت سرویس‌های مبتنی بر بستر این فناوری باشیم.
آذری جهرمی همچنین این را هم گفته بود که معضل جدی اینترنت‌های خانگی «سیم مسی» است که امروزه زیر دو مگابایت سرعت را منتقل می‌کنند؛ این سیم‌ها به خوبی نمی‌توانند سرعت را منتقل کنند و راهکار آن اجرای پروژه FTTB یا FTTH است که شرکت های FCT مجوز گرفته اند و فکر می‌کنم ظرف یک سال تا یک سال و نیم آینده در سطح هر شهر کلان کشور پروژه فیبر نوری مان اجرا شده باشد و برای VDSL هم تلاش می‌کنیم که شرکت‌ها را افزایش دهیم تا در زمانی کوتاه تر از هجده ماه این ظرفیت‌ها را پیاده سازی کنند تا بتوانیم سرعت متناسب برای اینترنت را تا یک مگابیت افزایش دهیم.

آنچه امروز در حوزه ICT مطرح است و روند آتی این صنعت را متوجه خود کرده، افزایش ترافیک دیتا در دنیاست. هرچقدر جامعه به سمت مصرف ویدئو سوق یابد، حجم تبادل ترافیک افزایش می‌یابد و باعث می‌شود تا تسهیل تبادل ترافیک در کانون توجه قرار گیرد، بستری فراهم شود تا حجم ترافیک بیش‌تری را از خود عبور دهد و مشتری تصور نکند که با توجه به حجم بالای تقاضا در بخش دیتا، نمی‌تواند به نیازها و خواسته‌های خود دست یابد.

دنبال کردن این مطلب

راحت‌تر از اینستاگرام خرید کنید!

این شرکت بعد از یک سال بررسی و آزمایش ابزار خرید خاصی را در اینستاگرام فعال کرده که به فروشندگان انواع کالا امکان می‌دهد برچسب‌های خاصی را در پست‌های اینستاگرامی خود فعال کنند.

این برچسب‌ها بر روی عکس اقلام موجود برای خرید فعال می‌شوند و کاربران با کلیک کردن بر روی این برچسب‌ها می‌توانند اقلام مورد نظرشان را بدون خروج از اینستاگرام خریداری کنند.

اینستاگرام اولین بار برچسب‌های خرید را در نوامبر گذشته فعال کرده بود، اما این خدمات تنها از طریق حساب‌های کاربری چند شرکت فروشنده خاص البسه و کالا در دسترس بود. از ابتدای سال جاری میلادی برخی موسسات فروش آنلاین دیگر مانند شاپیفای و بیگ کامرس هم توانستند این خدمات را در محیط اینستاگرام ارائه دهند.
این خدمات فعلا تنها در آمریکا در دسترس است. از جمله دیگر شبکه های اجتماعی که خدمات مشابهی ارائه می‌دهند می‌توان به فیس‌بوک، پینترست، بازفید و غیره اشاره کرد.

دنبال کردن این مطلب

تغییر در قوانین حریم شخصی فایرفاکس

به گزارش شبکه خبری فاواکو از رایورز به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی theinquirer، شرکت موزیلا در اقدامی مثبت، مشخصات و قوانین مربوط به حریم خصوصی کاربران در نرم‌افزار مشهور مرورگر خود را شفاف‌تر از گذشته اعلام کرده است.

اما چرا موضوع شفاف بودن قوانین و مقررات حائز اهمیت است؟
باید توجه داشت که بیشتر اطلاعاتی که بنگاه‌های فناوری در زمینه کاربران خود اعلام می‌کنند، اغلب یک نمایش رسانه‌ای است؛ برای مثال آمار کاربران آیتیونز به‌هیچ عنوان آمار دقیقی نیستند زیرا موارد متعددی وجود دارند که کاربر در آنها باید به سراغ استفاده اجباری از برخی خدمات برود و همین نکته باعث افزایش کاذب اعداد و ارقام مربوط به خدمات مزبور می‌گردد.
شرکت موزیلا هم با اشراف و آگاهی نسبت به این موضوع و با توجه به اینکه قوانین و مقررات کاربری معمولاً توسط کمتر کسی خوانده می‌شود، اقدام به ساده‌ و شفاف‌سازی قوانین حریم کاربری خود برای مرورگر فایرفاکس کرده است.

جالب است بدانید که فایرفاکس در سال 2014 نیز با اقدامی مشابه به سراغ کاربران خود آمده و نتیجه به دست آمده نیز به‌خوبی از سوی کاربران و منتقدان موردپذیرش قرار گرفته بود.

دنل دیکسون به‌عنوان مدیر امور قانونی فایرفاکس در این‌‌باره می‌گوید: «ما در سال 2014، قوانین و مقررات حریم شخصی خود را از نو نوشته و آنها را ساده‌تر و کاربردی‌تر کردیم. حال امروز خوشحالم که اعلام کنم که تغییرات و بازبینی‌های جدید و دقیق‌تری در زمینه مقررات حریم شخصی ما انجام شده است.»

او در ادامه یادآور شد که این خدمات به نفع کاربران هستند: «تمرکز ما همچنان در ساخت محصولات خود بر روی احراز اختیار به کاربران است و بدین‌ ترتیب، وقتی بحث حریم شخصی به میان می‌آید، رعایت چنین امری عجیب نخواهد بود. ما باور داریم که اعلان‌های مربوطه باید به نحوی باشد که قابل‌درک‌تر بوده و برای کاربران، اجرایی‌تر باشد.»
در حقیقت تأکید وی بر این است که کاربران را باید در هنگام مواجهه با قوانین و مقررات، کاملاً هشیار نمود تا بتوانند تصمیم دقیق و آگانه‌ای بگیرند.

بدین ترتیب، کاربران جدید در دومین تب از زبانه‌های نصب مرورگر فایرفاکس با این قوانین تازه روبرو خواهند شد و تنها در صورت پذیرش آنهاست که می‌توانند این مرورگر محبوب را بر روی سیستم خود نصب کنند.

دنبال کردن این مطلب

اندرومدا، سیستم عامل جدید مایکروسافت

برخی از رسانه‌ها و افرادی که بصورت مداوم، شرکت مایکروسافت و پیشرفت‌های آن را زیر نظر گرفته‌اند، اخیرا در مورد دستگاه موبایل مایکروسافت تحت عنوان «اندرومدا» اطلاعاتی به دست آورده‌اند. البته بعقیده آنها، اندرومدا فقط یک سخت‌افزار نیست، بلکه در حقیقت نرم‌افزار همه خواهد بود که نه تنها به دستگاه اندرومدای مایکروسافت، بلکه به خود ویندوز 10 هم قدرت می‌بخشد و موجب پیشرفت آن می‌شود.

به گزارش فاواکو از زد.دی نت، دو رسانه "ویندوز سنترال" و "ام‌اس‌پاور یوزر"، در ابتدای سال جاری پست‌های خوبی در مورد سیستم عامل اندرومدا منتشر کردند. نظر ویندوز سنترال این بود که اندرومدا، رسما به عنوان سیستم عامل ویندوز کور(Core) شناخته خواهد شد.
لازم به ذکر است که سیستم عامل اندرومدا، پروژه مایکروسافت ریسرچ برای خلق یک سیستم عامل کاملا مستقل نیست، چرا که تلاش مایکروسافت برای ایجاد یک سیستم عامل جدید بدون نگاه به ریشه اصلی آن یعنی ویندوز ممکن نخواهد بود.

در حقیقت سیستم عامل اندرومدا قرار است که بر مبنای ویندوز 10 ساخته شود، ضمن آنکه آن را تحت تأثیر قرار داده و بهبود بخشد.
از سوی دیگر با وجود اینکه مسئولان مایکروسافت می‌گویند که نسخه ویندوز روی تمام دستگاه‌ها یکسان است ولی بنظر می‌رسد که در عمل اینگونه نیست. مایکروسافت می‌توانست یک ویندوز 10 کور عمومی بسازد (وان کور) که در تمام گوشی‌ها، تبلت‌ها، لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی، دستگاه‌های آی.اُ.تی و هولولنز کار کند.
اما بنابر گزارش ویندوز سنترال، چنین موضوعی عملی نشد و مابقی سیستم عامل‌های ویندوز 10 که روی دستگاه‌های مذکور قرار می‌گیرند، یکسان نیستند و هر کدام شامل بخش‌هایی است که مختص همان نوع دستگاه می‌باشد.
در حقیقت می‌توان گفت سیستم عامل اندرومدا، یک پیاده‌سازی جدید از ویندوز 10 است که با رفع ایراد مزبور، در آینده یک سیستم عامل مرجع برای تمامی دستگاه‌های ویندوز 10 همکاران مایکروسافت OEM است.

ویندوز 10 تا به این لحظه، نشانه‌های بسیاری از پیشینیان خود یعنی ویندوز اکس.پی، ویندوز 7 و ویندوز 8 دارد. مایکروسافت سال‌هاست که می‌کوشد تا وابستگی به نسخه های قبلی را از بین ببرد و زیرسیستم‌ها را مجددا درون ویندوز بازنویسی کند. بنابراین بنظر می‌رسد که سیستم عامل اندرومدا، نقطه اوج این تلاش‌هاست.

مایکروسافت هم اکنون در حال برنامه‌ریزی برای انتشار پلتفرم جدید اندرومدا روی دستگاه موبایل مایکروسافت اندرومداست. بعید است که این دستگاه تا قبل از سال 2018 وارد بازار شود.

دنبال کردن این مطلب
ratingValue4.9 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 376