مقالات فناوری اطلاعات و ارتباطات

کاربرد گوگل آنالیتیک در طراحی سایت

گوگل آنالیتیک یک ابزار برای این هست که شما بتوانید طراحی سایت خود را از لحاظ آمار بازدید و تحلیل آنالیز کنید در گوگل آنالیتیک می توانید شما یک گزارش و یک عملکرد طراحی سایت خود را مشاهده کنید

گوگل آنالیتیک در سال 2005 کار خود را شروع کرده برای اینکه شما بتوانید یک آنالیز و آمار بازدید و تحلیلی خوبی از طراحی سایت خود داشته باشید

این برنامه به صورت رایگان از سوی گوگل ارائه شده است و به شما کمک می کند تا دید بهتر و دقیق تری نسبت به بازدیدکنندگان طراحی سایت خود داشته باشید. برخی از خدمات ارائه شده توسط این نرم افزار عبارت اند از:

چند نفر از طراحی سایت من بازدید می‌کنند؟
افراد به طور متوسط چه مقدار زمانی در وب‌سایت من وقت می‌گذرانند؟
آیا محتویات صفحات من به اندازۀ کافی واضح و جذاب هستند؟
خوانندگان وبلاگ من به چه مطالب و موضوعاتی علاقه‌مند هستند؟
بازدیدکنندگان من در چه شهرها و کشورهایی زندگی می‌کنند؟
آیا داشتن یک وب‌سایت واکنش‌گرا و مناسب گوشی برای من لازم است؟
بازدیدکنندگان از طریق چه وب‌سایتی به ‌طراحی سایت من رهنمون می‌شوند؟
کدام تکنیک‌های بازاریابی بیشترین تاثیر را بروی ترافیک وب‌سایت من دارند؟
کدام صفحات وب‌سایت من دارای بیشترین میزان محبوبیت هستند؟
چه تعداد از بازدیدکنندگان من تبدیل به مشتری می‌شوند؟
بازدیدکنندگانی که به مشتری تبدیل می‌شوند چه ویژگی‌هایی دارند؟
چطور می‌توانم سرعت طراحی سایت خود را افزایش دهم؟

شرایط استفاده از گوگل آنالیتیک :

1- شما یک حساب گوگل یا همان جیمیل داشته باشید
2- امکان دسترسی مدیریتی به وب سایت مورد نظر برای شما فرآهم باشد تا بتوانید کد گوگل آنالیتیک را به آن اضافه کنید.
3- استفاده از vpn

 

دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

 

دنبال کردن این مطلب

امنیت در شبکه های بی سیم

از آن‌جا که شبکه‌های بی سیم، در دنیای کنونی هرچه بیشتر در حال گسترش هستند، و با توجه به ماهیت این دسته از شبکه‌ها، که بر اساس سیگنال‌های رادیویی‌اند، مهم‌ترین نکته در راه استفاده از این تکنولوژی، آگاهی از نقاط قوت و ضعف آن‌ست. نظر به لزوم آگاهی از خطرات استفاده از این شبکه‌ها، با وجود امکانات نهفته در آن‌ها که به‌مدد پیکربندی صحیح می‌توان به‌سطح قابل قبولی از بعد امنیتی دست یافت، بنا داریم در این سری از مقالات با عنوان «امنیت در شبکه های بی سیم» ضمن معرفی این شبکه‌ها با تأکید بر ابعاد امنیتی آن‌ها، به روش‌های پیکربندی صحیح که احتمال رخ‌داد حملات را کاهش می‌دهند بپردازیم.

شبکه‌های بی‌سیم، کاربردها، مزایا و ابعاد
تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم، با استفاده از انتقال داده‌ها توسط اموج رادیویی، در ساده‌ترین صورت، به تجهیزات سخت‌افزاری امکان می‌دهد تا بدون‌استفاده از بسترهای فیزیکی همچون سیم و کابل، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شبکه‌های بی‌سیم بازه‌ی وسیعی از کاربردها، از ساختارهای پیچیده‌یی چون شبکه‌های بی‌سیم سلولی -که اغلب برای تلفن‌های همراه استفاده می‌شود- و شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN – Wireless LAN) گرفته تا انوع ساده‌یی چون هدفون‌های بی‌سیم، را شامل می‌شوند. از سوی دیگر با احتساب امواجی همچون مادون قرمز، تمامی تجهیزاتی که از امواج مادون قرمز نیز استفاده می‌کنند، مانند صفحه کلید‌ها، ماوس‌ها و برخی از گوشی‌های همراه، در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. طبیعی‌ترین مزیت استفاده از این شبکه‌ها عدم نیاز به ساختار فیزیکی و امکان نقل و انتقال تجهیزات متصل به این‌گونه شبکه‌ها و هم‌چنین امکان ایجاد تغییر در ساختار مجازی آن‌هاست. از نظر ابعاد ساختاری، شبکه‌های بی‌سیم به سه دسته تقسیم می‌گردند : WWAN، WLAN و WPAN.

مقصود از WWAN، که مخفف Wireless WAN است، شبکه‌هایی با پوشش بی‌سیم بالاست. نمونه‌یی از این شبکه‌ها، ساختار بی‌سیم سلولی مورد استفاده در شبکه‌های تلفن همراه است. WLAN پوششی محدودتر، در حد یک ساختمان یا سازمان، و در ابعاد کوچک یک سالن یا تعدادی اتاق، را فراهم می‌کند. کاربرد شبکه‌های WPAN یا Wireless Personal Area Network برای موارد خانه‌گی است. ارتباطاتی چون Bluetooth و مادون قرمز در این دسته قرار می‌گیرند.

شبکه‌های WPAN از سوی دیگر در دسته‌ی شبکه‌های Ad Hoc نیز قرار می‌گیرند. در شبکه‌های Ad hoc، یک سخت‌افزار، به‌محض ورود به فضای تحت پوشش آن، به‌صورت پویا به شبکه اضافه می‌شود. مثالی از این نوع شبکه‌ها، Bluetooth است. در این نوع، تجهیزات مختلفی از جمله صفحه کلید، ماوس، چاپگر، کامپیوتر کیفی یا جیبی و حتی گوشی تلفن همراه، در صورت قرارگرفتن در محیط تحت پوشش، وارد شبکه شده و امکان رد و بدل داده‌ها با دیگر تجهیزات متصل به شبکه را می‌یابند. تفاوت میان شبکه‌های Ad hoc با شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) در ساختار مجازی آن‌هاست. به‌عبارت دیگر، ساختار مجازی شبکه‌های محلی بی‌سیم بر پایه‌ی طرحی ایستاست درحالی‌که شبکه‌های Ad hoc از هر نظر پویا هستند. طبیعی‌ست که در کنار مزایایی که این پویایی برای استفاده کننده‌گان فراهم می‌کند، حفظ امنیت چنین شبکه‌هایی نیز با مشکلات بسیاری همراه است. با این وجود، عملاً یکی از راه حل‌های موجود برای افزایش امنیت در این شبکه‌ها، خصوصاً در انواعی همچون Bluetooth، کاستن از شعاع پوشش سیگنال‌های شبکه است. در واقع مستقل از این حقیقت که عمل‌کرد Bluetooth بر اساس فرستنده و گیرنده‌های کم‌توان استوار است و این مزیت در کامپیوترهای جیبی برتری قابل‌توجه‌یی محسوب می‌گردد، همین کمی توان سخت‌افزار مربوطه، موجب وجود منطقه‌ی محدود تحت پوشش است که در بررسی امنیتی نیز مزیت محسوب می‌گردد. به‌عبارت دیگر این مزیت به‌همراه استفاده از کدهای رمز نه‌چندان پیچیده، تنها حربه‌های امنیتی این دسته از شبکه‌ها به‌حساب می‌آیند.

منشأ ضعف امنیتی در شبکه‌های بی‌سیم و خطرات معمول
خطر معمول در کلیه‌ی شبکه‌های بی‌سیم مستقل از پروتکل و تکنولوژی مورد نظر، بر مزیت اصلی این تکنولوژی که همان پویایی ساختار، مبتنی بر استفاده از سیگنال‌های رادیویی به‌جای سیم و کابل، استوار است. با استفاده از این سیگنال‌ها و در واقع بدون مرز ساختن پوشش ساختار شبکه، نفوذگران قادرند در صورت شکستن موانع امنیتی نه‌چندان قدرت‌مند این شبکه‌ها، خود را به‌عنوان عضوی از این شبکه‌ها جازده و در صورت تحقق این امر، امکان دست‌یابی به اطلاعات حیاتی، حمله به سرویس دهنده‌گان سازمان و مجموعه، تخریب اطلاعات، ایجاد اختلال در ارتباطات گره‌های شبکه با یکدیگر، تولید داده‌های غیرواقعی و گمراه‌کننده، سوءاستفاده از پهنای‌باند مؤثر شبکه و دیگر فعالیت‌های مخرب وجود دارد.

در مجموع، در تمامی دسته‌های شبکه‌های بی‌سیم، از دید امنیتی حقایقی مشترک صادق است :

تمامی ضعف‌های امنیتی موجود در شبکه‌های سیمی، در مورد شبکه‌های بی‌سیم نیز صدق می‌کند. در واقع نه تنها هیچ جنبه‌یی چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ ساختاری، خاص شبکه‌های بی‌سیم وجود ندارد که سطح بالاتری از امنیت منطقی را ایجاد کند، بلکه همان گونه که ذکر شد مخاطرات ویژه‌یی را نیز موجب است.
نفوذگران، با گذر از تدابیر امنیتی موجود، می‌توانند به‌راحتی به منابع اطلاعاتی موجود بر روی سیستم‌های رایانه‌یی دست یابند.
اطلاعات حیاتی‌یی که یا رمز نشده‌اند و یا با روشی با امنیت پایین رمز شده‌اند، و میان دو گره در شبکه‌های بی‌سیم در حال انتقال می‌باشند، می‌توانند توسط نفوذگران سرقت شده یا تغییر یابند.
حمله‌های DoS به تجهیزات و سیستم‌های بی‌سیم بسیار متداول است.
نفوذگران با سرقت کدهای عبور و دیگر عناصر امنیتی مشابه کاربران مجاز در شبکه‌های بی‌سیم، می‌توانند به شبکه‌ی مورد نظر بدون هیچ مانعی متصل گردند.
با سرقت عناصر امنیتی، یک نفوذگر می‌تواند رفتار یک کاربر را پایش کند. از این طریق می‌توان به اطلاعات حساس دیگری نیز دست یافت.
کامپیوترهای قابل حمل و جیبی، که امکان و اجازه‌ی استفاده از شبکه‌ی بی‌سیم را دارند، به‌راحتی قابل سرقت هستند. با سرقت چنین سخت افزارهایی، می‌توان اولین قدم برای نفوذ به شبکه را برداشت.
یک نفوذگر می‌تواند از نقاط مشترک میان یک شبکه‌ی بی‌سیم در یک سازمان و شبکه‌ی سیمی آن (که در اغلب موارد شبکه‌ی اصلی و حساس‌تری محسوب می‌گردد) استفاده کرده و با نفوذ به شبکه‌ی بی‌سیم عملاً راهی برای دست‌یابی به منابع شبکه‌ی سیمی نیز بیابد.
در سطحی دیگر، با نفوذ به عناصر کنترل کننده‌ی یک شبکه‌ی بی‌سیم، امکان ایجاد اختلال در عمل‌کرد شبکه نیز وجود دارد.

سه روش امنیتی در شبکه های بی سیم عبارتند از :

– WEP: Wired Equivalent Privacy

در این روش از شنود کاربرهایی که در شبکه مجوز ندارند جلوگیری به عمل می آید که مناسب برای شبکه های کوچک بوده زیرا نیاز به تنظیمات دستی( KEY ) مربوطه در هر Client می باشد. اساس رمز نگاری WEP بر مبنای الگوریتم RC4 بوسیله RSA می باشد.

– SSID: Service Set Identifier

شبکه های WLAN دارای چندین شبکه محلی می باشند که هر کدام آنها دارای یک شناسه (Identifier ) یکتا می باشند این شناسه ها در چندین Access Point قرار داده می شوند . هر کاربر برای دسترسی به شبکه مورد نظر بایستی تنظیمات شناسه SSID مربوطه را انجام دهد .

– MAC : Media Access Control

لیستی از MAC آدرس های مورد استفاده در یک شبکه به AP (Access Point ) مربوطه وارد شده بنابراین تنها کامپیوترهای دارای این MAC آدرسها اجازه دسترسی دارند به عبارتی وقتی یک کامپیوتر درخواستی را ارسال می کند MAC آدرس آن با لیست MAC آدرس مربوطه در AP مقایسه شده و اجازه دسترسی یا عدم دسترسی آن مورد بررسی قرار می گیرد .این روش امنیتی مناسب برای شبکه های کوچک بوده زیرا در شبکه های بزرگ امکان ورود این آدرسها به AP بسیار مشکل می باشد.
ضعف امنیتی در شبکه‌های بی‌سیم و خطرات معمول
خطر معمول در کلیه‌ی شبکه‌های بی‌سیم مستقل از پروتکل و تکنولوژی مورد نظر، بر مزیت اصلی این تکنولوژی که همان پویایی ساختار، مبتنی بر استفاده از سیگنال‌های رادیویی به‌جای سیم و کابل، استوار است. با استفاده از این سیگنال‌ها و در واقع بدون مرز ساختن پوشش ساختار شبکه، نفوذگران قادرند در صورت شکستن موانع امنیتی نه‌چندان قدرت‌مند این شبکه‌ها، خود را به‌عنوان عضوی از این شبکه‌ها جازده و در صورت تحقق این امر، امکان دست‌یابی به اطلاعات حیاتی، حمله به سرویس دهنده‌گان سازمان و مجموعه، تخریب اطلاعات، ایجاد اختلال در ارتباطات گره‌های شبکه با یکدیگر، تولید داده‌های غیرواقعی و گمراه‌کننده، سوءاستفاده از پهنای‌باند مؤثر شبکه و دیگر فعالیت‌های مخرب وجود دارد.

 

گروه تحقیقاتی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

هوش مصنوعی ترسوها را درمان می‌کند

تصور کنید، ترس از ارتفاع، عنکبوت، فضاهای بسته (آسانسور) و ... برای همیشه از مغز انسان‌ها پاک می‌شد و انسان‌ها در زمان رویارویی با اتفاقات ترسناکی که باعث وحشت و عرق کردن آن‌ها می‌شد تنها یک احساس خنثا پیدا می‌کردند. به نظر می‌رسد بارقه‌هایی از امید برای غلبه بر این مشکل پدیدار گشته است.

یک تیم از دانشمندان علوم اعصاب اعلام کرده‌اند موفق به شناسایی راهکاری شدند که به آن‌ها اجازه می‌دهد ساختار عصبی انسان‌ها را به گونه‌ای دستکاری کنند تا انسان‌ها بتوانند بر مشکل ترس غلبه کنند. اگر آن‌ها موفق شدند راهکار خود را بر مبنای تحقیقات بیشتری به اثبات برسانند، آن‌گاه این توانایی را خواهند داشت تا به بیماران مبتلا به فوبیا یا اختلال استرسی پس از سانحه روانی (PTSD) سرنام post-traumatic stress disorder کمک کنند تا فرآیند درمانی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به اتمام برسانند. این تیم بین‌المللی نتایج دستاورد خود را در مجله نیچر منتشر کرده‌اند. 

موسسه ملی بهداشت و روان ایالات متحده گفته است: «نزدیک به 19 میلیون انسان بالغ در ایالات متحده یا به عبارت دقیق‌تر 8.7 درصد از جمعیت بزرگ‌سال از مشکل ترس ماندگار رنج می‌برند. ترسی که در ارتباط با اشیا خاص یا مکان‌های خاص با این افراد باقی مانده است.» PSTD نوع دیگری از اختلال عصبی است که حدود 7.7 میلیون بزرگ‌سال ایالات متحده درگیر آن هستند. این مشکل عمدتا پس از یک حادثه شدید روحی روانی به وجود می‌آید. نویسندگان این مقاله گفته‌اند: «آن‌ها در نظر دارند راهکارهایی که در زمینه درمان بیماری اضطراب وجود دارد را گسترش دهند. به طور مثال، انزجار درمانی که به نام شرطی‌سازی بیزاری‌آور نیز مشهور است بر مبنای این ایده عمل می‌کند که بیمار را با ترس خود در ارتباط با اتاق‌های تاریک، ساختمان‌های بلند، آسانسور یا اتاق‌های تنگ باید روبرو کرد. این ایده‌ می‌گوید، رویارویی بیماران با ترس خود به هیچ عنوان برای آن‌ها مضر نیست.»

اما رویکرد جدید از ترکیبی به نام رمزگشایی نوروفیدبک (Decoded Neurofeedback) استفاده می‌کند که ترکیبی از هوش مصنوعی و فناوری اسکن مغزی است. دانشمندان در آزمایش خود 18 داوطلبی که سالم بودند را مورد بررسی قرار دادند. در این آزمایش به جای آن‌که شرکت‌کنندگان در آزمون با یک ترس مستقیم روبرو شوند با یک ترس خفیف روبرو شدند، به عبارت دیگر هر زمان یک تصویر خاص را در کامپیوتر مشاهده می‌کردند یک شوک الکتریکی کوچک به آن‌ها داده می‌شد.

اسکنر مغز فعالیت ذهنی داوطلبان را ضبط می‌کرد و هر زمان نشانه‌هایی از حافظه ترس (fear memory) رخ می‌دادند آن‌را مشخص می‌کرد. پژوهشگران اعلام کرده‌اند: «به کارگیری روش‌های تشخیص تصویری مبتنی بر هوش‌مصنوعی به شکلی سریع و دقیق قادر بود اطلاعات مربوط به حافظه ترس را مورد تحلیل قرار دهد.» بن سیمور نویسنده این مقاله و عصب‌شناس دانشکده مهندسی دانشگاه کمبریج در مصاحبه مطبوعاتی گفت: «چالش بعدی که در این زمینه وجود داشت پیدا کردن راهکاری به منظور کاهش ترس و یا حذف کلی ترس از حافظه بود. بدون آن‌که اینکار به صورت آگاهانه انجام شود. تیم من متوجه شدند مغز داوطلبان هنوز هم نشانه‌های ویژه‌ای از حافظه ترس را نشان می‌دهد، حتا زمانی که در حال استراحت کردن بودند و به طور آگانه هیچ‌گونه عامل ترسی وجود نداشت.»

از آن‌جایی که دانشمندان به سرعت موفق شدند الگوهای مغزی را رمزگشایی کنند، در نتیجه تصمیم گرفتند به داوطلبان مقدار کمی پول دهند تا به این شکل خاطرات ترس با پاداش گره بخورد. داوطلبان گفتند، این جایزه نقدی باعث شد تا فعالیت مغزی آن‌ها تغییر پیدا کند، اما آن‌ها نمی‌دانستند این عمل چگونه انجام شده است. تیم روش خود را به مدت سه روز تکرار کردند. در پایان این آزمایش مبتنی بر پاداش، عصب‌شناسان به دواطلبان همان عکسی که قبلا با شوک الکتریکی همراه بود را نشان دادند. در عین ناباوری هیچ‌گونه فعالیتی در آمیگدال مرکز ترس در مغز مشاهده نشد. دکتر آی کویزومی پژوهشگر مرکز شبکه‌های عصبی در ژاپن گفته است: «در واقع، ویژگی‌های حافظه ترس که قبلا برای پیش‌بینی شوک دردناک تنظیم شده بود، مجددا برنامه‌ریزی شده بود و جای خود را به پیش‌بینی یک رویکرد مثبت داده بود. این دستاورد به معنای آن است که اکنون می‌توانیم برای کم کردن حافظه ترس به جای آ‌ن‌که داوطلبان را به طور آگاهانه در معرض رویارویی مستقیم با تجربه ترس قرار دهیم از این رویکرد استفاده کنیم.»

نویسندگان این مقاله عنوان داشته‌اند که آزمایش آن‌ها در مقیاس کوچک انجام شده است و برای آن‌که این رویکرد به یک درمان بالینی تبدیل شده که بتواند بیماران مبتلا به فوبیا یا PSTD را درمان کند به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. با این حال، آن‌ها گفته‌اند: «امیدوار هستیم رمزگشایی نوروفیدبک بتواند به بیماران کمک کند که دچار استرس نشوند و همچنین عوارض جانبی داروهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند را کاهش دهد.»

 

گروه تحقیقاتی و طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

طراحی سایت امری لازم و ضروری در جامعه

بسياري از افراد ، سازمانها ، شرکتها در داخل کشور ضرورت داشتن يک وب سايت را درک کرده اند اما آيا هر وب سايتي جوابگوي نيازهاي مخاطبانشان هست و استانداردهاي اوليه طراحي وب در آنها رعايت شده است؟در دنیای امروز داشتن یک طراحی سایت امریست لازم و ضروری . بسیاری از افراد ، سازمانها ، شرکتها در داخل کشور ضرورت داشتن یک وب سایت را درک کرده اند اما آیا هر وب سایتی جوابگوی نیازهای مخاطبانشان هست و استانداردهای اولیه طراحی وب در آنها رعایت شده است؟ طراحی اختصاصی و در واقع ساخت و طراحی سایت استاندارد و مطابق با نیازها مراحل بسیاری را شامل می شود که هر یک از این مراحل به صورت موازی از اهمیت ویزه ای برخوردارند. به بیان ساده تر مراحل ایجاد و طراحی یک وب سایت به صورت حلقه های زنجیر به یکدیگر متصلند و ضعف و یا نبود یک حلقه می تواند بر روی کیفیت یک وب سایت تاثیر بسیاری داشته باشد . کلیه مراحل ساخت یک وب سایت باید به صورت برنامه ریزی شده ، هدفمند و گام به گام پیش رود تا در نهایت به نتیجه ای مطلوب برسد. از این رو شرکت نگاران سامانه ونداد با ایجاد هسته مرکزی سیستم مدیریت محتوای پارسی (تگاران وب) گامی مهم در جهت تولید و راه اندازی وب سایتهای سفارشی و منطبق بر میل مشتری بر داشته تا با ایجاد انعطاف پذیری و قابلیت به روز شدن، قادر به ایجاد سیستمهای منحصر به فرد و سفارشی باشد.
شاید خواندن مطالب زیر با توجه به ترتیب آنها بتواند در تعیین برنامه و هدف شما در طراحی سایت تاثیر گذار باشد.

گام اول :اهداف و استراتژی وب سایت

ابتدایی ترین گام در طراحی سایت بررسی و تعیین اهداف ، سیاست و استراتژی وب سایت شما در نحوه معرفی و ارائه خدمات ، نوع و نیاز مخاطبان ، امتیازات رقابتی ،نحوه ارتباط با مخاطبان و … می باشد. بررسی و مطالعه دقیق در این مرحله می تواند در بازدهی و بهره وری وب سایت و تبلیغات شما بسیار تعیین کننده باشد . برای تعیین اهداف و استراتژی وب سایت تان موارد زیر را مدنظر قرار دهید :
- هدف شما از داشتن وب سایت
- نوع مخاطبان شما
- نوع خدمات شما
- تحلیل خواسته های مخاطبان شما
- فضای رقابتی و ویژگیهای رقابتی شما

گام دوم : محتوا

این نکته را در نظر داشته باشید که محتوا و مطالب درون وب سایت شما مهمترین قسمت طراحی سایت شما را تشکیل میدهند.با توجه به اهداف ، نوع مخاطبان و … اطلاعات موجود در وب سایت شما باید گویای نوع فعالیت و خدمات شما باشد.ارائه اطلاعات علمی ، ساده ، گویا و همراه با استفاده از نگارش مناسب در ارتباط با نوع فعالیت و محصولات و یا خدمات شما می تواند تمامی نیازهای مخاطبان رابر طرف نماید و انها را در استفاده از خدمات و یا محصولات شما متقاعد کند.

گام سوم : طبقه بندی اطلاعات ، چینش ، نوع نگارش و دسترسی وب سایت

پس از مرحله انتخاب و تعیین اهداف ، استراتژی و سیاست وب سایت ، نحوه در دسترس قرار دادن و ارائه اطلاعات در اولویت دوم قرار دارد.تصور کنید که شما ارائه دهنده خدمات خاصی هستید و یا شاید مخاطبان شما آشنایی کامل با خدمات و یا محصولات شما ندارند؟ در این حالت وظیفه شما ارائه توضیحات لازم و کافی و همچنین برطرف کردن ابهامات و سوالات احتمالی و متداول است. دو حالت برای ایجاد ابهام و عدم پاسخ به مخاطب وجود دارد.
- وجود نداشتن و یا مبهم بودن اطلاعات.
- در دسترس نبودن و عدم هدایت صحیح مخاطب برای کسب اطلاعات.
این نکته بسیار مهم است که بدانید اگر مخاطب ابهام و یا سوال بدون جوابی در مورد خدمات و یا محصولات شما داشته باشد ، بدنبال منابع دیگری برای پاسخ دادن به سوالات خود و رفع ابهام می گردد و این یعنی از دست دادن مخاطب.

گام چهارم : گرافیک وب سایت

یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکات در یک وب سایت گرافیک طراحی سایت است.با توجه به فضای رقابتی و شلوغ دنیای وب جلب توجه مخاطب در مرحله ابتدائی قرار دارد. تصور کنید که قصد دیدن یک وب سایت را دارید که از نظر زمان Load شدن و یا بالا آمدن بسیار کند و از نظر نمای ظاهری نکته ای برای جلب توجه شما ندارد هر چند که شاید مطالب بسیار مفید و یا خدمات بسیار خوبی ارائه دهد.در اکثر موارد شما این وب سایت را خواهید بست و به سراغ وب سایت دیگری خواهید رفت. با توجه به مطالعات و تجربیات ما در زمینه طراحی و توسعه وب ، بر این اعتقادیم که رعایت اصل " خلاقیت همراه با سادگی " می تواند فضایی بسیار زیبا و کارآمد در وب سایت شما ایجاد کند.در این راه انتخاب رنگها و طرح های مناسب با فضای کاری شما بسیار تعیین کننده است. ذکر این نکته بسیار مهم است که گرافیک وب شاخه ای جدا از گرافیک چاپ است و طراحی در وب اصول و استانداردهای مختص به خود دارد.

گام پنجم : رعایت استانداردها در طراحی

استانداردها کمک می کنند تا مطمئن شویم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تامین میکنیم دسترسی دارند و همواره توسعه وب را سریعتر و لذت بخشترمی کند. استانداردها کمک می کنند که وب سایت شما در تمامی مرورگرها به صورت یکسان نمایش داده شوند ، توسعه آنها راحتتر انجام گیرد ، توسط موتورهای جستجو دقیقتر و سریعتر رتبه بندی و تحلیل شوند و ….

گام ششم : مدیریت وب سایت

امروزه وب سایتهای داینامیک و پویا سهم عمده ای از دنیای وب را تشکیل میدهند. این وب سایتها با استفاده از زبانهای برنامه نویسی و بانکهای اطلاعاتی به وجود می آیند و حرکت می کنند. با توجه به گستردگی زبانهای برنامه نویسی تحت وب ، عناصر : علم روز ، تجربه و خلاقیت در استفاده از زبانها و بانکهای اطلاعات نقش تعیین کننده ای در بازدهی و بهره وری وب سایت شما دارد .در وب سایتهای داینامیک بخشی با عنوان مدیریت وب سایت ، برای مدیریت ( بروزرسانی ، ویرایش و … ) اجزاء و مطالب وب سایت در اختیار شما قرار میگیرد. سادگی در نحوه استفاده ، امکانات و امنیت از نکات مهم در مدیریت وب سایت هستند. این بخش توسط مخاطبان عادی وب سایت شما غیر قابل رویت می باشد و در عین حال قسمت اصلی تشکیل دهنده وب سایت های داینامیک است.

گام هفتم : بهینه سازی برای موتورهای جستجو

برای کسب رتبه بهتر و کسب مخاطبان بیشتر به صورت هدفمند ( کسب مخاطبانی که واقعا به دنبال خدمات ما هستند ) از موتورهای جستجو ، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو امری لازم و ضروریست ، بهینه سازی وب سایت یک شاخه جدا از طراحی وب سایت نیست و طراحان وب باید راههای بهینه سازی سایت ها را برای موتورهای جستجو به خوبی بدانند و در طول طراحی و کد نویسی یک وب سایت رعایت کنند. بوسیله بهینه سازی وب سایت موتورهای جستجو ،راحتتر ، سریعتر و دقیقتر وب سایت ما را بررسی می کنند .برای بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجو که امروزه شاخه ای از فعالیتهای تحت وب است و به صورت آکادمیک در دانشگاه های معتبر دنیا آموزش داده می شود روشهای متفاوتی وجود دارد.گاهی عدم آگاهی و یا استفاده نا مناسب از این تکنیکها باعث نتایج معکوس می شود.به این معنا که موتورهای جستجو وب سایت شما را تحریم می کنند. بنابراین انتخاب روش صحیح و استاندارد بسیار مهم است. این نکته بسیار مهم است که بخش عمده ای از بازدید کنندگان شما به دلیل مطالب مفید ، طراحی مناسب ، و خدمات خوب شما ، به وب سایت شما می آیند و تمامی موارد در مورد یک وب سایت به صورت زنجیره ای به یکدیگر پیوسته اند و شاید ضعف یکی از حلقه های این زنجیر باعث عدم بهره وری طراحیسایت شما باشد. اینکه تکنیکهای بهینه سازی به چه روش و ترتیبی اعمال شود ، در جایگیری و رتبه بندی شما در موتورهای جستجو بسیار تایین کننده است. پروسه منطقی و استاندارد زیر می تواند بسیار مفید باشد :

- استاندارد سازی کدهای HTML ، CSS و .. در وب سایت شما
- ایجاد ساختار مناسب در وب سایت برای سهولت دسترسی موتورهای جستجو به وب سایت شما
- بررسی رقبای شما
- بررسی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای وب سایت شما
- بهینه سازی متون وب سایت شما
- ایجاد لینکهای مناسب و مرتبط با وب سایت شما برای افزایش PageRank و رتبه در موتورهای جستجو
- تبلیغات هدفمند

 

تهیه شده توسط دپارتمان طراحی سایت و بهینه سازی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

پورتال چیست ؟

همیشه در تعریف پورتال یا شکل نوشتاری دیگر آن یعنی پرتال ، مقایسه با وب سایت ، راهگشای تعریف پرتال بوده است . در واقع پرتال را می توان نسخه پیشرفته تر یا به عبارتی بزرگتر یک سایت دانست . وب سایت ها را با محتوای درج شده توسط مدیر سیستم ( admin ) می شناسند . این در حالی است که پرتال ها توانایی درج محتوا توسط کاربران را دارند و این ارتباط مجازی را دو سویه می کنند . پورتال ها می توانند نسبت به جمع آوری اطلاعات از جاهای گوناگون اقدام کرده و آن ها را در فضای واحد نمایش دهند . کار پرتال ها ، هماهنگ کردن شبکه ای از اقدامات کاربران و سیستم بر بسترفضای خود پرتال است . ارتباط دوسویه سیستم و کاربر در پرتال ، یکی از مشخصات فنی پرتال است .

پرتال می تواند اطلاعاتی که کاربرانش به روز کرده اند را تغییر داده و محتوای جدید را جایگزین کرده و در معرض دید سایر کاربران قرار دهد . به عنوان مثال در پرتال های آموزشگاهی و پرتال دانشگاهی ، نمراتی که آموزگاران و استادان برای دانش آموزان و دانشجویان در پرتال ثبت می کنند ، در فضای مربوطه ( مثلاً کارنامه ) تغییر کرده و نمرات به کاربر نمایش داده می شود . در همینجا به علت مرتبط بودن بحث می توان از سطح بندی کاربران در پرتال خبر داد . یعنی می توان برای نمایش طیف خاصی از اطلاعات به طیف خاصی از کاربران تصمیم گرفت و این موضوع را تعیین کرد تا با مشخص شدن سطح دسترسی هر user در سیستم ، اطلاعات هدفمند به دست وی برسد . فارغ از این می توان محدودیت هایی بر زمان نمایش با عملکرد هم قائل شد .

این که در همین پرتال های دانشگاهی و پرتال آموزشگاهی که مثال زده شد ، در بازه زمانی خاصی امکان ثبت نام در سامانه وجود داشته باشد یا در مقطعی از زمان بتوان نسبت ه انتخاب واحد اقدام نمود . جهت جلوگیری از طولانی شدن این پاراگراف و پرداختن تخصصی تر به مسائل در سایر قسمت های متن ، به ذکر این نکته بسنده می کنیم که امکان ثبت نام در سیستم و عضوگیری در پرتال وجود دارد و ناحیه کاربری یا همان user control panel در اختیار کاربر قرار می گیرد تا مبنایی برای تعامل کاربر با سیستم باشد . یک پرتال اطلاعات مورد نیاز کاربر در زمینه فعالیت پرتال را تامین می کند و مثلاً پورتال بانکی ، اطلاعات گوناگون مورد نیاز کاربران خود را از منابع موثق تأمین می کند . فرضاً دسترسی لحظه ای به اطلاعات حساب بانکی مشتری ، اعلام نرخ لحظه ای ارز ، سهام و طلا .

پورتال می تواند شامل چند زیرسیستم باشد که همین موضوع نیز یکی از ویژگی های پورتال است . یعنی اگر یک سایت به صورت بخشی عمل می کند ، پورتال به صورت فرابخشی عمل می کند و چند سیستم را به صورت هماهنگ کنار هم دارد و عملکرد یکپارچه ای را تحت یک سیستم امنیتی و رابط کاربری به نمایش در آورد . اگر بخواهیم جهت درک بهتر مشخصات پورتال در بحث هماهنگی سیستم ها مثالی زده باشیم ، می توانیم یک پورتال فروشگاهی را انتخاب کنیم . در پرتال فروشگاهی ، یک سیستم صدور فاتور و پیش فاکتور ، یک سیستم نمایش محصولات و مقایسه محصولات ، یک سیستم جستجو ، یک سیستم پرداخت بانکی ، یک کنترل پنل برای کاربران سایت ، یک کنترل پنل برای مدیر یا مدیران سایت و احیاناً دیگر امکاناتی که به درخواست سفارش دهنده پورتال در سیستم تعبیه شده اند ، همگی به صورت هماهنگ با یکدیگر ایفای نقش می کنند . عملکرد یکپارچه سیستم های فرعی یک پرتال ذیل سیستم اصلی را می توان پررنگ ترین شاخص پورتال قلمداد کرد .

 

دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

 

دنبال کردن این مطلب

با وضعیت عجیب اینترنت کره شمالی آشنا شوید

چکیده:
کره شمالی یکی از عجیب‌ترین کشورهای دنیاست و همیشه خبرهای جالبی در مورد آن می‌شنویم. اینترنت کره شمالی هم یکی از موضوعاتی است که این روزها مورد بحث قرار گرفته و مشخص است که شهروندان کره شمالی دسترسی بسیار محدودی به اینترنت دارند.

پیش از این اطلاعاتی از سایت‌ های اینترنتی کره شمالی لو رفت و مشخص شد که کره شمالی تنها 28 وب سایت دارد ! بیشتر این وب سایت‌ها جنبه تبلیغاتی دارند و برخی از آنها نیز مربوط به وزارتخانه‌ها، فرهنگ و هنر و گردشگری می‌شود.

طبق گزارشات منتشر شده یک مهندس ساکن آمریکا مرتباً برای سامانه DNS کره شمالی درخواست می‌فرستاده تا به دامنه‌های موجود این کشور دسترسی پیدا کند. تا اینکه یک‌بار به صورت اتفاقی این درخواست پذیرفته می‌شود و این مهندس نیز پس از دسترسی به اینترنت کره شمالی فهرستی از سایت‌ های این کشور را منتشر کرد.

البته پیش از این تحلیلگران تا حدودی با وضعیت اینترنت کره شمالی آشنایی داشتند اما لو رفتن این فهرست اطلاعات بیشتری را در اختیار قرار داده است.

مارتین ویلیامز که مدیر سایت «کره شمالی تک» است در این رابطه می گوید :
زمانی که یک سایت جدید توسط کره‌ای ها راه اندازی می‌شود کسی باخبر نشده و معمولاً افراد به صورت اتفاقی به این سایت‌ ها برمی‌خورند. ما با بیشتر این سایت‌ ها آشنایی داشتیم ولی مطمئن نبودیم که چه چیزهای دیگری را می‌توانیم در اینترنت کره شمالی بیابیم.

برخی از سایت‌ های کره شمالی مانند سایت روزنامه اصلی این کشور یعنی «رودونگ سینام» از زبان انگلیسی هم بهره می‌برند اما در کل بیشتر این سایت‌ ها به زبان کره‌ای هستند. در سایت رودونگ سینام بخشی به نام فعالیت‌های رهبر وجود دارد که در آن برنامه‌های روزانه کیم یونگ اون (رهبر کره شمالی) اطلاع رسانی می‌شود.
مهم‌ترین خبر این روزهای کره شمالی مربوط به آزمایش یک موتور جدید موشک است که برای بردن ماهواره به فضا از آن استفاده می‌شود و رهبر کره هم رهنمودهایی در این باره به کارگران کرده است.
مارتین ویلیامز در مورد سایت این روزنامه گفت که مشخص نیست اخباری که در سایت روزنامه رودونگ سینام تا چه حد به واقعیت نزدیک است.

اینترنت کره شمالی کند و ساده است

در مورد سرعت و شکل اینترنت کره شمالی نیز باید بگوییم که بیشتر وب سایتها کند و ساده اند. یکی از تحلیلگران رسانه های کره شمالی در ان کی نیوز به نام چد اوکرول گفته که سایت های این کشور زیاد به روزرسانی نمیشوند و طراحی بسیار ساده ای دارند. این سایت ها تلاش دارند تا از سایتهای مشابه خارجی الگو نگیرند و وقتی که وارد آنها میشویم کاملا مشخص است که مال کره شمالی است.

از دیگر سایت‌ های کره شمالی سایت Cooks.org.kp است که به غذاهای این کشور اختصاص دارد. در این سایت آدرس تمام رستوران‌های مهم کره شمالی مانند اوکریوگوان و پیونگ یانگ داگ میت وجود دارد. شاید غذاهای این رستوران‌ها برای دیگران خیلی خوشمزه به نظر نرسد اما این سایت آنها را این‌گونه توصیف می‌کند: «طعم و بو، تنوع، رنگ‌های چشم نواز و مفید برای بدن»
سایتی هم مخصوص دوستداران سینما راه اندازی شده که فیلم‌های کره شمالی را معرفی می‌کند. هم اکنون جشنواره بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ در این کشور در حال برگزاری است و این سایت نیز اخبار این فستیوال فیلم را پوشش می‌دهد.
تا کنون اطلاعاتی در مورد شبکه داخلی کره شمالی که شهروندان از آن استفاده می‌کنند و به اینترنت استفاده وصل نیست، منتشر نشده و قطعاً آن شبکه می‌تواند خیلی بیشتر از این حکومت کره شمالی را معرفی کند.

 

گروه تحقیقاتی و دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

ویژگی های مهم هوش مصنوعی

ماشین هایی که به عنوان ماشین های هوشمند شناخته می شوند توانایی فکر کردن بدون نیاز به انسان را دارد و این به دلیل وجودخصلت هوش مصنوعی Artificial Intelligence دراین گونه ازماشین هاست.
ماشین ها تنها در صورتی یک ماشین باهوش شناخته می شوند که دارای قابلیت های خاصی باشد که یکی از این ویژگی ها شناخت از وجود خود است که تاکنون ماشینی که این توانایی را به طور کامل داشته باشد به وجود نیامده است، ویژگی بعدی ماشین های هوشمند توانایی شناخت محیط پیرامون خود است که این امکان در برخی از ماشین های هوشمند امروزی که با نام «ربات های امدادگر» شناخته می شوند وجود دارد، ویژگی بعدی در ماشین هایی که دارای هوش مصنوعی هستند توانایی نشان دادن عکس العمل در مقابل کنش های حاصل از محیط است که این امکان نیز در ربات های هوشمند امروزی و در دسته خاصی از آن ها باعنوان «ربات های کاوشگر» فراهم آمده است.

کاربرد های هوش مصنوعی

از کاربردهای هوش مصنوعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) طراحی نرم افزارهای هوشمند:

این گروه از نرم افزارها برای انجام کارهای تخصصی طراحی شده اند و دارای توانمندی های بالایی نیز هستند، پشتوانه این گونه از برنامه ها وجود یک بانک اطلاعاتی (Data Base) قوی برای پاسخگویی به پرسش های مختلف کاربران است. نمونه هایی از این گونه از نرم افزارها نیز، نرم افزارهایی است که در آزمون های استخدامی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

۲) طراحی بازی های هوشمند:

زمانی که شما در حال انجام یک بازی رایانه ای هستید، دشمنان شما از هوش کافی برخوردارند. اگر شما به آن ها شلیک کنید آن ها اقدام به فرار کرده و یا با مقابله به سوی شما شلیک خواهند کرد. این فرآیند نیز به دلیل وجود هوش مصنوعی در دشمنان شماست که آن ها را به واکنش نسبت به شما برمی انگیزاند.

۳) طراحی ربات های هوشمند:

کاربرد عمده دیگر هوش مصنوعی در طراحی ماشین ها به نسبت هوشمند است. ماشین هایی مانند ربات های کاوشگر و ربات های امدادگر. در ربات های امدادگر، ربات باید در محدوده مورد نظر به دنبال مصدومان حادثه بگردد و پس از یافتن آن ها کمک های مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار دهد که این خود نیاز به داشتن شناخت از محیط دارد. دسته دیگر ربات ها یعنی ربات های کاوش گر باید به دنبال قطعه مورد نظر در مکانی خاص باشند و یا مسیری را که از پیش تعریف شده است دنبال کنند که این نیز نیازمند داشتن هوش مصنوعی در این دسته از ربات ها است.

هوش مصنوعی ترکیبی

از بدو مطرح شدن هوش مصنوعی به عنوان یک Dicipline در علوم رایانه، دو طرز تفکر در تحقق سیستم های هوشمند مطرح بوده است، شاید بتوان آن دو را در پردازش نمادین و پردازش عددی تعریف نمود.
از بدو مطرح شدن هوش مصنوعی به عنوان یک Dicipline در علوم رایانه، دو طرز تفکر در تحقق سیستم های هوشمند مطرح بوده است، شاید بتوان آن دو را در پردازش نمادین و پردازش عددی تعریف نمود. برای درک پردازش نمادین می توانیم به یک مثال اشاره داشته باشیم. فرض کنید از یک نوازنده پیانو سوال می کنیم که چگونه پیانو می نوازی؟! این نوازنده با استفاده از یک سری بیانات و شاید حرکات، روش کار خود را به ما نشان می دهد و به احتمال زیاد شیوه عمل او را هم درک می کنیم و اگر کمی جدیت به خرج دهیم شاید حتی بتوانیم چند نت را هم به گونهء جمیع تکرار نماییم. حال فرض کنید، می خواهیم این رفتار را با استفاده از یک فرمول ریاضی( پردازش عددی) مدل کرده و مثلا با استفاده از یک ربات تکرار کنیم.

ـ سوال این خواهد بود که آیا مدل ریاضی که منحصر به روابط بین یک سری کیفیتهای رقمی است، قادر به انجام این عمل خواهد بود؟
فکر می کنم جواب شما منفی باشد. در ادامه به یک وضعیت دیگر اشاره می کنم. فرض کنید می خواهید از یک خیابان که ماشین ها با سرعت عبور می کنند، بگذرید. آیا روش تصمیم گیری شما در رابطه با عبور کردن بر مبنای پردازش یک سری اندازه گیری انجام شده است؟ برای مثال آیا سرعت ماشین را تخمین زده و با در نظر گرفتن عرض خیابان، سرعت خود را محاسبه می کنید؟ به احتمال زیاد در این صورت مطمئناً شانس رسیدن شما به آن طرف خیابان بسیار پایین می باشد و یا زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید که تصمیم به عبور از خیابان را به مرحله اجرا در آورید. در این گونه شرایط ، روش برخورد ما به این صورت خواهد بود که: ” به نظر می رسد ماشین آهسته حرکت می کند؛ به آن طرف خیابان خواهم رسید” در این نوع پردازش انسان مواجه با تعداد زیادی نماد symbols می باشد و با استفاده از این نمادها برای تصمیم گیری اقدام می کند. این نوع تصمیم گیریها به طور واضح در رفتار آدمی مشاهده می شود و طبیعی است که پردازش نمادین از جایگاهی ویژه در علم هوش مصنوعی برخوردار است.
در کنار پردازش نمادین در انسان می دانیم که مغز انسان از یک مجموع منسجم سلول های عصبی تشکیل شده است و مدل های ارائه شده برای این سیستم عصبی بر مبنای پردازش عددی عمل می کند. چگونگی عمل سیستم طبیعی عصبی به طور واضح برای انسان مشخص نشده است و از آنجا که مدل های ارائه شده ، از قابلیتهای بسیار بالایی برخوردار هستند و در کاربردهای زیادی از خود کارآیی خوبی ارائه کرده اند، به نظر می رسد از واقعیت امر زیاد دور نباشند. بنا براین، شاید بتوان گفت، انسان به طور کلی در سطح بالای تصمیم گیری از پردازش نمادین استفاده می کند و در سطوح حسی و واکنشهای عصبی خود یک نوع پردازش عددی را به کار می گیرد. بنابراین، رفتار هوشمندانه آدمی ناشی از یک روش نمادین تفکر در کنار محاسبات عصبی مغز می باشد.
همانگونه که مطرح شد، این دو محور در هوش انسان از بدو پیدایش هوش مصنوعی، به صورت دو دیدگاه معرفی شده اند.
از یک دید، هدف ساختن مغز مصنوعی(شبکه های عصبی مصنوعی) است که در صورت وجود این سخت افزار می توان توقع داشت ماشینی که به این وسیله مجهز شود، رفتار هوشمندانه از خود نشان دهد.
از دیدگاه دوم، هدف، مدل سازی روش تفکر انسان است که با استفاده از آن انسان تصمیم گیریهای هوشمندانه می کند. در دهه های ۵۰ و ۶۰ محور اول به عنوان محور اصلی در مخلوقات هوش مصنوعی مطرح بوده است ولی در دهه ۷۰، پردازش نمادین به عنوان فهم روش تفکر در طراحی سیستم های هوشمندان مطرح شد. خوشبختانه، در ده سال اخیر محققان به این نتیجه رسیده اند که برای ساختن یک سیستم هوشمند که بتواند در حوزه های (Domains) مختلف عمل کند، و با یک مساله پیچیده را حل کند، اعتماد کردن به یک روش(یا بینش) کافی نخواهد بود و از اینرو فلسفه هوش مصنوعی ترکیبی (Hybrid Artificial Intelligence) مطرح شده است.
▪ به طور کلی سه روش ترکیب تکنیکهای هوش مصنوعی در جهت ساخت یک سیستم هوشمند ارائه شده است که در ذیل به اختصار به آنها می پردازیم.
ـ در روش اول از یک تکنیک خاص جهت اجرای یک function در یک تکنیک دیگر هوش مصنوعی استفاده می کنیم. برای مثال در طراحی یک سیستم کنترلی فازی چندین بلوک وجود دارد که هر کدام کار مشخصی را انجام می دهند. یکی از این بلوکها جهت انجام Fuzzification طراحی می شود. در یک سیستم ترکیبی می توان از شبکه های عصبی در انجام این کار استفاده نمود. البته در اینجا در مورد مزایا یا معایب این ترکیب سخنی گفته نخواهد شد. در یک مثال دیگر می توان به کاربرد روشهای ژنتیکی در امر یادگیری شبکه های عصبی اشاره نمود.
ـ در روش دوم جهت ساخت یک سیستم پیچیده، آن سیستم را تجزیه نموده( به زیر سیستم های کوچکتر تقسیم نموده) و بعد از آن هر زیر سیستم را با یک روش مناسب هوشمند پیاده سازی می کنیم. برای مثال جهت کنترل یک فرآیند پیچیده صنعتی از شبکه های عصبی جهت پیشگویی و مدل سازی یک سری از پارامترهای کلیدی استفاده می شود و نتایج به دست آمده جهت تصمیم گیریهای کلی به یک سیستم خبره داده می شود. سیستم خبره در اصل حکم یک مدیر پروسه متخصص را دارد که با استفاده از پارامترهای تولید شده در سطح پایین تر تصمیم گیری می کند. بسیاری از مسائل پیچیده از این طبیعت برخوردار هستند و شکستن آن به مسائل کوچکتر و به کارگیری روش مناسب برای حل هر کدام به صورت مجزا و در نهایت ادغام کردن نتایج به دست آمده، به حل درست مساله اصلی کمک خواهد نمود.
ـ روش آخر استفاده از یک روش هوشمند در پیاده سازی یک روش دیگر می باشد. برای مثال می توان به پیاده سازی یک سیستم خبره با استفاده از شبکه های عصبی اشاره نمود. در اینجا هر نرون در شبکه عصبی یک قانون در پایگاه دانش می باشد و با استفاده از محاسبات عصبی روش استنتاج را پیاده می کنیم. مثال دیگر به کارگیری گرامرها در تحلیل و نمایش دانش آموخته شده در شبکه های عصبی می باشد.
البته توجه به این نکته لازم می باشد که یک سیستم ترکیبی هوشمند نباید الزا ما از روشهای هوشمند در پیاده سازی استفاده کند. در پیاده سازی یک سیستم شاید نیاز به بکارگیری روشهای آماری، ریاضی و تحلیلی… نیز وجود داشته باشد.

دین و هوش مصنوعی

هدف “هوش مصنوعی” فهم سرشت هوش بشری از راه بررسی ساختار برنامه‌های کامپیوتری و نحوهٔ حل مسائل توسط کامپیوتر است. به اعتقاد متخصصان این رشته، این بررسی می‌تواند نحوهٔ عمل و جزئیات هوش بشر را نشان دهد.

● اشاره

این ادعا که کامپیوتر فکر می‌کند یا تنها کامپیوتر می‌اندیشد، چه تأثیری در برخی از باورهای دینی دارد؟ و آیا تعارضی با مضمون متون دینی پیدا می‌کند؟ در هوش مصنوعی، دو ادعای مهم به چشم می‌خورد: برخی ادعا می‌کنند که کامپیوتر به معنای حقیقی کلمه می‌اندیشد (فرضیه دستگاه نمادها). برخی دیگر هم ادعا می‌کنند تنها کامپیوتر می‌تواند بیندیشد، (فرضیه قوی دستگاه نمادها). متون دینی هم در پاره‌ای از موارد بر اندیشیدن و تعقل تکیه می‌کنند. آیا اندیشیدن به معنای واحدی در دو مورد به کار می‌رود؟ و آیا دین و متون دینی می‌تواند تفاوت‌هایی میان انسان و کامپیوتر را نشان دهد؟ نگارنده تلاش می‌کند پاسخ‌هایی برای این پرسشها بیابد و با توجه به متون دینی تفاوت‌هایی میان آنها را روش سازد.
نخست باید مقصود متخصصان هوش مصنوعی را از اصطلاح “هوش” Intelligence روشن سازیم؛ چرا که نگاه آنان نسبت به مقوله هوش و مفاهیم مرتبط مانند عقل، ذهن و غیره کاملاً متفاوت است. امروزه در میان دانش‌های موجود، اصطلاح هوش در روان¬شناسی بسیار کاربرد دارد. و روان¬شناسان از بهره‌هوشی افراد و امور مرتبط با آن بحث می‌کنند. ولی در هوش مصنوعی این اصطلاح کاربردی کاملاً متفاوت دارد. (Desouza, ۲۰۰۲:۲۷)
در هوش مصنوعی برای شروع کار، تعریفی عملی از هوش ارائه می‌شود. معمولاً فلاسفه به تعاریف مفهومی بیش‌تر رغبت دارند و دوست دارند مفهوم هوش و عقل و غیره را روشن سازند. اما بنا به دلایلی، متخصصان هوش مصنوعی تعریف عملی را برگزیده‌اند. یک دلیل این گزینش به این نکته بر می‌گردد که نزاع‌های مفهومی؛ یا نزاع برای تعریف مفاهیم فایدهٔ چندانی ندارد و غالباً بی‌نتیجه پایان می‌یابد. اگر بخواهیم با تعریف مفاهیم “هوش” و “تفکر” رابطهٔ آنها را بیابیم و ببینیم آیا هوش همان تفکر است یا نه، بیش‌تر در نزاعی لفظی درگیر خواهیم شد. زیرا، بی‌تردید دو واژهٔ مذکور از لحاظ مفهومی تفاوت دارند و یک چیز را نمی‌رسانند و ادعای آنان، تساوی مفهومی این دو واژه نیست. بلکه، چنان‌که بعداً توضیح خواهیم داد، به نظر آنان این دو اصطلاح یک حقیقت قابل اندازه‌گیری را نشان می‌دهند.
آلن تورینگ (Alan Turing)، یکی از پیشگامان بحث هوش مصنوعی، به خاطر اهداف عملی که در هوش مصنوعی دنبال می‌شود، ملاکی نسبتاً مقبول برای همگان را برای تعیین هوش پیشنهاد داده است. انگیزه و دلیل طرح این ملاک، چنانکه در بالا اشاره کردیم، اجتناب از نزاع‌های لفظی و مباحث فلسفی بی‌نتیجه بوده است. تورینگ پی‌برده بود که با پرداختن به مباحث رایج فلسفی دربار? این واژه، نمی‌تواند ارتباطی میان کارکرد ماشین‌ها و ذهن بشر را بیابد. از ا?ن رو او پیشنهاد کرد که ما باید مسایل لفظی و مفهومی در این مورد را کنار بگذاریم و آزمون ساده‌ای را در این زمینه مطرح کنیم و سپس، خود ماشین‌ها را به نحو عینی و ملموس بررسی کنیم. همچنین، او پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۰۰، دستگاه‌های کامپیوتر از این آزمون سربلند بیرون خواهند آمد و تعاریف مخالف بی‌معنا جلوه خواهند کرد.
آزمون تورینگ بر پایهٔ یک بازی استوار شده است که “بازی تقلید” (imitation game) نام دارد. در این بازی سه فرد ناآشنا هستند که دو نفر از آنان که شاهد هستند جنسیت مخالف دارند و نفر سوم پرسشگر است. پرسشگر تلاش می‌کند تا جنسیت دو شاهد را صرفاً از راه طرح پرسش‌هایی تعیین کند یکی از دو شاهد، که مرد است، تلاش می‌کند تا جنسیت‌اش را مخفی بدارد، ولی شاهد دیگر که یک زن است، صادقانه به پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. اگر پرسش‌گر به پاسخ درست دست بیابد شاهد زن موفق شده است و اگر به پاسخ درست دست نیابد، شاهد مرد پیروز شده است. برای اینکه، پرسشگر به هیچ سرنخ دیگری، مانند صدا، چهره و غیره، دسترسی نداشته باشد، پرسش‌ها و پاسخ‌ها از طریق دستگاه دور چاپگر مبادله می‌شوند. نظر تورینگ این است که اگر اکنون به جای شاهد مرد یک کامپیوتر جایگزین سازیم و ببینیم که این دستگاه می‌تواند پرسشگر ماهر را فریب دهد، در این صورت از آزمون سربلند بیرون آمده است. (Haugeland, ۱۹۸۵:۶)
چرا چنین آزمون عجیب و غریبی، آزمون هوش می‌شود؟ درحقیقت، استفاده از دستگاه دور چاپگر و تصویر مردی که می‌خواهد فریب دهد و غیره، همه صحنه‌آرایی برای آزمون است. اصل و اساس آزمون گفتگو است. آیا کامپیوتر می‌تواند مانند یک شخص صحبت کند؟ یا نه، تفاوت‌هایی هم وجود دارد؟

● بررسی آزمون

مشکل اصلی آزمون‌های از این قبیل در این نکته نهفته است که هوش می‌تواند درجات مختلفی داشته باشد. آدمیان درجات متفاوتی از هوش دارند که می‌توانیم آنها را اندازه‌گیری نماییم. اما خود این فرض هم که کامپیوتر چنین هوشی دارد جای تردید است. در مورد کامپیوتر تنها می‌توانیم بگوییم که می‌تواند براساس برنامه‌ریزی خاص دقیقاً عمل کند. به عبارت دیگر، آنها صرفاً براساس برنامه‌ریزی پیش می‌روند. امّا آیا واقعاً فکر می‌کنند؟ متخصصان هوش مصنوعی، مانند تورینگ، در پاسخ مفهوم “فکر” یا “هوش” را به‌گونه‌ای تعریف می‌کنند که ماشین را هم دربر می‌گیرد. امّا آنها درواقع به جای حل مسأله، پیش‌فرض نادرستی وارد مسأله می‌کنند که به مصادره به مطلوب می‌انجامد.

 

گروه تحقیقاتی به یاری دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

چرا باید از SQL Server استفاده کنیم؟

SQL Server در رقابت با سایر سیستم های مدیریت پایگاه داده، نه فقط محصولات کمپانی ماکروسافت مثل: Microsoft Access بلکه رقبای دیگر مانند Oracle، Sybase، DB2، و Informix و چندتای دیگر می باشد. 

شما می توانید کامپیوترهای بسیاری که از Microsoft Access استفاده می کنند را پیدا کنید. در حقیقت این نرم افزار با نسخه های مختلفی از Office دسته بندی شده است و برای سال ها در نسخه های مختلف Office کمک به ایجاد DBMS حال حاضر نموده است، و هم اکنون مورد استفاده افراد زیادی می باشد. متاسفانه، البته یک سری محدودیت ها، زمانی که در مورد مقیاس پذیری، سرعت و انعطاف پذیری صحبت می شود وجود دارد، اما برای سیستم های خانگی ، این نگرانی تا زمانی که قابلیت های اصلی DBMS نیاز نباشد چندان به عنوان یک مشکل در نظر گرفته نمی شود. برای رفع این موضوع، Microsoft Access یک راه حل مناسب می باشد. 

Oracle که به نظر می رسد پیشرو بازار در جامعه DBMS می باشد، و دارای تعداد بیشماری کاربر می باشد. انکاری وجود ندارد که Oracle یک محصول عالی برای کار با آن می باشد، اگرچه مختصری پیچیدگی بیشتر در نصب و مدیریت به نسبت SQL Server دارد; اما کاملا مناسب با شرکت های بزرگی هست که نیازمند راه حل های جامع می باشند. Oracle همچنین ستون اصلی، تشکیل دهنده بسته های نرم افزار مهم می باشد. بخش های بسیاری در Oracle وجود دارند که سبب می شوند Oracle ابزاری قدرتمند، و دارای کارایی و مقیاس پذیری باشد. همچنین دارای انعطاف پذیری می باشد، که شما بتوانید ابزارهایی که نیاز دارید را به آن اضافه کنید. ساختمان Oracle در این شرایط محیطی به نسبت SQL Server بیشتر مناسب می باشد. به طور مثال، SQL Server شما را به نصب .NET Framework بر روی سرورتان صرفنظر از اینکه آیا شما از قابلیت جدید .Net استفاده می کنید، مجبور می کند. با این حال، Oracle از نقطه نظر توسعه دهندگان در محیط هایی مثل ad hoc SQL Query tool و XML و ابزارهای تکنولوژی وب، کاربر پسند نمی باشد. همچنین در اینکه چگونه یک راه حل کامل پایگاه داده (complete database solution) ساخته شود چندان آسان نمی باشد. مشکل دیگر، شامل هزینه و پیچیدگی موجود برای نصب کردن و اجرای به طور موثر آن می باشد. با این حال، شما متوجه استفاده ممتد آن توسط موتورهای جستجو، ولو اینکه SQL Server هم بتواند به آن خوبی عمل کند، خواهید شد. SQL Server همواره یک راه حل خرید دارد، به طوری که (خرید نسخه ی SQL یا خرید لایسنس برای آن، را برای شما آماده می کند) ابزارهایی که به شما اجازه تحلیل داده هایتان یا کپی داده از یک منبع داده از قبیل Excel به داخل SQL Server را می دهند همگی با هم در یک بسته قرار می گیرند. اما در Oracle، از طرف دیگر، شما مجبور می باشید برای هر ویژگی اضافی که می خواهید آن را خریداری کنید. 

و اما Sybase، این مورد نیز بسیار شبیه به SQL Server با دستورات و عبارات SQL مشابه می باشد البته دارای تمام ویژگی ها نمی باشد. یک GUI برای Sybase وجود دارد که البته جدا از نصب DBMS است و محصولی جدا می باشد. شما متوجه خواهید شد بیشتر توسعه دهندگان Sybase از دستورات خط فرمان(command-line) یا ابزارهای شخص ثالث استفاده می کنند.
Sybase اساسا در Unix / Linux یافت می شود البته نسخه ویندوز هم وجود دارد. Sybase بسیار سریع و نیرومند می باشد، و فقط یک بار یا شایدم دو بار در سال راه اندازی مجدد می شود. قرار گرفتن در Unix، Linux، یا Solaris در کاهش دفعات راه اندازی کمک می کند به این خاطر که شما ترمیم های ماهیانه ویندوز را ندارید. با این حال، Sybase از لحاظ دستورات و ویژگی ها به نسبت SQL Server غنی نمی باشد. SQL Server یک زبان برنامه نویسی وسیع می باشد و اساسا بسیار قوی تر از Sybase می باشد.
هر DBMS گرامر SQL مخصوص به خود را دارد با این حال همه ی آن ها دارای یک گرامر پایه ای مشترک که به استاندارد ANSI-92 شناخته شده است را دارا می باشند. به این معنی که گرامر بازیابی داده از یک DBMS تا دیگری، یکسان می باشد. با این حال، هر DBMS گرامر مخصوص به خود را برای پشتیبانی کردن دارد. تلاش در استفاده از یک ویژگی در این گرامر SQL در داخل یک DBMS ممکن هست کار نکند، یا ممکن هست جور دیگری در دیگری کار کند.

SQL Server می تواند یک انتخاب خوب در بازار DBMS باشد. نسخه های مختلفی از SQL Server برای نصب وجود دارد و برای تنی چند از کاربران به اندازه کافی کوچک می باشد و یا برای شرکت های بزرگ، در نسخه هایی به اندازه کافی بزرگ می باشد و حتی نسخه ای برای محاسبات ابری وجود دارد. همچنین یک نسخه توسعه یافته (Development Edition)هم وجود دارد، که تقریبا همه قابلیت ها را در خود جا داده و بیشتر گران می باشد و نسخه سازمانی(Enterprise Edition)، که تا حدودی ارزان تر می باشد.
SQL Server توانایی افزایش و سرکار داشتن با یک تریلیون بایت داده را بدون هیچ نگرانی دارد. همچنین دارای نصب ساده ای نیز می باشد. همان طور که خواهید دید، نصبی آسان نیز دارد; SQL Server به صورت یک بسته کامل برای بیشتر وظایفی که انجام می دهد می باشد.

 

نویسنده : مهندس احسان خانی

گروه تحقیقاتی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو به کمک دپارتمان طراحی سایت مجموعه فاواکو

دنبال کردن این مطلب

آشنایی با دستگاه PDA

لغت PDA برای نخستین بار در 7 ژانویه 1992 توسط مدیرعامل وقت شرکت Apple آقای Jhon Sculley در نمایشگاه دستگاه های الکترونیکی مصرفی در لاس وگاس مطرح شد که به دستگاه Apple Newton اشاره میکرد. این لغت بعدها به صورت Palmtop و Palms نیز مطرح شد. Palm به معنی کف دست است و منظور اشاره به کامپیوتر های کوچکی است که در کف دست قرار میگیرند.

این دستگاه با نامهای Hand Held ،Mobile Computer ،Data Collector نیز در ایران مشهورند و در واقع کامپیوترهایی قابل حمل و کوچک با صفحات لمسی هستند که با استانداردهایی بسیار خاص به ویژه در بخش بدنه از لحاظ مقاومت در مقابل ضربه، سقوط، پاشش آب و… تولید می شوند و نیز قابلیت افزوده شدن امکاناتی نظیر اسکنر بارکد یک و دو بعدی، قرائتگر RFID، شبکه بیسیم، شبکه، و دوربین را دارا می باشند.

PDA يا منشي ديجيتالي شخصي نوعي کامپيوتر قابل حمل است که در اصل براي مديريت امور شخصي و کاري طراحي شده اند اما در طي ساليان اخير قابليت هاي زيادي به آنها اضافه شده است. PDA ها به نام هاي کامپيوتر هاي جيبي و يا Palmtop Computers نيز شناخته ميشود. PDA ها داراي کاربرد هاي مختلفي هستند : محاسبه - استفاده به عنوان ساعت و تقويم - بازي کردن - متصل شدن به اينترنت - ارسال و دريافت ايميل - ضبط صدا و تصوير - تايپ و يادداشت برداري - دفترچه آدرس ها و شماره تلفن - استفاده به عنوان راديو يا پخش کننده هاي موسيقي و همچنين استفاده به عنوان موقعيت ياب با استفاده از GPS .

در حال حاضر چند امکان جزو خصوصیات بارز PDA ها محسوب میشوند که از آن جمله نمایشگر لمسی- قابلیت اضافه کردن حافظه به صورت Memory Card -WiFi و بلوتوث است. یکی دیگر از قابلیت های مهم PDA ها Synchronization یا به روز رسانی اطلاعات با دیگر دستگاه های دیجیتالی است. این قابلیت باعث میشود تا اطلاعات شما مانند دفترچه تلفن شما با کامپیوتر شخصی به روز رسانی خودکارشود و اطلاعات همزمان در هر دو دستگاه وجود داشته باشد. درPDA ها امکان نصب و اضافه کردن امکانات و انواع نرم افزارها از جمله نرم افزار فروشگاهی آریا سیستم نیز وجود دارد.

بطور کلی می توان در هر جایی که نیاز به جمع آوری و پردازش اطلاعات به صورت مکانیزه باشد، از این دستگاه استفاده نمود. از جمله کاربردهای این دستگاه ها می توان در زمینه های فروش مویرگی، ردیابی سیستم پخش مویرگی، انبارداری، انبار گردانی، مدیریت موجودی، اتوماسیون فروش، آمارگیری، رهگیری محصول، بسته یا مدارک، بازرسی، خدمات پس از فروش و بسیاری از حوزه های دیگر نام برد با استفاده از PDA می توانیم سرعت و دقت کار واحدهای هر سازمان را افزایش داده و درصد اشتباهات و مغایرات را کاهش دهیم که باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه های عملیاتی خواهد شد.

در حال حاضر اکثر واحدهای صنعتی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی با استفاده از نرم افزارهای کاربردی در محیط کامپیوتر و بانکهای اطلاعاتی کارامد، مجموعه فرایندهای عملیاتی دفاتر ستادی خود را مکانیزه نموده اند، لیکن بخشهای در حال حرکت این سازمانها غالبا با استفاده از روشهای دستی فعالیت خود را به انجام رسانده و نتایج آن را بر روی فرم ها و گزارشات مختلف به دفاتر ستادی منتقل می نمایند. به منظور پاسخگویی به این نیاز، شرکت آریا سیستم به عنوان مرکز فروش و خدمات پس از فروش و نماینده انحصاری پی دی ای صنعتی در ایران با ارائه راه کارهای جامع، علمی و نوین مبتنی بر تکنولوژی های مدرن، افزایش سرعت عمل، کاهش خطای انسانی و تسهیل فرآیندها را برای مشتریان خود به ارمغان می آورد.

کاربرد PDA در انبار

عملیات ورود و خروج کالا، چیدمان نظام مند کالا در قفسه و از همه مهمتر انبارگردانی اموری است که به صورت روزمره و یا دوره ای در انبار انجام می شود و با استفاده از دستگاه پی دی ای علاوه بر حذف کاغذ و قلم، در هر لحظه و یا هر زمان که نیاز به اطلاعات و موجودی انبار باشد، به راحتی امکان دسترسی به آنها وجود دارد و زمان عملیات انبارگردانی درصد خطاهای انسانی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

ثبت سفارش

در برخی از فروشگاه ها همچون فروشگاه های لوازم خانگی، مبلمان، بلوریجات و کالای لوکس، با توجه به عدم امکان ارائه کالا به مشتریان در محیط فروشگاه، فروشندگان با استفاده از پی دی ای نسبت به ثبت سفارشات به صورت الکترونیکی در محیط فروشگاه اقدام نموده و سفارشات در لحظه توسط شبکه بی سیم به انبار و سیستم صندوق انتقال پیدا می کند، تا مشتریان با مراجعه به صندوق و تسویه وجه فاکتور، کالا را از انبار دریافت نمایند. در فروشگاه های بزرگ یکی از معضلات عمده، تغییرات مکرر قیمت و کنترل و تعویض برچسب های قیمت قفسه است، با استفاده از امکانات پی دی ای همچون شبکه بی سیم و اسکنر بارکد مسئولین فروشگاه می توانند با خواندن بارکد کالاها و بازخوانی قیمت جدید و شرح کالا نسبت به کنترل برچسب های قیمت اقدام نموده در صورت نیاز به تغییر برچسب با استفاده از موبایل پرینتر نسبت به چاپ برچسب جدید اقدام نمایند.

مدیریت خدمات

یکی از کاربردهای اصلی پی دی ای در زمینه مدیریت خدمات می باشد که می توان در این حوزه مدیریت خدمات پس از فروش، مدیریت تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی، ریلی و دریایی، کنترل تاسیسات، مدیریت خدمات مالی، آموزشی، انتظامی می توان نام برد.

کنترل قیمت

در فروشگاه های بزرگ یکی از معضلات عمده، تغییرات مکرر قیمت و کنترل و تعویض برچسب های قیمت قفسه است، با استفاده از امکانات پی دی ای همچون شبکه بی سیم و اسکنر بارکد مسئولین فروشگاه می توانند با خواندن بارکد کالاها و بازخوانی قیمت جدید و شرح کالا، نسبت به کنترل برچسب های قیمت اقدام نموده در صورت نیاز به تغییر برچسب با استفاده از موبایل پرینتر نسبت به چاپ برچسب جدید اقدام نمایند.

PDA بهمراه نرم افزار رستورانی آریا سیستم ابزاری است قدرتمند برای گارسون یا مهماندار که امکان سفارش گیری از سر میز مشتری و ارسال همزمان سفارش به آشپزخانه را مهیا می سازد. سادگی، امنیت، سرعت در سفارش گیری، جلوگیری از خطا و بهره وری بهتر از زمان و پرسنل از ویژگیهای نرم افزار سفارش گیری آریا سیستم با PDA می باشد.

امکانات و ویژگی های اصلی نرم افزار سفارش گیری آریا سیستم با PDA

کاربری بسیار ساده و آسان
امکان تعریف نام کاربری و کلمه عبور برای هر گارسون
ارسال پرینت به آشپزخانه به محض دریافت سفارش
امکان ارسال فاکتور مشتری به پرینتر صندوق
امکان چاپ فاکتور به وسیله پرینتر کمری همراه
امکان چاپ بیجک توسط پرینتر کمری
امکان ثبت جابه جایی مشتری از یک میز به میز دیگر
اتصال به کامپیوتر از طریق امواج WIFI

 

گروه تحقیقاتی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

طراحی وب سایت های دولتی و اصول و مفاهیم آن

گام نخست در حرکت دولت به سمت طراحی سایت های دولت الکترونیکی، درک نیاز دولت برای حضور در شبکه جهانی اینترنت است. برخی دولتها وب سایت های متعددی از سازمانهای خود طراحی کرده اند که در هر یک، اطلاعات گوناگونی از بخشهای مختلف دولت را بر روی شبکه جهان گستر وب قرار داده اند. این وب سایت های چندگانه، در بسیاری موارد زاید هستند و میان آنها ناهماهنگی و بی ارتباطی به چشم می خورد. از این رو، نیاز به ایجاد یک نقطه شروع دسترسی در بدنه دولت و تثبیت یک رویکرد هماهنگ در مدیریت محتوا و طراحی وب سایت ها احساس می شود.

طراحی سایت مناسب سازمانی، نمایانگر حرکت دولت به سوی هموارسازی بورکراسی اداری است. مردم سالاری در جامعه و وجود کانالهای پیاده سازی آن، کلید محرک در توسعه سطح دسترسی پذیری و شفاف سازی اطلاعات دولت است. هنگامی که محیط مردم سالار بر جامعه حاکم است، اینترنت به عنوان ابزاری مطرح می شود که می تواند جزئیات اطلاعات برنامه های دولت را منتشر کند، داده های مهم در خصوص این برنامه ها را گرد آورد و انتشار دهد، و در نهایت سازوکار ارائه بسیاری از خدمات دولت را با هزینه ای پایین تر فراهم کند. در این شرایط، وب کارایی دولت را افزایش می دهد؛ عملکرد بین سازمانها، بخش خصوصی، و شهروندان را ساده تر می سازد؛ و زمینه را برای حضور پررنگ تر شهروندان در برهم‌کنش با دولت فراهم می کند. نیاز به مردم سالاری از طریق پاسخ گوتر شدن، بهره وری بیشتر، تمرکززدایی، و حمایت بیشتر از پیشرفت جامعه بسیار احساس می شود و فناوری اطلاعات می تواند در هر یک از ارکان این اصلاحات در بخش دولتی موثر باشد.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت، فرایند مفهوم سازی و برنامه ریزی تجربه ها برای کاربران در برهم کنش با اطلاعات و فعالیتها در طراحی سایت است. بازدیدکنندگان وب سایت از طراحی سایت دریافتهای متفاوتی دارند. این دریافتها از روشهای گوناگونی ایجاد می شوند که پاره ای از آنها عبارتند از:
• احساس اولیه از طراحی وب سایت در صفحه اصلی آن؛
• انتخاب یک گزینه برای راهبری وب سایت؛
• تعیین موقعیت بازدیدکننده در هنگام طراحی سایت؛
• مکان یابی اطلاعات با استفاده از عنوان بخشها یا با استفاده از امکانات جست‌و‌جو؛
• چگونگی انتخاب و سفارش یک کالا یا خدمت.
طراح وب سایت باید سعی کند این گونه دریافتهای کاربران؛ مناسب، ساده، و مستقیم یا شهودی باشد. یک وب سایت زمانی از طراحی خوبی برخوردار است که بازدیدکننده بتواند به آسانی در بین صفحات آن حرکت کند و در نهایت بتواند به هدف مورد نظر خود از بازدید وب سایت برسد.
موضوعهای مدیریتی
پیش از برنامه ریزی، تحلیل، و طراحی وب سایت باید استراتژیهای دولت روشن شوند تا نگاه مدیران سازمان را در فرایند پیاده سازی وب سایت جهت دهند. به عنوان نمونه می توان به یکی از این راهبردها که متعلق به دولت کاناداست، اشاره کرد. شایان ذکر است دولت کانادا با داشتن رتبه A در آمادگی دولت الکترونیکی، یکی از موفق ترین کشورها در این زمینه بوده است. دولت کانادا در سند استراتژی دولت الکترونیکی، چهار استراتژی را به عنوان تعهدات دولت در حضور برخط خود در وب بیان می کند. این استراتژیها شامل افزایش دسترس پذیری دولت، خدمات بهتر و پاسخ گویی بیشتر، جلب اعتماد و اطمینان شهروندان در حضور برخط دولت، و ارائه خدمات برای تمامی افراد است.

همانند بخشهای دیگر یک سازمان، وب سایت نیازمند مدیریت و نگه داری منظم، موثر و کاراست. در صورت نبود مدیریت و نگه داری صحیح وب سایت، زمان و منابع سرمایه گذاری شده در ایجاد آن هدر می روند. در جهانی که همه چیز با سرعت بالایی تغییر می کنند؛ مشتریان نیازمند اطلاعات و خدمات صحیح و به موقع هستند. سرمایه گذاری در طراحی وب سایت بدون در نظر گرفتن زمان و هزینه های مدیریت آن امری بیهوده خواهد بود.

 

تهیه شده توسط دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب
ratingValue4.9 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 110