نکات آموزشی

طراحی سایت خوب در یک روز انجام نمی شود!

متاسفانه هنگامی که بخش طراحی وب سایت شما به پایان می رسد، کار شما هنوز پایان نیافته است. کارهای زیادی وجود دارد که برای طراحی سایت خود باید در نظر گرفته تا در جدول زمان بندی به دیگر کارها اضافه نمایید.

در نظر گرفتن زمان برای تمامی افراد مسئول در تیم طراحی سایتنوشتن، برنامه نویسی، تهیه عکس … قبل از شروع یک پروژه طراحی سایت آغاز می شود. یک جدول زمان بندی برای تخمین زمان انجام کار از تمامی افراد تیم اجرایی پروژه دریافت نمایید.اطمینان حاصل فرمایید که هر یک از این افراد مسئول در اجرای پروژه، از مهلت پایان کار اطلاع دارند.
به عنوان مثال، اگر شما یک برنامه نویس دارید که بر روی یک کپی از صفحهء فروش وب سایت کار می کند، حداقل دو هفته قبل از راه اندازی وب سایت باید این صفحه آماده باشد. این زمان برای طراحی سایت و طراح آن می باشد تا از آن برای طراحی و کدگزاری صفحه مورد نظر استفاده نماید.
پس از کامل شدن طراحی سایت، وقت کافی برای انتشار آن خواهید داشت. همچنین برای طراحی سایت نیاز به زمان برای کدگزاری وب سایت، برنامه نویسی،توسعهء backend، راه اندازی نام دامنه و میزبانی وب می باشد.
زمان برای انتشار غالباً در نظر گرفته نمی شود زیرا در زمان کوتاهی می توانید آن را به درستی و به صورت کامل انجام دهید. برای بسیاری از پروژه ها، من پیشنهاد می کنم حداقل یک هفته برای انتشار پروژه در نظر بگیرید. در نهایت دو هفته زمان برای انتشار و جلوگیری از عجله کاری و انجام تمامی مراحل نهایی طراحی سایت لازم می باشد.
به خاطر داشته باشید اگر انتشار وب سایت به صورت محلی نیست باید زمان کافی برای انتقال و انتشار وب سایت های غیر محلی داشته باشید.
زمان برای توزیع و پخشهنگامی که یک وب سایت راه اندازی شد و یا در مورد یک بخشی از آن در مطبوعات اطلاعاتی انتشار یافت، این فرایند یعنی طراحی سایت، پایان نپذیرفته است!
اگر شما اقدام به ساخت و طراحی وب سایت می نمایید و هیچ برنامه ریزی و یا راهی برای بازاریابی آن در نظر نگرفته اید، مطمئن شوید که زمان کافی برای جلب توجه موتورهای جستجو را دارید. این امر چندین هفته و یا حتی چندماه زمان لازم دارد.
اگر می توانید از عهدهء بازار با وب سایت و یا دیگر روشها بربیایید و آن را ایجاد نمایید، در مدت زمان کوتاهی می توانید کمپین بازاریابی آنلاین را تحت تاثیر قرار دهید.
برخی از این ایده ها شامل ترویج وب سایت از طریق خبرنامه و ارسال آن به شرکاء، انتشار آگهی، ارسال کارت پستال و یا انتشار آنلاین مقاله و ارسال ایمیل می باشد.
همچنین انتشار مطالب و محتوای وب سایت در سراسر دنیا کمی زمان نیاز دارد. چند روز وقت برای انجام ارسال ایمیل به آدرس های مختلف و مرتبط نیز در نظر بگیرید.
اگر زمان کافی برای ارسال نرخ موارد کلی وب سایت تان در نظر بگیرید، در هزینه های خود صرفه جویی کرده و پول ذخیره خواهید کرد – اما معمولاً گرفتن نتایج زمان بیشتری طول خواهد کشید.
اگر اقدام به توزیع اعلامیه و یا قرار دادن آگهی و تبلیغات در مجلات کرده اید برای انجام فعالیت های مورد نظر، زمان کافی برای هر یک از افراد مسئول را در نظر بگیرید.
زمانی برای نشان دادن واکنش از طرف بازار هدفمنداگر کار شما ایجاد بازار(بازاریابی) برای محصول و یا ترویج وب سایت برای ترویج یک کلاس و یا یک رویداد می باشد، باید بدانید این امر به خصوص بسیار مهم می باشد.
ضروری است که اطمینان حاصل فرمایید که تمامی موارد در طراحی وب سایت برای مشتریان شما کاملاً و به سرعت قابل دسترس می باشد.
سعی کنید برای مشتری خود این کار را به اندازهء کافی حرفه ای انجام دهید و نظر خود را ارائه دهید، برای این کار بودجه ای در نظر بگیرید تا اطلاعات لازم در مورد شرکت شما و یا پیشنهادات ارائه شده توسط شما در دسترس باشد و پس از آن برای انجام کار تصمیم بگیرید.
قاعدهء مناسب برای انجام این کار این است که هر چقدر زمان بیشتری برای بازار هدفمند خود و بررسی و توجیه نیاز های مشتریان بگذارید، رویداد ها و یا کلاس وب سایت و خدمات وب سایت شما گران تر خواهد شد. بسیار مناسب است که موارد مورد نیاز در طراحی سایت برای افراد را به سرعت برای رسیدن به برنامه های آنها فراه آورید.
اگر هدف شما کارآفرینی و انجام کار به صورت انفرادی است، ممکن است روشن شدن برنامهء افراد برای یک روز کامل و یک هفته قانون و مقررات برنامه مشکل باشد – حتی اگر آنها موافق و آمادهء انجام کار باشند. اما اگر برنامه ریزی ۳ هفته ای همراه با قانون و مقررات برای تیم طراحی سایت تان ارائه نمایید، برنامه ریزی آسان تر خواهد بود.
اگر لازم بود افراد و یا اعضای تیم طراحی سایت برای انجام پروژه به سفر بروند، قطعاً توجهات بیشتری برای هماهنگی لازم می باشد.
با وجود تمام این ملاحظات، ممکن است به نظر برسد برای شروع برنامه ریزی برای پروژه طراحی وب سایت، به چند ماه زمان نیاز داشته باشید. اما واقعیت این است که بسیاری از این مراحل به سرعت انجام می شود. اما هنوز هم می گویم که بهتر است تا حد ممکن زمان کافی برای رویارویی با هر مرحله از پروژهء طراحی سایت به طور کامل و بدون عجله در نظر بگیرید.
اگر از این روش در برنامه ریزی برای انجام پروژه های طراحی وب سایت استفاده نمایید، معمولاً نتیجهء بهتر و موثر تری خواهید داشت.

دنبال کردن این مطلب

روش راست چین کردن قالب های جوملا

استفاده از سیستم های مدیریت محتوا روز به روز در حال افزایش است و در همین راستا تعداد طراحان و مدیرانی که سیستم مدیریت محتوای جوملا را به عنوان وب سایت خود انتخاب میکنند به صورت روز افزون در حال رشد است. همانطور که میدانید جوملا یک سیستم کد باز یا Open Source است یعنی ما می توانیم منابع رایگان و تجاری این سیستم مدیریت محتوا را با توجه به نیاز خود دستکاری کرده و بدون اینکه اشکالی در ساختار برنامه اصلی آن ایجاد شود مورد استفاده قرار دهیم. یکی از کاربردی ترین , مهم ترین افزونه های جوملا که در واقع مشخص کننده شکل ظاهری سایت است قالب (template) است.
سایتهای زیادی در سطح اینترنت قالبهای جوملا در اختیار کاربران قرار میدهند از آنجا که دامنه گسترده تری از کاربران جوملا انگلیسی زبان هستند این سرویس دهندگان بیشتر تمرکز خود را برروی پشتیبانی از زبان انگلیسی گذاشتند. در این مقاله قصد داریم راهکارهای تبدیل این قالب های انگلیسی به زبان فارسی یا هر زبان راست به چپ دیگر را مورد بررسی قرار دهیم .
LTR چیست ؟
LTR مخفف عبارت Left To Right است. برخی از زبانها مانند زبان انگلیسی زبان فرانسه از چپ به راست خوانده میشوند. ویژگی صفحات وب که به این زبانهای LTR ایجاد شده اند اینست که همه اجزا (مانند منوها و عناوین و برچسب ها و نوشته) برعکس زبان ها RTL است . در واقع قالب LTR همان قالبی است که دانلود کردیم که در زبانهای راست به چپ قابل استفاده نیست .
RTL چیست ؟
RTL مخفف عبارت Right To Left است. برخی از زبانها مانند زبان پارسی و عربی و ... از راست به چپ خوانده میشوند مانند همین صفحه که ابتدای تمام اجزا (منوها , نوشته ها و ...) از سمت راست و انتهای آنها در سمت چپ است . قالب RTL همان قالبی است که برای زبانها راست به چپ سودمند است .
هدف از ارائه این مقاله تبدیل Template های LTR به RTL است و توانایی تبدیل آنها به یکدیگر است.
قبل از هر اقدامی باید از یک نسخه فارسی جوملا استفاده کنیم یا یک package فارسی ساز برروی نسخه انگلیسی نصب کنیم. و از مدیریت زبانها در جوملا زبان پیش فرض سایت را فارسی set کنیم.
قدم اول فایلهایی که باید ویرایش کنیم
فایل index.php قالب
فایل index.php استخوان بندی و ساختار قالبهای جوملا را مشخص میکند. برای ویرایش آن باید HTML و کمی هم PHP بدانیم . کاری که باید برروی فایل index.php یک قالب LTR انجام دهیم اینست که کد
<?php if($this->direction == 'rtl') : ?>
<link href="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template; ?>/css/template_rtl.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
<?php else: ?>
<link rel="stylesheet" href="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template; ?>/css/template.css" type="text/css" />
<?php endif; ?>
به انتهای تگ head یعنی قبل از بسته شد آن اضافه کنیم . این تکه کد مشخص میکند اگر در مدیریت جوملا زبان پیش فرض سایت فارسی انتخاب شد سیستم جوملا فایل template_rtl.cssرا مورد استفاده قرار دهد و اگر انگلیسی انتخاب شد فایل template.css را مورد استفاده قرار دهد.
فایلهای css قالب
قالبهای جوملا عمدتا از یک فایل css به نام template.css استفاده میکنند برخی از قالبها از فایلهای css بیشتری استفاده میکنند که مسلما برای تبدیل کردن آن قالب ها به یک قالب راست چین باید تمام این css هارا ویرایش کنیم. وقتی قرار باید یک قالب LTR را به RTL تبدیل کنیم باید در ابتدا یک کپی از فایل template.css بگیریم و نام آنرا template_rtl.css بگذاریم . در این مقاله هر کجا که قرار شد دستوری به css اضافه کنیم یا css را ویرایش کنیم منظورمان ویرایش فایل template_rtl.css است .
قدم دوم دستور مشخص کننده راست چین یا چپ چین بودن
دستور مشخص کننده راست چین یا چپ چین بودن در CSS دستور direction است. که به صورت زیر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

body{
direction : rtl;
}
راهنما : منظور ما از element در این مقاله عنصر html که در این مثال body - منظور ما از property در این مقاله یک استایل css که در این مثال direction - منظور ما از value در این مقاله مقدار (value) برای استایلها که در این مثال rtl میباشد.
اما اگر به منظور راست کردن کردن یک قالب چپ چین(LTR) این دستور direction را به یک قالب LTR اضافه کنیم به احتمال زیاد صفحه scroll میخورد (در عرض , scroll در طول طبیعی است) و این اصلا اتفاق خوبی نیست راه حل اینست که در صورت scroll شدن صفحه (در عرض) باید این دستور را از body حذف کرد به علاوه چند دستور css دیگر که در قدم های بعدی به آنها خواهیم پرداخت به عناصر صفحه اضافه کنیم. در صورتی که توانایی که با ابزار fire bug را دارید این توانایی در مراحل بعدی کمک زیادی به شما خواهد کرد.
قدم سوم، عنوان ماژولها و text-align ها
عنصر h3 (در HTML) عنوان تمام ماژول ها در قالبهای جوملا است. این به معنی است که اگر ما تصمیم داریم تمام عنوانها را راست چین کنیم باید در css دستور
h3 {
text-align:right;
}
را اضافه کنیم .
یک نکته در ویرایش css ها , ممکن است در فایل css خود h3 از قبل دارای property هایی باشد اگر مابین آن propertyها
text-align:left;
یا هر چیزی دیگری بود فقط کافیست (value) مقدار left را به right تبدیل کنیم . اما اگر مابین propertyها;text-align:right اصلا وجود نداشت ما فقط عبارت ";text-align:right" را به انتهای property های h3 اضافه میکنیم و{} h3 را دیگر اضافه نخواهیم کرد.
قدم چهارم، عناصری که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند
برای هریک از این از element ها باید جدا گانه(مثلا input به تنهایی و label به تنهایی و ...) در فایل template_rtl.css جستجو (کلید f3) کنیم اگر هر کدام از عناصر دارای property بود این دو خصوصیت را به خصوصیتهای قبلی آنها اضافه میکنیم یا اگر این 2 خصوصیت را داشت ولی مقدارش فرق میکرد value آنها را تغییر میدهیم .
input, button, select, td, th, a, label , p , span , ul , div {
direction:rtl;
text-align:right;
}
قدم پنجم، بررسی و تغییر padding و margin
margin و padding به چند شکل میتوانند مورد استفاده قرار گیرند ما فقط موارد زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد یعنی باید در فایل template_rtl.css عبارات " margin-left " و " padding-left " و " margin-right " و " padding-right " را جستجو کنیم و تمام موارد پیدا شده را برعکس کنیم به ترتیب تبدیل به " margin-right " و " padding-right " و " margin-left " و " padding-left " کنیم.
دقت کنید اگر جستجو شما نتیجه ای در بر نداشت عبارات " margin " و " padding " هریک را به طور جدا گانه جستجو کنید .ممکن است برای این propertyها با مقادیری همچون
padding : 12px 8px 13px 9px;
margin : 12px 8px 13px 9px;
رو به رو شوید که این مقادیر به صورت
margin : TOP RIGHT BOTTOM LEFT;
padding : TOP RIGHT BOTTOM LEFT;
یعنی هر عددی که به جای RIGHT قرار گیرد بیانگر مقدار padding-right یا margin-right و هر عددی که ... به همین صورت برای TOP , BOTTOM و LEFT .
بنابراین مقادیری که به جای RIGHT و LEFT نوشته شده اند باید بایکدیگر جابجا شوند.
نکته : ممکن است در فایلهای css با دستوراتی همچون
margin : 10px 15px;
padding : 10px 15px;
رو به رو شویم یعنی margin و padding هایی که 2تا مقدار دارند چون در این دستورات مقدار چپ و راست باهم برابرند نیازی به تغییر آنها نیست .
دقت کنید(در این مرحله و مراحل قبل) بجای اعداد ( مثلا 10pxو 15px ) هر عددی میتوند باشد .
قدم ششم، بررسی و ویرایش float ها
در css ها باید خصوصیت های
float:left;
را جستجو کنیم و هر موردی که پیدا کردیم تبدیل به
float:right;
کنیم .سپس در این مرحله بایددر فایلهای css بدنبال
left: هرعددی;
و آنرا تبدیل به
right: هرعددی;
کنید.
بعد از اتمام این مراحل باید ممکن برخی از عکسها نیاز به ویرایش داشته باشند. که میتوانید با photoshop با استفاده از امکانات rotate این کارا انجام دهید.

دنبال کردن این مطلب

فیس بوک در مسیر گسترش بازاریابی اینترنتی

به نظر شما با تحولات عظیمی که در دنیای اینترنتی رخ داده و با پیشرفت شبکه های اجتماعی، آیا می توان از فواید گوگل در حوزه بازاریابی اینترنتی گذشت؟

با در نظر گرفتن عظمت شرکت گوگل در بین موتور های جستجو، آیا گوگل از پیشرفت های فیس بوک در عرصه رقابت بازاریابی اینترنتی، هراس دارد؟

چه چیزی در رابطه با فیس بوک می تواند گوگل را که اصلی ترین موتور جستجو نزد کاربران اینترنتی است، به هراس بیندازد؟ سایتی که حتی با گوگل در یک طبقه بندی نیستند و در واقع رقیب مستقیم به حساب نمی آیند.

خوب در واقع باید اقرار کنیم که امکانات نامحدودی که فیس بوک برای دسترسی آسان به بازار هدف، در اختیار کاربرانش قرار می دهد، عاملی است که باعث ترس و دلهره گوگل شده است. فیس بوک در حوزه بازاریابی اینترنتی، حقیقتاً زنگ خطری است برای شرکت های بزرگی از جمله گوگل.

بازار را بشناسید

یکی از اساسی ترین نکاتی که در بازاریابی اینترنتی وجود دارد، آگاه بودن از بازار هدف است. این اطلاعات مهم به شما کمک می کند تا بتوانید افراد مناسب و را به کسب و کار خود مرتبط نموده و به آن ها محصولات و خدمات مورد نیازشان را عرضه کنید. پس:

هرچه اطلاعات شما درباره مشتریان، مرتبط و هدفمند باشد؛ شما بهتر جلوه می کنید و می توانید خدمات بهتری را ارائه دهید.

در دنیایی که همه چیز در حال شخصی سازی است و افراد به خواسته هایشان اهمیت می دهند، ارائه بستری مناسب در جهت برآورده کردن نیاز های آنان، نکته کلیدی در جهت رسیدن به اهداف شما در کسب و کارتان است. در اینجاست که نقش کلیدی فیس بوک به عنوان یک شبکه اجتماعی قدرتمند، مشخص می شود. نقش فیس بوک در بازاریابی اینترنتی به گونه ای است که فیس بوک، پیش بینی آن را هم نمی کرد.
ایجاد رابطه
ایده ای که باعث رشد شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک در بازاریابی اینترنتی شد، ایجاد روابط بود. کاربران صرفا برای برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان نیست که از فیس بوک استفاده می کنند، بلکه بیشتر برای برقراری ارتباطات بالقوه با کسب و کارهاست.

اطلاعات شخصی که در سایت های اجتماعی قرار داده می شود، به دیگران این امکان را می دهد تا از علایق یکدیگر اطلاع داشته باشند. اطلاعاتی نظیر سن، جنسیت و یا محل زندگی، از جمله اطلاعاتی هستند که به دیگران کمک می کند تا محصولات و خدمات خود را به افراد مناسب و مرتبط، عرضه کنند. با بازاریابی اینترنتی صحیح، شما می توانید با سرعت بیشتری محصولات و خدمات خود را به دیگران معرفی کنید.

دنبال کردن این مطلب

راه های تقویت قدرت آنتن در مودم های wifi

بسیاری از کاربران سرویس ADSL برای استفاده همزمان توسط گجت های دیگر، از مودم های وای فای استفاده می کنند. این مودم ها که بعضا قوی هم نیستند، ممکن است برخی اوقات کاربران را در آنتن دهی و سرعت کلافه کنند. برای تقویت آنتن دهی وای فای مودم، به طور مختصر در این مطلب پنج راهکار را به شما معرفی می کنیم.

۱ـ پیدا کردن بهترین مکان برای مودم

اولین و مهم ترین مرحله، پیدا کردن بهترین جای ممکن برای مودمتان است. بهترین مکان برای قرار دادن روتر فضایی باز است که علاوه بر برخورداری از ارتفاع مناسب، قرار نگرفتن سر راه سیگنال های دیواری است. همچنین توجه داشته باشید اگر از تمام محیط خانه به اینترنت وصل می شوید، بهترین مکان برای مودم شما مرکز خانه است در غیر این صورت می توانید جای مناسب برای مودم را با آزمایش و خطا پیدا کنید. برای یافتن قدرت سیگنال در نقاط مختلف منزل، می توانید از نرم افزارهای قدرت یاب سیگنال مانند Inssider یا نرم افزارهای مشابه استفاده کنید. بهتراست نرم افزار را روی لپ تاپ خود نصب کنید، سپس در نقاط مختلف خانه از دسترسی و کیفیت سیگنال های شبکه با خبر شوید. با کنار هم گذاشتن اطلاعات به دست آمده می توانید بهترین مکان قرارگیری دستگاه روتر را تشخیص دهید. توجه داشته باشید بهتر است آنتن یا آنتن های مودمتان را به صورت عمودی تنظیم کنید.

۲ از شر سیگنال های مزاحم خلاص شوید

روترهای دیگر فقط دستگاه هایی نیستند که روی سیگنال وای فای خانگی شما تاثیر می گذارند؛ وسایلی مانند تلفن های بی سیم، مایکرو ویوها و دیگر دستگاه های بی سیم یا موج دار تأثیرات منفی بر سرعت و کیفیت سیگنال دریافتی شما می گذارد. بنابر این بهتر است مودم خود را نزدیک این وسایل قرار ندهید. همچنین مطمئن شوید مودمتان نزدیک وسیله ای فلزی یا آینه بین مودم (روتر) و رایانه، لپ تاپ یا کنسول بازی نباشد. اجسام فلزی، آینه و هر وسیله الکترونیکی دیگر که در محدوده فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز کار کند، باعث کاهش قدرت سیگنال و اختلال در ارتباط و کاهش کیفیت ارتباط می شود.

۳ـ تعویض آنتن

معمولا دستگاه های روتر با یک آنتن از نوع omni directional که کیفیت معمولی نیز دارد فروخته می شوند، بنابراین اگر می خواهید محدوده و جهات پخش شدن سیگنال های شبکه بی سیم خود را افزایش دهید، می توانید با خرید یک آنتن uni directional قوی تر و نصب آن روی دستگاه روتر خود، این کار را انجام دهید. اگر آنتن بهتری را در بازار برای خرید پیدا نکردید، دست کم می توانید از آنتن های بهتر از مدل فعلی، آنتن روتر خود را که به فناوری omni directional مجهز است، استفاده کنید.

۴ـ استفاده از ورق های آلومینیومی

بیشتر روترها روی خود یک آنتن دارند که اطلاعات و سیگنال ها را به همه جهت ها ارسال می کنند، درست همانند یک لامپ معمولی که نور را پخش می کند. در صورتی که از دستگاه روتر خود در مرکز خانه خود استفاده می کنید، این ویژگی می تواند خیلی مفید باشد، اما اگر روتر شما در گوشه ای از خانه قرار دارد، می توانید با استفاده از یک ورق آلومینیومی و حتی یک قوطی نوشابه باز شده به صورت ورقه بین دیوار و دستگاه روتر خود از هدر رفتن سیگنال ها جلوگیری کنید و آنها را دوباره به سمت محدوده کاری خود برگردانید. البته اگر می خواهید بهترین نتیجه را از این ترفند بگیرید، بهتر است کمی روی حالت ورق آلومینیومی در پشت روتر کار کنید و با انتخاب شکل های مختلف به بهترین حالت ممکن دست یابید.

۵ ـ استفاده از سخت افزارهای جانبی

افزایش محدوده قابل دسترسی بودن شبکه، یکی دیگر از مواردی است که کاربران شبکه های بی سیم خانگی به آن نیاز دارند. برای این کار بهترین روش ممکن استفاده از سخت افزارهای جانبی است که به چند مورد آن می پردازیم:

استفاده از دستگاه WiFi Repeater: این دستگاه همان طور که از اسم آن پیداست، قابلیت دارد که سیگنال های ارسالی دستگاه روتر بی سیم شما را دریافت کند. سپس آن را با کیفیت و قدرت اولیه در تمامی جهات پخش کند. بهترین حالت استفاده از این دستگاه در نقاطی است که مرز دریافت سیگنال های دستگاه روتر ماست. با این کار می توانیم محدوده شبکه خود را بدون نیاز به هیچ سیمی افزایش دهیم.

استفاده از یک روتر دیگر: یکی دیگر از روش هایی که برای افزایش محدوده های شبکه بی سیم به شما پیشنهاد می کنیم، خرید و استفاده از یک روتر دیگر در کنار روتر فعلی شماست. می توان روتر دوم را با یک کابل به شیوه LAN را به روتر اصلی وصل کرد.

استفاده از یک Access Point: با استفاده از یک دستگاه Access Point نیز می توانید به محدوده شبکه بی سیم خود وسعت بیشتری بدهید مانند استفاده از WiFi Repeater که در بالا با آن آشنا شدیم. از مزایای این روش می توان به قابلیت اتصال سیستم های بیشتر به شبکه و از معایب آن می توان به قیمت بالای این دستگاه نسبت به یک روتر اشاره کرد.همچنین دستگاه هایی برای افزایش کیفیت و برد سیگنال روتر شما به نام Range Extender در بازار موجود است که می توانید آن را در فواصل دور هم قرار دهید.

دنبال کردن این مطلب

۱۱ ترفند برای استفاده ی بهتر از جیمیل

Gmail یکی از بهترین سرویس های ایمیل است که کاربران زیادی هم دارد. برخی افراد بیشتر کارهای خود را از طریق اینترنت انجام می دهند و از ایمیل استفاده ی بسیار زیادی دارند. برای این دسته از افراد، مسلط بودن به سرویس ایمیل اصلیشان بسیار مهم است. کلیدهای میانبر، امکانات و دکمه هایی که در جاهای مختلف برای انجام سریع تر امور قرار داده شده، برچسب ها و دسته بندی های شخصی، جست وجو و سایر امکانات جیمیل برای کاربران آن مهم است. لذا ۱۱ نکته و ترفند برای استفاده ی بهتر از این سرویس ایمیل محبوب را برایتان آماده کرده ایم. با ما باشید.

انصراف از ارسال ایمیل با Undo Send

انصراف از ارسال یک ایمیل قابلیت خوبی است که در جیمیل وجود دارد و با مراجعه به بخش تنظیمات (آیکون چرخ دنده) و در تب Labs می توان آن را فعال کرد. در این صورت اگر اشتباهاً ایمیلی را به آدرسی بفرستید، می توانید به سرعت از ارسال آن انصراف دهید.

جمع و جور کردن ظاهر جیمیل

شاید ظاهر جیمیل برایتان کمی شلوغ و به هم ریخته باشد و شاید هم برعکس، به نظر خیلی فشرده برسد. اگر رزولوشن نمایشگر شما خیلی پایین یا خیلی بالا باشد و همچنین از نظر ابعادی کوچک یا بزرگ باشد، این مشکل برایتان پیش می آید. برای اینکه تراکم آیکون ها و ایمیل ها بیشتر شود و به اصطلاح جمع و جور شود، بهتر است از حالت نمایش Compact یا فشرده استفاده کنید و اگر می خواهیم عناصر بزرگ تر شوند، حالت Comfortable را انتخاب نمایید. برای انتخاب این حالات نمایش از آیکون چرخ دنده استفاده کنید که در سمت بالا و راست دیده می شود.

کلیدهای میانبر ضروری در جیمیل

قبل از هر چیز به Setting رفته و از تب تنظیمات عمومی یا General، گزینه ی Keyboard Shortcuts را در حالت فعال یا on قرار دهید. چند کلید میانبر مفید و ضروری که باید در استفاده از جیمیل بلد باشید به شرح زیر است:

J برای باز کردن ایمیل قبلی

K برای باز کردن ایمیل بعدی

E برای آرشیو کردن یک ایمیل

شیفت و # برای فرستادن به سطل زباله یا Trash

/ برای تایپ کردن در نوار جست وجو

A برای پاسخ دادن به ایمیل در جواب تمام افرادی که ایمیل مورد نظر برایشان ارسال شده است

R هم برای پاسخ دادن به یک ایمیل تنها در جواب یک شخص

عکس ها را راحت تر در ایمیل ها بگذارید

برای استفاده از عکس ها در جیمیل کافی است که با کلید میانبر Ctrl+V آنها را پیست کنید. البته قبل از این عمل باید عکس را در کلیپ برد کپی کرده باشید. با استفاده از قابلیت بکاپ گیری گوگل پلاس کار کمی ساده تر می شود؛ چرا که هر عکسی که با گوشی یا تبلت خود گرفته باشید، روی گوگل درایو ذخیره می شود. کاربرد آن در جیمیل این است که می توانید از دکمه ی Insert که گوگل اخیراً در کادر ایجاد ایمیل جدید اضافه کرده، استفاده کنید و عکس های گوگل درایو خود را در ایمیل قرار دهید. البته امکان به اشتراک گذاری یک آلبوم کامل هم وجود دارد.

ایمیل های حجیم خود را حذف کنید

اگر فضای ۱۵ گیگابایتی جیمیل شما رو به اتمام است، می توانید با استفاده از این لینک بررسی کنید که فضای موجود به چه صورت استفاده شده و برای خالی کردن موارد حجیم باید از کجا شروع کرد.

به این منظور عبارت "size:[x number]m" را جست وجو کنید. دقت کنید که باید کوتیشن مارک ها هم وجود داشته باشد. مثلاً با جست وجوی عبارت "size:۱۰۰k" تمام ایمیل هایی که ظرفیت بیش از ۱۰۰ کیلوبایت را اشغال کرده اند، نمایش داده می شوند. به جای k از m استفاده کنید و ایمیل های بیشتر از ۱۰۰ مگابایت را پیدا کنید.

تعداد ایمیل های خوانده نشده را در کنار عنوان تب ها ببینید

با فعال کردن افزونه ای به نام Unread message icon می توان در کنار نام تب ها تعداد ایمیل های خوانده نشده را هم مشاهده کرد؛ البته به شرطی که تعداد تب ها زیاد نباشد. تعداد به صورت خودکار بروز می شود و لذا نیازی به بازکردن تبی که جیمیل در آن باز شده ندارید. برای فعال کردن این ویژگی مسیر زیر را در تنظیمات دنبال کنید:

Settings > Labs tab > Enable "Unread message icon

ارسال و آرشیو

اگر دوست دارید جیمیل شما خلوت باشد، از آیکون Send and Archive به جای Send معمولی برای پاسخ به ایمیل ها استفاده کنید. مثلاً وقتی به ایمیلی پاسخ می دهید، می توانید با این قابلیت جیمیل، ایمیل مورد نظر را به آرشیو منتقل کنید. البته آرشیو با حذف کردن متفاوت است. برای دیدن ایمیل های آرشیو شده می توان از تب All Mail در بخش کناری یا نوار جست وجو در بالای صفحه استفاده کرد.

برای فعال کردن این ویژگی جیمیل مسیر زیر را دنبال کنید:

Setting > General > Show Send & Archive Button in reply

خواندن ایمیل ها به صورت آفلاین

Gmail Offline یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای جیمیل است. این افزونه به شما اجازه می دهد که ایمیل ها را بخوانید، پاسخ دهید، جست وجو و آرشیو کنید، آن هم بدون اتصال به اینترنت.

برای فعال کردن این ویژگی در تنظیمات جیمیل به تب Offline مراجعه کنید. لینکی برای نصب افزونه در این تب قرار داده شده که پس از نصب آن، امکان همگام سازی ایمیل ها فراهم می شود. بدین صورت که در حالت آفلاین همه چیز توسط افزونه ذخیره می شود و به محض اتصال به اینترنت، با جیمیل آنلاین همگام سازی می گردد.

ایمیل ها را به برنامه های روزانه ی خود اضافه کنید

پاسخ دادن به ایمیل کاری زمان بر است. اگر سرتان شلوغ باشد و در انجام این مهم تعلل کنید، ممکن است برخی ایمیل های مهم بدون پاسخ باقی بمانند. لذا بهتر است چنین ایمیل هایی را به Tasks خود اضافه کنید. در بخش بالا و چپ روی عبارت Gmail کلید کنید و از لیست نمایان شده، گزینه ی Tasks را برگزینید.


برای اضافه کردن ایمیل به لیست کارهای خود باید ابتدا آن را باز یا با زدن چک مارک کنار تیتر، آن را انتخاب کنید. سپس از دکمه ی More در بالای تب ها استفاده کرده و گزینه ی Add to Tasks را انتخاب کنید. اضافه کردن ایمیل ها هم با انتخاب چند ایمیل و استفاده از همین گزینه امکان پذیر است.

انصراف از ثبت نام در وب سایت ها و سرویس ها

شاید در وب سایت های زیادی ثبت نام کرده اید و از اینکه ایمیل های زیادی دریافت می کنید، خسته شده اید. برای انصراف از ثبت نام یا به اصطلاح unsubscribe در نوار جست وجو همین عبارت را تایپ کنید. نتیجه ی جست وجو این است که تمام مواردی که شامل این عبارت هستند، نمایش داده می شوند و می توان یک به یک همه ی موارد را بررسی کرد. پلاگینی به نام Unroll.me هم برای پاکسازی این نوع ایمیل ها وجود دارد که کار را ساده تر می کند.

برای ایمیل ها Label انتخاب کنید

با درگ کردن لیبل های جیمیل از بخش بالایی اینباکس و رها کردن روی ایمیل ها، می توان عمل لیبل گذاری را سریع تر و راحت تر انجام داد.

دنبال کردن این مطلب

پنج افسانه رایج درباره امنیت در اینترنت

درباره دنیای تخصصی امنیت اینترنت٬ همچون بسیاری عرصه های دیگر٬ افسانه هایی سینه به سینه نقل می شوند که اگرچه از نگاه متخصصان آشکارا صحت ندارند٬ اما در باورهای عمومی جای مستحکمی برای خود یافته اند.

وب سایت «لایف هکر» برای بررسی این افسانه ها و ماجراهای نادرستی که در باورهای عمومی ریشه دوانده اند پای صحبت متخصصان دنیای امنیت نشسته تا تفاوت خیال و واقعیت را روشن کند. این مطلب دربرگیرنده تجزیه و تحلیل پنج افسانه رایج درباره امنیت وب در سراسر جهان است.

افسانه اول: کسی مرا هک نخواهد کرد؛ من چیزی ندارم که ارزش ربودن داشته باشد

این باور نادرست در شکل های گوناگونی مطرح می شود٬ اما منشا آن این پیش فرض است که چون من کاربری گمنام در گوشه ای از جهانم٬ دلیلی ندارد که هدف حملات سایبری قرار گیرم و کسی برای نفوذ به سیستمم تلاش کند و حتی اگر چنین تلاشی صورت گیرد هم روی کامپیوتر٬ تبلت یا اسمارت فونم چیز مهمی برای از دست دادن ندارم.

این باوری بسیار رایج است. مساله این است که هکرها شخص شما را مستقیم هدف قرار نمی دهند. آنها دام های گسترده ای پهن می کنند٬ یا اینترنت را در ابعادی وسیع از طریق محدوده گسترده آدرس های آی پی اسکن می کنند تا سیستم های آسیب پذیر را بیابند٬ و اگر سیستم شما به عنوان سیستمی آلوده و آسیب پذیر در اسکنرهای آنها شناخته شود کارتان ساخته است.

گذشته از این٬ آنها فقط به دنبال اطلاعات شخصی شما نیستند. همین که سیستمی آسیب پذیر در اختیار دارید که به اینترنت متصل است٬ برای آنها دارایی ارزشمندی محسوب می شود و چون کنترل آن را در دست دارند می توانند هرچه می خواهند به صورت پنهان در آن ذخیره کنند یا در آینده برای هدایت حملات گسترده تر سایبری (DOS) از سیستم شما هم در یک زنجیره بزرگ تر استفاده کنند.

افسانه دوم: وی پی ان و سرویس هایی نظیر Tor مرا به عنصری ناشناس در اینترنت تبدیل خواهد کرد

سرویس هایی نظیر «تور» که با کدگذاری ترافیک و عبور دادن آن از تونل های پنهان٬ امکان ناشناس ماندن در اینترنت را برای کاربر فراهم می کنند٬ یا سرویس های وی پی ان٬ عملکردشان کاملا به هوش کاربرشان وابسته است. آنها می توانند همان قدر هوشمند عمل کنند که شما؛ مشروط به آن که عملکرد شما هم در بهره گیری از آنها هوشمندانه باشد. هرگز این نکته را از یاد نبرید: همه این ها در نهایت ابزارند؛ ابزاری در دست شما.

شاید شنیده باشید که کاربری مثلا می گوید از تور استفاده می کند و مطمئن است که کسی نمی توند فعالیت هایش را ردیابی کند. «کاملا ناشناس» ماندن در دنیای آنلاین کاری به غایت دشوار است. این نکته را به خاطر داشته باشید که وی پی ان ها برای تامین امنیت ساخته شده اند٬ نه برای فراهم کردن امکان ناشناس ماندن شما در اینترنت.

این ابزارها نمی توانند امنیت و ناشناس ماندن را به طور کامل و بی نقص تامین کنند. تور می تواند فعالیت های شما را از چشم کمپانی هایی که در جست وجوی داده های خصوصی هستند٬ خدمات دهنده های اینترنت و تا حدود زیادی از چشم دولت ها پنهان نگه دارد. وی پی ان هم ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می کند تا در صورت نفوذ به ارتباطات دیجیتال شما٬ محتوای آن قابل رویت نباشد. با این همه٬ شما با این ابزارها همچنان متکی به شبکه ای هستید که در کنترل دیگران است و اگر مدیران آن شبکه ها بخواهند می توانند رمزهای لازم را بگشایند و هویت تان را برملا کنند.

افسانه سوم: غیرفعال کردن SSID و تنظیمات پیش فرض MAC برای حراست از شبکه وای فای کافی است

هنوز هم کاربرانی پیدا می شوند که شبکه های وایرلس خود را بدون رمز و باز تنظیم می کنند و به جای آن SSID را غیرفعال می کنند یا از فیلترینگ MAC بهره می گیرند تا اتصال وای فای خود را امن کنند و از چشم دیگران دور نگه دارند. این روش ها ممکن است شما را از گزند رهگذران غیرفنی در امان نگه دارد٬ اما کسی که از نظر فنی خبره باشد می تواند به سادگی از سد این محدودیت ها بگذرد و به ترافیک اینترنت شما دسترسی پیدا کند.

در واقع پنهان کردن SSID یکی از ناکارآمدترین اقدامات برای تامین امنیت است. گذشته از این٬ حتما اتصال وایرلس خود را رمزگذاری (Encrypt) کنید و برای رمزگذاری هم از استاندارد پیش فرض WEP استفاده نکنید. این استاندارد را به سادگی می توان کرک کرد و درهم شکست. بهترین استاندارد امنیتی موجود برای وای فای WPA۲ است.

افسانه چهارم: با وب گردی در حالت Incognito حریم خصوصی من در امان خواهد بود

گوگل کروم امکان وب گردی Incognito (با هویت مستعار) را برای کاربران فراهم می کند. وب گردی در این حالت تا حدودی حریم خصوصی کاربر را تامین می کند٬ اما صرفا در برابر دیگر افرادی که از همان سیستم کامپیوتری استفاده می کنند٬ نه در برابر نفوذ کسانی که در کمین نشسته اند تا به دنیای شما راه یابند.

وب گردی در حالت Incognito اصلا به این معنی نیست که فعالیت های شما قابل ردیابی نخواهد بود. این حالت فقط و فقط فعالیت های شما را از چشم دیگر کاربران همان سیستم مشخص پنهان می کند. حتی اگر در حالت Incognito باشید و هم زمان با اکانت گوگل تان هم لاگین کرده باشید٬ آنچه جست وجو می کنید هم چنان در پیشینه جست وجوهای گوگل تان ذخیره خواهد شد. افزونه ها هم در این شرایط همچنان به پیشینه فعالیت های شما دسترسی دارند.

افسانه پنجم: من نیازی به آنتی ویروس یا ابزارهای مقابله با بدافزار ندارم چون کار پرریسکی در اینترنت انجام نمی دهم

یکی از نادرست ترین و در عین حال رایج ترین باورها در دنیای امنیت آنلاین همین است که تا زمانی که کار پرریسکی در اینترنت انجام نمی دهید٬ نیازی به آنتی ویروس یا ابزارهای مقابله با بدافزارها ندارید. تامین امنیت لزوما به عادات و رفتارهای شما ربطی ندارد٬ بلکه رفتار و فعالیت های دیگران هم می تواند امنیت شما را به خطر بیاندازد.

به تازگی مشخص شد که گروهی از هکرها توانستند کد مخربی به نام Styx Exploit را در تبلیغاتی که در یوتیوب پخش می شود جاسازی کنند. هرکسی که به هر نحوی با چنین تبلیغاتی روبرو شود٬ بلافاصله سیستمش به ویروس Styx آلوده خواهد شد و قربانی بالقوه حملات هکرها خواهد بود. به همین سادگی.

می بینید که حتی یوتیوب هم که سرویسی پاک و امن تصور می شود٬ از چنین تهدیدهایی در امان نیست. تنها راه درست مقابله با این تهدیدات به روزرسانی منظم سیستم عامل و نرم افزار آنتی ویروس است.

دنبال کردن این مطلب

چهار راه موثر برای جذب کاربران توسط اینستاگرام

اینستاگرام با داشتن بیش از 150 میلیون کاربر تواسنته جایگاه خوبی را در بین شبکه های اجتماعی کسب کند و دیگر امکان ندارد بتوان قدرت آن را نادیده گرفت. برای استفاده ی حرفه ای از این شبکه ی اجتماعی ...

اینستاگرام با داشتن بیش از 150 میلیون کاربر تواسنته جایگاه خوبی را در بین شبکه های اجتماعی کسب کند و دیگر امکان ندارد بتوان قدرت آن را نادیده گرفت. نکته ی جالب تر این است که طبق تحقیقات اخیر مشخص شده است که استفاده از اینستاگرام باعث رشد 25 درصدی کاربران می شود که این بالاتر از قدرت جذب شبکه های اجتماعی دیگر نظیر فیسبوک، توییتر و پینترست است. این برنامه از زمان شروع به کارش تا به امروز توانسته رشد 900 درصدی را داشته باشد. طبق تحقیقات برخی موسسات، 70 درصد کاربران اینستاگرام را خانم ها و 30 درصد کاربران را آقایان تشکیل می دهند.

نکته ی قابل توجه این است که کاربران اینستاگرام از این برنامه در تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده می کنند. به طور کلی این نرم افزار برپایه ی جلوه های بصری است. با ظهور شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و پینترست به نظر می رسد که قدرت شبکه های اجتماعی بر پایه جلوه های بصری روز به روز افزایش می یابد.

بعد از توضیحات قبلی فکر نمی کنم محبوبیت و قدرت اینستاگرام بر کسی پوشیده باشد. اما مساله این است که اینستاگرام چه طور می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؟

با ما همراه باشید تا شیوه ی صحیح استفاده از اینستاگرام برای رشد بیشتر فروشگاه اینترنتی تان را به شما آموزش دهیم.

طبق تحقیقات اخیر مشخص شده است که استفاده از اینستاگرام باعث رشد 25 درصدی کاربران می شود که این بالاتر از قدرت جذب شبکه های اجتماعی دیگر نظیر فیسبوک، توییتر و پینترست است

مسابقه و رقابتی را راه بیندازید

وقتی بحث استفاده از مطالب کاربرپسند مطرح می شود، قدرت برخی از کارها از بقیه بیشتر است. یک راه ویژه برای جذب کاربران بیشتر برگزاری یک مسابقه ی هیجان انگیز برای آنهاست. اگر قدرت و شهرت برندهای مشهوری نظیر نایک و یا استارباکس را دارید که هیچ، در غیر این صورت این یک راه فوق العاده برای تشویق کاربران برای به اشتراک گذاری تجربه ی خرید و مطالب و محصولات فروشگاه اینترنتی شماست.

از عکس های اینستاگرامی کاربران در صفحه ی محصولات تان استفاده کنید

این یک راه فوق العاده برای نشان دادن این است که نه تنها محصولات شما محبوب هستند بلکه از نظر اجتماعی هم بین مشتریان شما از شهرت بالایی برخوردارند. به مشتریان آینده ی خود نشان دهید که مشتریان قبلی شما چه طور از محصولات تان استفاده می کنند و محبوبیت این محصولات بین آنها تا چه حد بالاست.

یک مثال خوب در این زمینه وبسایت فری پیپل می باشد.

پشت صحنه هم فعالیت کنید

هیچ چیز بهتر از این نیست که به کاربران این امکان را بدهید که از وقایع پشت صحنه هم خبر داشته باشند و با لایک و کامنت نظرشان را به شما منتقل کنند. این درست مثل این است که شخصی را به شام دعوت کنید، با انجام این کار یک حس ویژه را به آن شخص منتقل می کنید. در دنیای تجارت این یک حرکت هوشمند محسوب می شود و می تواند به مشتریان کمک کند تا فروشگاه اینترنتی شما را با وجود داشتن انتخاب های دیگر انتخاب کنند.

به عنوان مثال شرکت تردلس نه تنها دنبال کننده های اینستاگرام را در جریان کارهای روزمره ی شرکت قرار می دهد بلکه به آنها نحوه ی چاپ تصاویر روی لباس ها را نیز نشان می دهد.

قابلیت استفاده ی محصولات را در تصاویر نمایش دهید

شما می توانید از عکس های واضح با پشت زمینه ی سفید در وب سایتتان استفاده کنید اما اینستاگرام به شما این امکان را می دهد که محصولات خود را به صورت واقعی به مشتریان معرفی کنید. در این صورت کاربران این امکان را دارند محصولات شما را در قالب فعالیت های روزمره شان ببینند

. به عنوان مثال نایک که فعالیت قدرتمندی را در اینستاگرام دارد، جدیدترین کفش های خود را در قالب عکس اسنتاگرام و در دنیای واقعی نمایش می دهد و به کاربران امکان لایک کردن و نظردادن روی عکس های خود را می دهد.

دنبال کردن این مطلب

ویژگی یک طراحی وب سایت با کیفیت

ویژگی های یک وب سایت با کیفیت از نظر گوگل

حاوی اطلاعات مفید باشد

اگر تصمیم دارید برای رستوران خود یک وب سایت راه اندازی کنید باید موقعیت جغرافیایی، ساعات کاری، اطلاعات تماس، منو و یک بخش برای انتشار اخبار و رویدادهای رستوران تدارک ببینید.

دقیق تر و قابل استناد تر از سایر وب سایتها باشد

محتوای وب سایت شما باید بگونه ای باشد که اگر محتوای مشابهی در سایر وب سایتها وجود داشته باشید، کاربران ترجیح دهند مطالب وب سایت شما را مطالعه کنند.

علاوه بر ارائه اطلاعات بیشتر، باید ابعاد متفاوت تری از موضوع را برای کاربران شرح دهید.

معتبر باشد

درج بیوگرافی، تصویر اعضای شرکت، گواهی نامه های کسب شده، درج نظر تعدادی از مشتریان، نقل قول ها و... باعث می شود کاربران بپذیرند که با یک وب سایت معتبر سروکار دارند.

محتوای وب سایت با کیفیت باشد

محتوای وب سایت باید یکتا، توصیفی و با کیفیت باشد. نباید محتوایی که در سایر وب سایتها تولید و منتشر شده را در وب سایت خود درج کنید.

بخاطر بسپارید که محتوا را باید با این هدف ایجاد کنید که تجربه متفاوتی را به کاربران بدهید و هدفتان رنک گرفتن از گوگل نباشد.

جذاب باشد و کاربران با وب سایت تعامل داشته باشند

وب سایت شما باید بگونه ای باشد که کاربران را با خود درگیر کند. با بروزرسانی مرتب وب سایت، ایجاد بخش نظرات و فرمهای مختلف می توانید به این هدف برسید.

از زیاده روی بپرهیزید

در نهایت از درج تعداد زیاد تبلیغات، درج نظر برای مطالب وب سایت خودتان! تولید اسپم و کارهایی مثل این بپرهیزید.

طبیعتا گوگل چنین وب سایتهایی در جایگاه بالاتری قرار خواهد داد.

دنبال کردن این مطلب

راهنمای ساده برای آغاز یادگیری برنامه‌نویسی

بسیاری از اشخاص به برنامه‌نویسی علاقه دارند، اما اصلا نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند. به همین دلیل این هفته به سراغ نوشتن راهنمای ساده‌ای رفتیم تا کمکی برای این افراد باشد و به این ترتیب این افراد اولین گام‌های خود در دنیای برنامه‌نویسی را بردارند. اگر شما نیز جزو همین دسته از افراد علاقه‌مند به برنامه‌نویسی هستید، این راهنما را از دست ندهید. راهنمای پیش روی شما شامل سه فصل کلی و چند نکته در هر فصل تقسیم شده است.
فصل اول: انتخاب یک زبان مناسب
1. انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی: هر برنامه کامپیوتری درواقع مجموعه‌ای از دستوراتی است که در کنار هم نوشته شده و برخي از وظایف را انجام می‌دهند. این وظایف نیز در کنار هم نرم‌افزارها را تشکیل می‌دهند. این مجموعه دستورات را می‌توان به روش‌هاي مختلف در زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوت نوشت که هر کدام از زبان‌ها ساختار و قواعد خود را دارند. طبیعتا هر زبان نیز کارکرد و کارایی مختلفی دارد. براي مثال، زبان X مختص هوش مصنوعی، زبان Y برای طراحی صفحات وب و زبان Z برای طراحی اپلیکیشن تحت اندروید ایجاد شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب زبان‌ برنامه‌نویسی دقیقا مانند انتخاب زبان گویشی و نوشتاري دوم برای انسان‌ها است. اگر می‌خواهید برای تحصیل به کشور فرانسه بروید، طبیعتا زبان فرانسوی باید بیاموزید نه عربي!
2. زبان‌های C#، C++‌، C و به‌طور کل خانواده C: یکی از پایه‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه، زبان کامپایلری C به حساب می‌آید (بعدها با مفهوم کامپایلر و زبان کامپایلری آشنا خواهید شد). زبان‌های C و C++ به‌عنوان زبانی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی بسیار مناسب هستند. ساختار نسبتا ساده یکی از دلایل این موضوع به‌حساب می‌آید. به علاوه اینکه بسیاری دیگر از زبان‌ها از C منشعب شدند و ساختار زبانی و نوشتاری بسیار مشابهی با C دارند. بنابراین با یادگیری خود C، در آینده زبان‌های خانواده C را به‌راحتی خواهید آموخت. زبان C# کمی پیچیده‌تر از C‌و C++ بوده و آن را برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی توصیه نمی‌کنیم.
3. زبان‌های Java‌ و JavaScript: این اشتباه بسیار رایجی است که این دو زبان را مرتبط با هم می‌دادند، در‌حالی‌که واقعیت چیز دیگری است و فقط تشابه نام ميان این دو زبان وجود دارد. JavaScript یک زبان اسکریپت‌نویسی برای توسعه صفحات وب و اپلیکیشن‌های تحت وب به‌حساب می‌آید و ساختار نوشتاری یا Syntax آن از خانواده C است، درحالی‌که Java یک زبان برنامه‌نویسی بسیار قوی برای توسعه نرم‌افزار در پلتفرم‌‌های مختلف از ویندوز، لینوکس گرفته تا پلتفرم‌های همراه مانند Android است. جاوا نه‌تنها یکی از گزینه‌های خوب پیش روی شما برای آغاز برنامه‌نویسی است، بلکه در آینده می‌توانید آن را به‌عنوان زبان‌برنامه‌نویسی اصلی خود انتخاب كنيد.
4. پایتون را امتحان کنید: بدون شک پایتون (Python) یک زبان برنامه‌نویسی همه‌فن‌حریف و بسیار کاربردی محسوب می‌شود که از يك طرف برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی بسیار آسان و ساده است و از سوی دیگر برای برنامه‌نویسی حرفه‌ای نیز زبانی قدرتمند به‌حساب می‌آید. بسیاری از متخصصان این زبان را به‌عنوان بهترین راه آغاز یادگیری برنامه‌نویسی توصیه می‌کنند. البته مانند زبان جاوا، پایتون را نیز در آینده و حرفه‌ای‌شدن، می‌توانید به‌عنوان زبان تخصصی و اصلی برنامه‌نویسی خود انتخاب کنید.
5. مفهوم وب با PHP: اگر به وب و طراحی وب‌سایت علاقه دارید، به سراغ زبان خوش‌دست و قدرتمند PHP بروید. این زبان اصولا برای پیاده‌سازی صفحات وب طراحی شده و سرعت و سادگی، از مشخصات اصلی آن به حساب می‌آید. اما پيش از هرچیزی به یاد داشته باشید برای آغاز برنامه‌نویسی تحت وب ابتدا باید HTML و CSS را بیاموزید و سپس سراغ زبان‌های ایجاد صفحات داینامیک مانند PHP یا ASP بروید.
6. سایر زبان‌ها: تعداد بسیار زیادی زبان برنامه‌نویسی در دنیای کامپیوتر وجود دارد و همان‌طور که بيان کردیم، هر کدام مشخصات و کاربری خود را دارند. می‌توانید بنابر تشخیص شخصی یا توصیه افراد متخصص برای شروع به‌کار به سراغ يكي از آنها بروید، اما زبان‌هایی که تا به اینجا به شما معرفی کردیم، توصیه بسیاری از کارشناسان حوزه کامپیوتر هستند.
فصل دوم: یادگیری زبان
1. به گزینه یادگیری در آموزشگاه‌ها هم فکر کنید: همان‌طور که می‌دانید، شرکت‌ها در هنگام استخدام برنامه‌نویس‌ها به توانایی‌های آنها توجه می‌کنند، نه ظاهر و نام آن افراد. بنابراین داشتن یک مدرک معتبر در زمینه برنامه‌نویسی یک امتیاز خوب در زمان استخدام شما به‌حساب می‌آید و با آن می‌توانید بسیاری از رقبای خود را پشت سر بگذارید. فراموش نکنید در محیط آموزشی بسیار بیشتر از زمانی که به‌صورت خودجوش و در خانه به یادگیری زبان برنامه‌نویسی مشغول می‌شوید، می‌توانید توانایی و دانسته‌های خود را بهبود ببخشید. حتی اگر استعداد خوبی در برنامه‌نویسی داشته باشید، بورسیه‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد که با کمی تلاش می‌توانید به آنها دست پیدا کنید. نه‌تنها فرصت تحصیل و آموزش در یک مرکز خوب را پیدا می‌کنید، بلکه امكان پیشنهاد‌هاي کاری از شرکت‌های خوب را افزایش خواهيد داد.
2. منابع آموزشی آنلاین: منابع آموزشی آنلاین فرصتی بسیار خوب برای یادگیری اصول کامپیوتری به‌حساب می‌آید؛ به‌خصوص اینکه دانشگاه‌های بزرگ دنیا مانند هاروارد و... به جنبش «یادگيری برای همه» پیوسته‌اند. در این راستا نه‌تنها ویدئوهای برخی از دروس خود را در اینترنت به انتشار درمی‌آورند، بلکه کلاس‌های اختصاصی آنلاین نیز برگزار می‌کنند. به‌علاوه در برخی موارد به برگزاری آزمون در مورد کلاس‌های خود اقدام می‌کنند و سپس براي افرادی که با موفقیت این دروس را پشت سر بگذارند، گواهینامه بین‌المللی و معتبر از همان دانشگاه صادر می‌شود. یکی از بهترین منابع آنلاین یادگیری Coursera دانشگاه MIT به‌شمار می‌رود.
3. از ابزارهای آنلاین استفاده کنید: از ابزارهای رایگان و آنلاین University Consortium شرکت گوگل و Developer Network شرکت موزیلا برای یادگیری برنامه‌نویسی غافل نشوید. این شرکت‌ها به توسعه‌دهنده‌های بیشتری نیاز دارند تا محصولات‌شان را بیش از پیش گسترش دهند، بنابراین ابزارهای رایگانی در اختیار افراد می‌گذارند؛ چه افراد متخصص و حرفه‌ای و چه افراد تازه‌کار. University Consortium و Developer Network جزو بهترین ابزارهای آنلاین برای یادگیری برنامه‌نویسی به حساب می‌‌آیند.
4. راهنماهای آنلاین را دنبال کنید: سایت‌های بسیار زیادی در مورد برنامه‌نویسی راهنماهای کامل به همراه ترفند‌های بهینه‌سازی کدهای نوشته‌شده منتشر می‌کنند. در این وب‌سایت‌ها می‌توانید دقیقا به موضوع مورد نیاز خود مراجعه کرده و راهنمای آن را مطالعه کنید یا حتی در محیطی شبیه‌سازی شده کد مشابه را اجرا کنید. وب‌سایت آکادمی‌‌خان با انتشار ویدئوهایی در زمینه برنامه‌نویسی و دیگر شاخه‌های علوم کامپیوتر، خود را به‌عنوان یک راهنمای آنلاین خوب مطرح کرده است. از طرف دیگر اگر به‌دنبال طراحی صفحات وب هستید، وب‌سایت W3 Schools گزینه مناسبی برای یادگیری گام‌به‌گام اصول طراحی وب محسوب می‌شود.
5. هرچه جوان‌تر، یادگیری آسان‌تر: با بالارفتن سن توانایی یادگیری پایین‌ می‌آید، اما غیرممکن نمی‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر به یادگیری اصول کامپیوتر به‌خصوص برنامه‌نویسی بپردازید. حال اگر می‌خواهید کودک خود را با مفاهیم برنامه‌نویسی آشنا کنید، برنامه‌ها و ابزارهای خوبی برای این کار ارائه شده است. در برترین ابزارها در حوزه آموزش برنامه‌نویسی براي کودکان، ابزار Scratch دانشگاه MIT یک پله از بقیه بالاتر است. از طریق آدرس scratch.mit.edu می‌توانید به این ابزار ساده و خوب دسترسی پیدا کنید.
فصل سوم: خودآموز
1. از یک کتاب خوب شروع کنید: اگر می‌خواهید یادگیری زبان را به‌صورت خودآموز آغاز کنید، بدون تحقیق و جست‌وجو کتابی را انتخاب نکنید؛ به‌خصوص اینکه در زبان فارسی منابع خوبی برای علوم کامپیوتر یافت نمی‌شود. اگر زبان انگلیسی نسبتا خوبی دارید توصیه اکید داریم که به منابع خوب و شناخته‌شده انگلیسی مراجعه کنید و با یک گوگل ساده می‌توانید نام برترین کتب انگلیسی در مورد هر زبان برنامه‌نویسی را بیابید.
2. ابزار توسعه خوب انتخاب کنید: در زمان نوشتن کدها اولین چیزی که نیاز دارید، یک ویرایشگر متن ساده است که بتوانید در محیط آن، کدهای خود را بنویسید. در گام بعدی برای اجرای کدها به کامپایلر (Compiler) یا مفسر (interpreter) آن زبان نیاز دارید تا کدهای شما به زبان ماشین ترجمه و سپس اجرا شوند. کدنویسی بدون خطا تقریبا غیرممکن است و همیشه در طول توسعه یک نرم‌افزار به انواع خطا‌ها برمی‌خورید. پس به ابزاری نیاز دارید که در خطایابی شما را یاری کنند. حال به جای آنکه چند ابزار برای برنامه‌نویسی استفاده کنید، می‌توانید از IDE مخصوص آن زبان بهره ببرید تا نه‌تنها یک ویرایشگر کد قوی داشته باشید، بلکه کامپایلر یا مفسر آن زبان را نیز كه در IDE گنجانده شده در اختيار داشته باشيد. بدون شک ابزارهایی برای راحت‌سازی کدنویسی برای زبان مورد نظر در IDE اضافه شده است؛ ابزارهایی مانند خطایابی، پیشنهاد لغت و... .
3. همه کدها را بنویسید و اجرا کنید: در زمانی‌که یک کتاب آموزشی خوب را مطالعه می‌کنید، بارها با مثال‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید که نه‌تنها کد آن برنامه در کتاب آورده شده است، بلکه نتیجه و خروجی آن را نیز نویسنده در صفحات بعدی نشان داده است. اینجا است که باید از یک مساله بپرهیزید. شما بايد از اینکه کدهای داخل کتاب را صرفا مطالعه و نتیجه را در کتاب ببینید، اجتناب کنید. IDE را باز کنید و مشغول نوشتن همان کد و خروجی گرفتن شوید. با این کار کدها و دستورات بهتر در حافظه باقی می‌مانند و با برخورد با انواع خطا‌ها در زمان کدنویسی آشنا می‌شوید.
4. از ساده شروع کنید: قرار نیست از همان لحظه شروع برنامه‌نویسي، مارک زاکربرگ و بیل‌ گیتس باشید؛ از مفاهیم و برنامه‌های ساده شروع کنید و قدم به قدم کار خود را پیش ببرید. حتی در زمان تولید نرم‌افزارهای پیچیده هم به ‌ياد داشته باشید که برنامه نهایی را از همان لحظه اول کدنویسی نکنید. برنامه‌ها را به ماژول‌ و فازهای مختلف تقسیم کنید و هر کدام را جداگانه توسعه دهید. زمانی‌که خروجی صحیح از هر بخش را به دست آوردید با بقیه ماژول‌های کامل ترکیب کنید و در نهایت نرم‌افزار نهایی را شکل دهید.
5. زبان بعدی را آغاز کنید: پس از آنکه یک زبان را در حد خوبی فرا گرفتید، به سراغ زبان دیگری بروید و اصول و مبانی آن را بیاموزید. به این ترتیب توانایی و دانش خود را افزایش می‌دهید و با کاربرد زبان‌های مختلف آشنا می‌شوید. در نهایت می‌توانید تصمیم بگیرید در هر پروژه با توجه به هدف و خواست آن، استفاده از کدام زبان برنامه‌نویسی برای توسعه مناسب و مقرون به‌صرفه‌تر است.
6. متوقف نشوید: بزرگ‌ترین بلایی که ممکن است برای هر برنامه‌نویس رخ دهد، این است که در زمان خاصی متوقف شود و به دانش کنونی خود اکتفا کند. تکنولوژی و کامپیوتر با سرعت سرسام‌آوری در حال تغییر و رشد است و اگر خودمان را با آن همگام نکنیم، همه‌چیز را از دست خواهیم داد؛ بنابراین همیشه در حال یادگیری باشید و به اطلاعات و توانایی‌های خود بیفزایید؛ حتی اگر یک زبان برنامه‌نویسی را به‌خوبی آموخته‌اید باز هم به دنبال نکات جدید، الگوریتم‌های دیگر و راهکارهای نو در همان زبان باشید.

دنبال کردن این مطلب

۶ پيشنهاد براي کارکردن با اينترنت کم سرعت!

اينترنت کند پديده غريبي نيست. اما راه‌هايي براي کنارآمدن با اين موضوع هست.
هيچکس از کار کردن با اينترنت کند لذت نمي‌بره؛ ارسال ايميل با حجم بالا، فرستادن فايل براي دوست و يا انتظاري که بابت باز شدن يک صفحه ساده بايد کشيد روح آدم رو فرسايش مي‌ده!
اما براي خيلي‌ها چاره‌اي جز کنار آمدن با اين شرايط نيست. در اين نوشته به چند روش براي کار کردن با اينترنت كم سرعت اشاره مي‌کنيم

فشرده‌سازي فايل‌ها
اگر مي‌خواهيد چند فايل ارسال کنيد بهتر است از فشرده‌سازي استفاده کنيد. کمپرس کردن فايل‌ها به شکل دراماتيکي حجم را کم‌ مي‌کند. Winzip و WinRAR دم دست‌ترين برنامه‌ها براي فشرده‌سازي هستند.

 

سرعت مرورگر را افزايش دهيد
گرافيک براي بسياري مهم است (و البته ما!) اما فراموش نکنيد که اينترنت کند چيز ديگري است. براي اين که گرافيک رو غير فعال کنيد:
۱- در بخش tools مرورگر سراغ internet option برويد
۲- حالا روي Advanced کليک کنيد
۳- بخش Multimedia را پيدا کنيد
تيک اين بخش‌ها رو حذف کنيد:
Play animations in Web pages
Play sounds in Web pages
Play videos in Web pages
Show pictures

دنبال کردن این مطلب
ratingValue4.8 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 265