مقالات فناوری اطلاعات و ارتباطات

تاریخچه گوگل

گوگل پربازدیدترین وبگاه جهان است.
اولین سرور گوگل که در آن از سخت‌افزار ساده و کم‌خرجی استفاده کرد
گوگل پروژهٔ تحقیقاتی بود که در ژانویهٔ ۱۹۹۶ توسط لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رقم خورد. آن‌ها نام پروژه خود را "BackRub" گذاشته بودند زیرا موتور جستجوگر آن‌ها لینک‌های پشتیبانی سایت‌ها را بررسی می‌کرد و بر همان مبنا میزان اهمیت آن‌ها را در نتایج جستجو تعیین می‌کرد (که بعداً رتبه صفحه نامیده شد)، که در همان زمان یک وبگاه کوچک دیگری با نام RankDex با روشی مشابه کار می‌کرد. موتور جستجوگر آن‌ها ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده می‌شد و در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ دامنه google.com ثبت شد و در سپتامبر ۱۹۹۸ در واقع اولین دفتر کار گوگل راه‌اندازی شد و این شرکت رسماً به ثبت رسید. در واقع اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانهٔ سوزان وژکیکی در منلو پارک، کالیفرنیا قرار داشت. در اوت ۲۰۱۱ گوگل اعلام کرد که بخش تلفن‌های همراه شرکت موتورولا را خواهد خرید و چند ساعت پس از اعلام، صاحب آن شد. این شرکت برای خرید سهام موتورولا مبلغ ۱۲٫۵ میلیارد دلار به صورت نقد پرداخت می‌کند و براین اساس مالکیت موتورولا موبیلیتی به گوگل واگذار می‌شود و با این خرید صاحب ۱۹ هزار کارمند جدید خواهد شد. به دست آوردن شرکت موتورولا، که همکار اختصاصی برای اندروید محسوب می‌شود، گوگل را قادر خواهد ساخت تا اندروید را تقویت و رقابت بین سیستم‌های موبایل را افزایش دهد. موتورولا، دارای حق امتیاز اندروید باقی خواهد ماند و اندروید نیز متن باز باقی می‌ماند. گوگل، به شرکت موتورولا به عنوان یک کسب و کار مجزا نگاه کرده و آن را به صورت جداگانه خواهد گرداند.از سال ۲۰۰۷ که گوگل سیستم عامل مخصوص موبایل خود اندروید را عرضه داشته روز به روز بر محبوبیت آن افزوده شده و شرکت‌های معتبر و بزرگی تلفن‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید گوگل ارایه کردند. بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه اندرویدی در سرتاسر جهان وجود دارد و روزانه ۵۵۰ هزار دستگاه بر تعداد آنان اضافه می‌شود. شرکت موتورولا که قدمتی ۸۰ ساله در زمینهٔ ارتباطات و تلفن همراه دارد یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان تلفن همراه در آمریکا است و در رقابت با شرکت‌های بزرگی چون اچ‌تی‌سی و سامسونگ کمی عقب مانده‌است.

اولین بودجه گوگل در اوت ۱۹۹۸ توسط اندی بکتولشیم، مؤسس سان مایکروسیستمز که به مقدار ۱۰۰ هزار دلار بود به گوگل داده شد، و این در حالی بود که این شرکت هنوز ثبت نشده بود. در سال ۱۹۹۹ در حالی که برین و پیج که هنوز در حال تحصیل بودند، به این نتیجه رسیدند که موتور جستجویی که آن‌ها به وجود آوردند وقت بسیار زیادی از امور دانشگاهی آن‌ها را اشغال کرده‌است. آن‌ها سراغ جورج بل رفتند و به قصد ترغیب، پیشنهاد فروش آن به مبلغ یک میلیون دلار را به او دادند. او این پیشنهاد را رد کرد و در مذاکراتش، ۷۵۰ هزار دلار را به آن دو پیشنهاد داد. در ۷ ژوئن ۱۹۹۹، سرمایه‌ای حدود ۲۵ میلیون دلار اعلام شد.

پیشنهاد اولیه عمومی‌سازی (IPO) گوگل، پنج سال بعد در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ صورت گرفت. شرکت سهام ۱۹٬۶۰۵٬۰۵۲تایی با ارزش ۸۵ دلار برای هر سهم را پیشنهاد داد. سهام به صورت یک مزایده آنلاین و منحصربه‌فرد که توسط مورگان استنلی و کردیت سویس ساخته شده بود به فروش رسید. فروش ۱٫۶۷ میلیارد دلاری سرمایه‌ای بیش از ۲۳ میلیارد دلار به گوگل داد.بیش از ۲۷۱ میلیون سهم از سهام تحت کنترل گوگل باقی‌مانده بود و بسیاری از کارمندان گوگل میلیونرهای روی کاغذ شدند. یاهو!، یکی از رقبای گوگل، نیز سود کرد، چرا که ۸٫۴ میلیون سهم از را گوگل را تا قبل از اینکه IPO انجام شود در اختیار داشت.

 

گروه تحقیقاتی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

نقش طراحی سایت در رونق کسب و کار

با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، تعداد کاربران اینترنتی در سال های اخیر به شکل فزاینده ای افزایش داشته است. با افزایش تعداد کاربران اینترنت، تعاملات اینترنتی نظیر ارتباطات و خرید و فروش نیز افزایش چشمگیری داشته است. این رشد سریع، باعث شده تا خرده فروشان و کسب و کار های کوچک نیز وارد عرصه رقابت شده و به ارائه خدمات و محصولات خود از طریق اینترنت بپردازند.
یکی از راههای سبقت گرفتن در این رقابت، داشتن وب سایت با طراحی سایت مناسب است. استراتژی های طراحی سایت تأثیر بسیار شدیدی در گرفتن تصمیمات مربوط به خرید و فروش و تعاملات تجاری در کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارد. به طوری که روزانه میلیون ها دلار در فضای آنلاین تبادل می شود.
وب سایت شما به عنوان مهم ترین و آشکار ترین نمای کسب و کار شما در فضای مجازی و محیط اینترنتی است.
وب سایت شما، نسبت به کسب و کارتان می تواند تأثیر بسزایی بر دید مردم داشته باشد. در واقع کاربران اینترنت و مردمی که در فضای مجازی هستند، به همان صورت که طراحی سایت شما را می بینند، کسب و کار شما را تصور می کنند. طراحی سایت، موضوعی فراتر از زیبا ساختن سایت یا طراحی سایت است. طراحی سایت تنها به معیارها و عناصر زیبایی نظیر رنگ، فونت و لایه ها خلاصه نمی شود (هرچند که این موارد هم مهم است) بلکه برنامه ریزی سایت، پیغام رسانی آن و کارایی و قابلیت استفاده سایت را نیز شامل می شود.
برای طراحی سایت خود، علاوه بر طراحی زیبا و مناسب، عملکرد مناسب و کاربر پسند بودن آن را نیز بررسی کنید و بین این دو تعادل ایجاد کنید.
یعنی طراحی مناسب + عملکرد خوب و کاربر پسند
با استفاده از این راهکار، سایت خود را به سلاحی استراتژیک و قدرتمند تبدیل کنید که بتواند رقبای شما را کنار بزند و برای شما منافع اقتصادی به ارمغان آورد.
منابع مالی شما بسیار ارزشمند هستند. پس آن ها را بر روی سایت های نامربوط با کسب و کار خود و غیر حرفه ای، سرمایه گذاری نکنید.

نکته بسیار مهم دیگر در طراحی سایت این است که:

برداشت اول کاربر از سایت شما و اولین تأثیری که سایت شما در بیننده دارد بسیار مهم است و باید از قانون ” دو دهم” در نوشتن محتوا استفاده کنید.
طبق تحقیقات دانشگاه علوم و تکنولوژی میسوری بر روی معیار های مهم در طراحی سایت که در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ منتشر شد، دو دهم ثانیه بیشترین مدت زمانی است که طول می کشد تا اولین تأثیر بر روی شخص بازدید کننده از طرف سایت شما اعمال شود. در واقع اولین برداشت شخص از سایت شما حداکثر در دو دهم ثانیه اتفاق می افتد.
پس هرچه بازدیدکنندگان مدت زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند، نشان دهنده آن است که بیشتر از طراحی سایت شما لذت برده اند.
نکته مهم این است که اگر طراحی سایت شما مناسب نباشد، ممکن است که کاربران و بازدیدکنندگان را در یک چشم به هم زدن به سایت رقیبان شما هدایت کند. در واقع با طراحی بد یک وب سایت، بازدیدکنندگان وادار به ترک وب سایت شما و بازدید از وب سایت دیگری می شوند که احتمالاً رقیب شما هم هست.
اگر طراحی سایت شما جذاب نباشد و نتواند کاربران و بازدیدکنندگان را به چرخیدن و بازدید کردن بیشتر از سایت شما تشویق کند، دیگر هیچ اهمیتی ندارد که شما چه خدماتی ارائه می کنید، حتی اگر شما خدمات و محصولاتی را عرضه کنید که مشتری می خواهد و به آن نیاز داشته باشد، کاربر سایت شما را ترک خواهد کرد.
این نکته حیاتی است که:
از طریق طراحی سایت، پیغام خود را در سریع ترین زمان ممکن به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت برسانید.

از همین حالا شروع کنید. طراحی سایت مناسب و قدرتمند برای کسب و کار خود راه اندازی کنید.
اگر از قبل سایت دارید، نگاهی با دقت و کارشناسانه به طراحی، عملکرد و ابزار بازاریابی مورد استفاده در سایت خود بیندازید؛ نقاط ضعف خود در مقابل رقیبانتان را بشناسید و برای تغییرات لازم، هر چه سریعتر دست به اقدام بزنید.
محصولات و خدمات برجسته خود را با استفاده از طراحی سایت مناسب، به مشتریانتان عرضه کنید.

 

دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی سایت می باشد . و کارشناسان متخصص در زمینه طراحی سایت به صورت شبانه روز و کاملا رایگان آماده ارائه مشاوره های تخصصی به شما سروران گرامی را دارند . 

دنبال کردن این مطلب

دلایل مهم برای داشتن وب سایت برای کسب و کار

با افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی گاهی اوقات وبسایت ها نادیده گرفته می شوند. وقتی یک کسب و کار تصمیم می گیرد از راه اندازی وبسایت چشم پوشی می کند یک فرصت عالی را از دست می دهد. با استفاده از وب سایت می توان به هدف های زیادی از جمله پیاده سازی استراتژی های بازاریابی رسید که به پیشرفت کسب و کار کمک می کنند. در این نوشته 7 دلیل برای داشتن وب سایت ویژه کسب و کار بیان شده است.

7 دلیل برای داشتن وب سایت ویژه کسب و کار:

1. دسترسی بیشتر

تقریبا همه چیز در اینترنت 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در دسترس است. کاربران وب سایت با کمی تلاش در مورد خرید اینترنتی تصمیم گیری می کنند. مشتریان شما می توانند هر جایی باشند و ممکن است محصول شما دقیقا چیزی باشد که آن ها به دنبالش هستند.

2. هزینه کم

در زمان راه اندازی وب سایت بیشتر هزینه آن را پرداخت می کنید و مانند یک فروشگاه فیزیکی در طول زمان برای شما هزینه بر نیست. اگر در زمان راه اندازی در انتخاب نوع و بسایت و هاست دقت کنید سود زیادی با هزینه کم عاید شما می شود. هزینه نگهداری وب سایت نیز معمولا در زمان طراحی مشخص می شود.

3. بالا بردن اعتبار

با ساختن وب سایت کسب و کار فرصت اعتماد را برای مشتریانش فراهم می آورد. بیشتر اوقات مشتریان برای اطمینان از یک محصول پیش از خرید، آن را در اینترنت جستجو می کنند. بعضی از افراد هنوز هم از به دلیل هک شدن و عدم اعتماد از خرید آنلاین دوری می کنند و شما باید سعی کنید برای راحتی مشتریانتان یک وب سایت امن طراحی کنید.

4. راحتی

خرید درحالی که در منزل خود به استراحت می پردازید بسیار آسان تر از این است که در ترافیک از یک فروشگاه به فروشگاه دیگر بروید. صاحبان کسب و کار این را می دانند و به همین دلیل وبسایت طراحی می کنند. این کار به مشتریان شما امکان جستجو در محصولات و انتخاب را می دهد. امکان اضافه به سبد خرید یا کالای مورد علاقه امکان ذخیره محصول برای آینده را به مشتری می دهد.

5. بازاریابی عالی

کانال های بازاریابی زیادی برای تبلیغ سایت شما وجود دارند. این کار باعث می شود با کمترین میزان هزینه بیشترین میزان نمایش را داشته باشید. حتی بدون هیچ تلاشی تنها با داشتن یک وب سایت مشتریان بالقوه شما چند برابر می شود.

6. افزایش فروش

اگر در یک کسب و کار درآمد کمتر از هزینه باشد، به سمت نابودی می رود. با داشتن یه وب سایت شما می توانید در هر زمان به افراد در نقاط مختلف محصول خود را بفروشید. وقتی کسب و کار در دید قرار دارد احتمال کسب مشتری آن افزایش می یابد.

7. هدف قرار دادن بازار بزرگتر

داشتن یک وب سایت باعث می شود کسب و کار شما محدود به یک شهر یا منطقه خاص نباشد و بتوانید بازار بیشتری داشته باشید. ممکن است کسب و کار به حدی بزرگ باشد که بین المللی بشود.

 

دپارتمان طراحی سایت و بهینه سازی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

سایت یا وبسایت چیست ؟

طراحی وب سایت مجموعه ای از صفحات مرتبط به هم است که این صفحات میتوانند شامل متن، تصویر، صوت، ویدئو و یا فایل فلش و یا فایل های دیگر باشند. معمولا صفحات در یک سایت به صورتی منظم برای هدفی خاص در کنارهم قرار گرفته و به یک دیگر پیوند داده شده‌اند.

فایل های یک وب سایت بایستی در کامپیوتری قرار گیرد که در سراسر اینترنت شناخته شده است که به آن سرور گفته می‌شود، نام دامنه نیز همان آدرس اینترنتی وب سایت است و به آن دومین هم گفته می‌شود.

همچنین وب سایت اصطلاحا به مکانی در اینترنت گفته می شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جا داده است. به بیان دیگر به مجموعه ای از صفحات در اینترنت که متعلق به مکان خاصی هستند، اصطلاحا وب سایت گفته می شود.

محتویات وب سایت ها عموما بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد و مجموعه ای از سرورها، شبکه جهانی وب را تشکیل می دهند. هر سرور می تواند یک یا تعداد بیشتری از سایت ها را درون خود جای دهد.

معمولا وب سایت ها دو دسته اند:1) سایت های ثابت یا ایستا 2) وب سایت های پویا که به آن داینامیک هم گفته میشود

 طراحی سایت ایستا یا ثابت

در توضیح سایت های ایستا یا ثابت باید خدمتتان بگویم که این قابلیت بروزرسانی توسط افرادی که دانش طراحی و برنامه نویسی وب سایت را دارا نباشند ندارد چون این نوع سایت دارای کنترل پنل مدیریت نمی‌باشد و قابلیت ایجاد خودکار صفحه‌ی جدید و مدیریت سایر نواحی وب‌سایت را ندارد و هر تغییر کوچک بایستی توسط طراح کننده سایت صورت بگیرد. دسته ای از سایت های فلش هم از این نوع می‌باشند، این نوع سایت های به فضای کمتری نیاز دارند و بیشتر بدرد آنهایی می‌خورد که نیازی به بروزرسانی سایت خود ندارند.

طراحی سایت پویا یا داینامیک

طراحی سایت پویا پیشرفته تر از سایت های ایستا می‌‌باشند و قابلیت بروزرسانی توسط مدیر سایت و افزودن صفحات جدید و ده ها امکان دیگر را به راحتی و بدون نیاز به دانش برنامه نویسی دارا می باشند.
در این سایت ها کاربر قادر است به راحتی مطلب اضافه کند، نظرات بازدیدکنندگان را جویا شود و فرم های مختلف را در سایت خود بسازد بدون اینکه از زبان های برنامه نویسی وب سردربیاورد.
همچنین در طراحی وب سایت داینامیک قابلیت تغییر پوسته وجود و میتوان برای آن ها قالب جدید طراحی کرد، بدون آنکه مطلبی از بین برود و یا نوع چیدمان خراب شود.
وب سایت هایی که ما برای مشتریانمان طراحی می‌کنیم پویا هستند و تمامی نیاز مدیر سایت را بر‌آورده میسازند. نا گفته نماند که یک فایل آموزشی هم به مشتریان عزیز ارائه خواهد شد ضمن اینکه می‌توانند در صورت بروز مشکل با ما تماس بگیرند و راهنمایی شوند.

 

دپارتمان طراحی سایت و بهینه سازی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

اعجاز بهینه سازی محتوا

الگوریتم جستجوی گوگل دارای بیش از ۲۰۰ فاکتور است و بهینه سازی محتوا یکی از اولین فاکتورهای رتبه بندی آن محسوب می شود. اگر می خواهید ترافیک جستجوی خود را افزایش دهید، ارسال محتواهای با کیفیت بالا باید یکی از محورهای اصلی تمرکز شما برای بهینه سازی محتوا باشد.

مدیران سایت ها می دانند که داشتن یک محتوای با کیفیت برای تولید ترافیک بیشتر در وب سایت و رسیدن به نتایج بهتر بسیار مهم است. در این مقاله، ۵ راه آسان برای بهینه سازی محتوا معرفی می کنیم که می تواند به بهبود رتبه بندی شما در موتورهای جستجو کمک کند.

۱. Authority، Utility و Presentation

هنگامی که مطلبی را برای انتشار آماده می کنید، درک سه رکن کیفیت محتوا با نام Authority، Utility و Presentation بسیار مهم است.

Authority

اعتماد یک ارزش برای وب سایت است و برای داشتن یک رتبه بندی خوب، ابتدا نیاز به دست آوردن اعتماد موتورهای جستجو دارید. اگر این موتورها به سایت شما اعتماد کنند، رتبه شما بسیار بهتر خواهد شد.

سعی کنید همیشه اطلاعات دقیق و قابل انتشاری را با استناد به منبع آن ارائه دهید. بخش مقالات دیگر، بررسی و نظرات را به محتوای خود اضافه کنید. هر قطعه از کپی شما نیاز به داشتن اطلاعات روشنی در مورد نویسنده آن دارد؛ بهتر است هر نویسنده پروفایل رسانه های اجتماعی خود را ارائه داده و در موضوع مورد نظر متخصص باشد.
سعی کنید مطالب خود را در شبکه های اجتماعی انتشار دهید. بدین ترتیب مخاطبان بیشتری خواهید داشت و موتور جستجو به وب سایت شما اعتماد خواهد کرد. از پروتکل های HTTPS امن استفاده کنید. اگر سایت شما شامل اطلاعات پزشکی است باید مطالب آن توسط یک دکتر یا متخصص نوشته شود.

Utility

الگوریتم های موتور جستجو پیش بینی می کنند که آیا محتوای شما مرتبط با موضوع است یا نه و آیا محتوای شما اطلاعات کافی را در مورد موضوع ارائه می دهد.
برای افزایش Utility، محتوا باید مختص مخاطبان باشد. برای مثال، اگر مخاطبان شما کودک هستند باید زبان شما ساده باشد و شامل تصاویر و ویدئوهایی برای درک آسان تر باشد.همچنین بسیار مهم است که با جای مقاله های تکراری و یا کپی از منابع دیگر در وب، محتوای منحصربفرد و جدیدی ارائه دهید.بیشتر کاربران تمایل دارند که تمام اطلاعات را در یک مکان در اختیار داشته باشند، بنابراین کل مطالب را در یک صفحه ارائه دهید و آن را ساده و قابل فهم نگه دارید. محتوا باید به خوبی ویرایش شده و دقیق باشد.

Presentation

محتوای وب سایت باید به خوبی طراحی شده و از لحاظ بصری نیز جذاب باشد. ارائه خوب توضیح بهتری خواهد داد و مخاطبان شما را در مورد محصولات و خدمات شما آموزش می دهد. کاربران معمولا وب سایت های با اطلاعات طرح بندی مناسب و زیبا ترجیح می دهند.
برای بهبود ارائه محتوا، نیاز به کاهش انحرافات و حواس پرتی در سایت خود دارید. لینک های تبلیغاتی، متن آگهی ها و تبلیغات بالای محتوا را بردارید.
هدف این است که پیدا کردن محتوای اولیه را برای کاربران آسان تر ساخت. همچنین مطمئن شوید که هیچ محتوایی در پشت تبلیغات پنهان نشده است.
عناصر پیمایش نیز باید کاربرپسند و منطقی باشند. علاوه بر این بررسی کنید که آیا اسکن محتوای شما ساده است یا نه. استفاده از زیرعنوان مناسب و تصاویر مرتبط می تواند کمک زیادی کند.

۲. مطالب بروز را به طور منظم اضافه کنید

گوگل میزان بروز بودن همه مطالب را در نظر می گیرد. بروز نگه داشتن وب سایت و انتشار محتوای جدید منجر به بهبود رتبه بندی شما می شود.
جزئی از الگوریتم رتبه بندی گوگل که QDF نام دارد، مربوط به موضوعات داغی است که به طور ناگهانی در Google Trends افزایش می یابند.
از Google Trends برای شناسایی این موضوعات و نوشتن در مورد آنها استفاده کنید.
برای بروز نگه داشتن محتوا، بر روی موضوعات واقعی مانند بحث های سیاسی اخیر و یا رویدادهای ورزشی محبوب تمرکز کنید.
اغلب محتوای جدید را انتشار دهید و علاوه بر این محتواهای قدیمی خود را برای جلوگیری از کهنه شدن آنها بروزرسانی کنید. در هنگام بروزرسانی مطالب قدیمی، برچسب زمانی را به آن اضافه کنید مانند ” این صفحه اخرین بار در تاریخ … بروزرسانی شده است.
جدا از انتشار محتواهای جدید، بر روی رویدادهای تکراری هم تمرکز کنید. این می تواند یک ایده خوب برای پیدا کردن روند موضوعات در رسانه های اجتماعی و نوشتن در مورد آنها باشد.

۳. آماده سازی مطالب پاندا دوستانه

Google Panda که اولین بار در فوریه سال ۲۰۱۱ منتشر شد، یک الگوریتم بروزسانی عمده است که حدود ۱۲ درصد نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار می دهد. این الگوریتم سایت های کم کیفیتی را هدف قرار می دهد که دارای محتواهای تکراری هستند و محتواهای مشابهی بر روی کلماتی کلیدی طولانی بدون ارائه هیچ اطلاعات مفیدی برای کاربران دارند.
تا ژانویه ۲۰۱۶ که الگوریتم پاندا با الگوریتم اصلی رتبه بندی گوگل ادغام شد، چندین بروزرسانی در این الگوریتم صورت گرفته است.
همچنین می توانید با تحت تاثیر قرار دادن الگوریتم پاندا رتبه بندی جستجوی خود را بهبود بخشید. برای این کار موارد زیر را رعایت کنید:
-از تکیه کلام های محتوا خلاص شده و از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید.
– مطمئن شوید که سایت دارای یک سلسه مراتب روشن و HTML معتبر و معنایی است. نرخ گزاف گویی(bounce rates) بالا به گوگل نشان می دهد که سایت شما کاربرپسند نیست، سعی کنید آن را کاهش دهید.
-از تکنیک های فریب مانند cloaking یا صفحات درگاه استفاده نکنید.
-مطمئن شوید که سایت دارای لینک های شکسته یا تغییرمسیرهای معیوب نباشد.
-از تگ های متعارف و مناسب استفاده کنید.
-از بک لینک های با کیفیت استفاده کنید به گونه ای که افراد دیگر هم از آن استفاده کنند و موتورهای جستجو از این فاکتور در الگوریتم های خود استفاده کنند.
-صفحات پرسش و پاسخی ایجاد کنید که پاسخهای مربوطی برای سوالهای دقیق ایجاد کند.

۴. از نشانه گذاری Schema.Org استفاده کنید

Schema.org یک واژگان برای توصیف داده های ساخت یافته بر روی وب است. داده های ساخت یافته درک محتوای شما را برای موتور جستجو آسان تر می سازند. اضافه کردن نشانه گذاری Schema.org به وب سایت اجازه می دهد محتوای شما در بین نتایج غنی گوگل نمایش داده شود و در نهایت منجر به بهبود رتبه بندی موتور جستجو می شود.
راه ساده استفاده از Structured Data Markup Helper گوگل است. وارد شوید و نوع اطلاعاتی که می خواهید نشانه گذاری کنید را انتخاب کنید؛ سپس URL متعلق به آن را اضافه کرده و بر روی دکمه Start Tagging کلیک کنید.
ابزار نشانه گذاری داده لود خواهد شد و یک فضای کاری برای اضافه کردن اقلام داده( نویسنده، تاریخ انتشار، آدرس و…) بر روی صفحه وب شما ارائه خواهد شد.
هنگامی که به پایان رسید بر روی دکمه Create HTML کلیک کنید. در صفحه بعدی HTML صفحه خود را با داده های ساخت یافته مرتبط می بینید.
از ابزار Structured Data Testing Tool گوگل هم می توانید برای دیدن ظاهر صفحه خود استفاده کنید.

۵. نمایش Rich Answers

Rich answers تلاش گوگل برای پاسخ به سوال کاربران درست بر روی صفحه جستجو است. در پاسخ های غنی، گوگل پاسخ هایی را وب سایت های مربوط و مورد اعتماد به کاربران ارائه می دهد. بودن محتوای شما در کادر Rich answers یک راه بسیار خوب برای افزایش طبیعی ترافیک جستجوی سایت است.
تصویر زیر یک پاسخ غنی ساده را نشان می دهد:

برای قرار دادن محتوای خود در نمایه پاسخ های غنی، لیستی از رایج ترین سوالات مردم در زمینه موردنظر را ایجاد کنید. البته از اصلاحات مخصوص یک صنف در صنعت که ممکن است کاربران با آشنایی نداشته باشند، استفاده نکیند.
هنگامی که این لیست را آماده کردید محتوایی ایجاد کنید که به طور خاص به این سوالات جواب دهد. هر جایی که می توانید از فرمت پاسخ مرحله به مرحله استفاده کنید.

نتیجه گیری 

در نهایت می توان گفت که استفاده از این روش ها به شما کمک می کند محتوای مناسبی را برای نتایج موتور جستجو ایجاد کنید.
البته این روند زمان بر است و باید صبر داشته باشید. سعی نکنید تمام محتوای صفحات وب خود را یک شبه تغییر دهید. از یک رویکرد موثر و آهسته استفاده کنید و برای بهبود رتبه خود محتوای موجود خود را با محتوای قابل اجرا، ساختار یافته و بروز جایگزین کنید.

 

دپارتمان طراحی سایت و بهینه سازی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی سایت به شما مشتریان عزیز .

دنبال کردن این مطلب

تایپوگرافی و نقش آن در طراحی سایت

تایپوگرافی به معنای پردازش متن و ویرایش آن است که به یک زبان بصری مناسب تبدیل گردد. به طور عمومی هر نوع متن، معنای خاصی را در برمیگیرد که به نوع پیامی که شما قصد بیان آن را دارید بستگی دارد. برای مثال متن مورد استفاده برای هشدار، منو یا آموزشی کاملا با هم متفاوت هستند. این طراح است که باید تصمیم بگیرد که از چه نوع متنی در محتوای طراحی سایت خود استفاده کند.

تایپوگرافی محتوا چه تاثیری بر روی طراحی سایت دارد؟

در دنیای دیجیتالی امروز که تجارت ها به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می شود سئو سایت نقشی پایه ای در طراحی سایت بازی می کند. سئو به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. برای دارا بودن فروشگاه ساز یا طراحی سایت حرفه ای بایست به تایپوگرافی آن نیز دقت زیادی کنید. احتمال دارد تایپوگرافی طراحی سایت شما مورد علاقه همه مشتری ها نباشد ولی می توان علت انتخاب را برای درک بهتر شرح داد. شما مجبور نیستید سایت تایپوگرافی بسازید ولی با تایپوگرافی قادر خواهید بود به طراحی سایت خود زیبایی بیشتری بدهید و محیطی جذاب گیر و سودمند برای مشتری پدید آورید.

هدف از تایپوگرافی در طراحی سایت چیست ؟

بسیاری از سایت های طراحی شده بر پایه داده ها و مطالب نوشتاری هستند. در این حالت بایست به سبک طراحی سایت دقت ویژه ای داشته باشید. برتری تایپوگرافی در این است که سبب می شود خواندن متن سهل گردد و در تشخیص حروف مشکلی پیش نیاید. برای سرعت دادن در محتوای طراحی سایت بهره گیری از تایپوگرافی انتخاب خیلی خوبی است. تایپوگرافی در فعالیت سایت خیلی اثر می گذارد و فهم بهتر محتوا هم با این کار برای مخاطب سهل تر می شود.

مواردی که در تایپوگرافی طراحی سایت باید رعایت کنید:

دقت در موارد زیر می تواند در تایپوگرافی طراحی سایت شما مفید باشد:

۱-در طراحی سایت از فونت های گوناگون استفاده ننمایید. بهره گیری بیش از اندازه از فونت های گوناگون سایت را غیرحرفه ای می کند.
۲-برای گذاشتن محتوا و مطالب طراحی سایت تان از فونت و سایز مناسب بهره بگیرید.
۳-مطالب طراحی سایت بایست دارای حروف کوچک و بزرگ باشد.
۴-یکی از نکته های پراهمیت در طراحی سایت حرفه ای بهره گیری از فونت های استاندارد است که بازدیدکنندگان قادر باشند به آسانی مطلب های شما را مطالعه نمایند.
۵- مطالب طراحی سایت نبایست رنگی باشد. این کار افزون بر اینکه سبب خستگی و سردرگمی بازدیدکننده می شود و شما او را از دست خواهید داد اثر بدی روی سئو سایت می گذارد مثلا اگر شما از رنگ آبی برای مطالب خودتان استفاده کنید کاربر و خواننده مطالب شما و همچنین موتورهای جستجو تصور می کنند که آنها لینک هستند، کاربر صفحه را ترک می کند و موتورهای جستجو مطالب صفحه شما را بی اهمیت می یابد.
۶- از فونت هایی که زایده دارند بهره نگیرید.

چگونه تایپوگرافی به طراحی سایت شما تاثیر می گذارد

طراحی اثرگذار و دارای تناسب مسلما با تایپوگرافی اثرگذاری و تناسب بیشتری پیدا می کند چرا که تایپوگرافی به عنوان یک هنر حروف چینی می تواند نقش بهینه ای در طراحی سایت شما داشته باشد و آن را تبدیل به هنر طراحی سایت نماید.
این اثرگذاری به خصوص موقعی بیشتر می شود که طراحی UI – شما متن محور باشد و محتوای متن مهم باشد. پدید آوردن حس خوب در رابط کاربری در اینگونه مواقع با گزینش یک فونت خوب در طراحی UI جزء هنر شمرده می شود.
” نود و پنج درصد طراحی، طراحی سایت تایپوگرافی می باشد” . یک طراح بزرگ می داند که به چه نحوری با متن کار کند، در این گفته مراد تنها محتوای سایت نیست بلکه بیشتر درباره اهمیت پدید آوردن یک تجربه کاربری محتوا محور در رابط کاربری می باشد.

چه عامل هایی سبب بهینه شدن تایپفیس UI در طراحی سایت می شود

ریسپانسیو بودن– رابط های کاربری بایست در ابعاد و دستگاه های گوناگون قابل تنظیم و هماهنگ باشند، به صورتی که نوع تایپ گزینش شده بایست به خوبی در همه ابعاد و قالب های متفاوت ظاهر هماهنگی داشته باشد. خیلی از فونت ها خوانا می باشند و دیتایل های خوبی دارا هستند ولی بعضی از آنها وقتی به صورت دقیق به آنها توجه می کنیم ریزه کارهایی زیادی را شامل می شوند که بیشتر آنها زاید هستند و در دستگاه های با روزولیشن بزرگ خوب دیده می شوند اما وقتی پای روزولویشن های پایین و دستگاه های کوچک به میان می آید کیفیت و زیبایی آنها از بین می رود و برخی مواقع اصلا قابل خواندن نمی باشند. بنابراین گزینش تایپ یا فونت ریسپانسیو بر پاساه قاب همه دستگاه ها خیلی اهمیت دارد.

وضوح و شفاف بودن و همچنین تشخیص پذیری مناسب – خیلی از فونت های فروشگاه ساز یا وب سایت شامل حرف هایی هستند که ظاهر یکسانی دارند و تشخیص دادن آنها را در کلیت فونت ها کاری سخت است. این موضوع می تواند خوانایی مطالب را در رابط کاربری دشوار کند. مثلا در برخی فونت ها عددها از حروف قابل تشخیص نیستند به عنوان نمونه ۱ از L بزرگ و l کوچک غیر قابل تشخیص می باشد.

 

گروه تحقیقاتی و دپارتمان طراحی سایت شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

باج افزار چیست و راه های مقابله با آن

اولین چیزی که از برنامه های مخرب کامپیوتری به یاد داریم ویروس ها هستند که البته ابتدا شاید باورمان نمی شد چیزی به اسم ویروس هم وجود دارد. اما بعد از آن با واژه های تخصصی تری مثل کرم ها، تروجان ها و بد افزارها مواجه شدیم اما امروز باج افزارها هستند که کمی ذهن افراد را مشغول کرده اند از این رو می خواهیم امروز کمی در این باره صحبت کنیم

با گروه تحقیقاتی و آموزشی فاواکو همراه باشید 

باج‌افزار – نرم‌افزاری که فایل‌هایی شما را رمزنگاری کرده یا نمایشگر را قفل می‌کند تا مجبور شوید باج مورد نظر صاحبان آن را بپردازید – دیگر فقط مختص به کدنویسان حرفه‌ای نیست. امروزه ویروس نویس‌ها در ازای دریافت سهمی از درآمد حاصله، بدافزارهای خود را در بازارهای سیاه برای مجرمان کم تخصص‌تر به فروش می‌گذارند.

این تاکتیک به معنای این است که باج‌افزارها سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پخش شدن هستند، و مجرمان با تاکتیک‌های خود مبتکرتر از قبل شده‌اند.

مثل هر بدافزار دیگری، پیشگیری از باج‌افزار هم بهتر از درمان آن است. راه این پیشگیری این است که فقط از وبسایت‌های مورد اعتماد نرم‌افزار دانلود کنید، پیوست‌های غیر منتظره‌ی ایمیلی را باز نکنید، به هر برنامه‌ای ناآشنایی که می‌بینید مشکوک باشید، و به یاد داشته باشید که اگر چیزی بیش از حد معقول به نظر می‌آمد، یک جای کار می‌لنگد.

اگرچه هیچ وقت به طور قطع نمی‌توانید جلوی حمله‌های مخفیانه را بگیرید – چرا که گاهی اوقات با بازدید از یک وبسایت هم ممکن است در خطر بیفتید – اما راه‌هایی برای اجتناب از فاجعه و حذف باج‌افزارهایی که به سیستمتان راه پیدا کرده‌اند وجود دارد.

۱. بکاپ گیری و ساختن دیسک نجات

اگر کامپیوترتان هنوز آلوده نشده، با انجام یک سری کارها بلافاصله می‌توانید کاری کنید تا خودتان و داده‌هایتان در امان بمانند.

همیشه بهتر است از فایل‌های ارزشمند خود بکاپ داشته باشید، چون با این کار نه تنها از آن‌ها در برابر باج‌افزارها و ویروس‌ها محافظت کرده‌اید، بلکه در صورت خرابی فایل یا دیسک، به سرقت رفتن یا از دست دادن دستگاه خود فایل‌های مهمتان را از دست نمی‌دهید.

AOMEI Backupper یک ابزار رایگان است که زحمت انجام این کار را برعهده می‌گیرد و کار بکاپ گیری از کل سیستم، یک درایو، یک پارتیشن یا حتی فایل‌های خاص را ساده می‌کند. به علاوه با چند کلیک می‌توانید کل یک درایو را کلون کرده و آن را به صورت یک دیسک نجات قابل راه‌اندازی درآورید تا در مواقع اضطراری مثل زمانی که به باج‌افزار آلوده شده‌اید بتوانید از آن استفاده کنید.

علاوه بر این حتماً آخرین نسخه‌ی نرم‌افزارها را داشته باشید تا نقاط ضعف آن‌ها در کمترین حد ممکن باشد. تنظیمات ویندوز را بررسی کنید و آن را طوری تنظیم کنید تا به‌روز رسانی‌ها را به طور خودکار دریافت کند. نرم‌افزار Secunia Personal Software Inspector را نصب کنید تا برنامه‌هایی که به پچ شدن نیاز دارند را شناسایی کند. اولین بار که Secunia PSI را اجرا می‌کنید، برنامه از شما می‌خواهد تا Microsoft Update را نصب نمایید، اما اگر از ویندوز ۸، ۸.۱ یا ۱۰ استفاده می‌کنید، می‌توانید این پیغام را نادیده بگیرید.

۲. ارتقای سطح امنیتی سیستم

برای متوقف کردن آلودگی‌های باج‌افزاری به یک ابزار امنیتی آنلاین هم نیاز دارد، ولی بدانید که بعضی از این ابزارها از بقیه‌شان قوی‌تر هستند. انتخاب ما Avira Free Antivirus و Avast Free Antivirus است که به ویژه برای دفع و حذف باج‌افزار مناسب‌اند.

غول دنیای امنیت یعنی Malwarebytes هم در حال کار بر روی ابزاری است که به طور خاص برای متوقف ساختن باج‌افزارها طراحی شده، و شما می‌توانید آن را قبل از این که وارد مجموعه‌ی امنیتی پریمیوم این شرکت شود به طور رایگان امتحان کنید. البته این برنامه فعلاً در حالت بتا قرار دارد، پس انتظار یک ابزار بی‌نقص را نداشته باشید، اما به عنوان یک لایه‌ی امنیتی اضافه در کنار آنتی ویروس فعلی‌تان می‌توانید از آن استفاده کنید.

۳. باز کردن قفل فایل‌ها و حذف باج‌افزار

اگر از بخت بد قربانی یک حمله‌ی باج‌افزاری شدید، اولین واکنش غریزی این است که پول درخواستی را بپردازید و هر چه سریع‌تر اطلاعات‌تان را پس بگیرید. اکثر مجرمان بعد از پرداخت مبلغِ باج قفل فایل‌های شما را باز می‌کنند و باج‌افزار را حذف می‌نمایند، ولی هیچ تضمینی برای انجام این کار وجود ندارد.

اگر کامپیوتر شما با باج‌افزار قفل شده است، ابتدا دیسک ویندوز را وارد سیستم کرده و سپس کامپیوتر را ریبوت نمایید. اکنون سیستم در راه‌اندازی مجدد، به جای هارد درایو شما باید از طریق دیسکی که وارد کردید بالا می‌آید (اگر چنین نشد، قبل از این که ویندوز بارگذاری شود دکمه‌ی F8 را فشار داده و تنظیمات BIOS را طوری تنظیم کنید تا ترتیب بوت سیستم بر اساس دیسک باشد)، و از این جا گزینه‌ی لازم برای ترمیم یا نصب دوباره‌ی سیستم عامل را در اختیار خواهید داشت.

به عنوان یک راه جایگزین می‌توانید از منوی Advanced Boot Options (که باز هم در BIOS قرار دارد) به Windows System Restore دسترسی پیدا کرده و با برگشتن به نقطه‌ای که کامپیوترتان هنوز آلوده نبوده، مشکل را حل کنید.

بازیابی یا ترمیم سیستم باعث پاک شدن باج‌افزار می‌شود، اما ممکن است هنوز هم فایل‌هایتان قفل شده باقی بماند – یا حتی پاک شود. با این حال اگر به طور مرتب از اطلاعات خود بکاپ گرفته باشید از این نظر هم مشکلی نخواهید داشت، و با کمک AOMEI Backupper در عرض چند دقیقه می‌توانید فایل‌های خود را برگردانید.

 

گروه تحقیقاتی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو - طراحی سایت

دنبال کردن این مطلب

دلایل زود تمام شدن حجم اینترنت

از موضوعات بسیار مهمی که کاربران اینترنت توجه بسیار زیادی به آن می کنند ، زود تمام شدن حجم اینترنت و میزان حجم مصرفی است.با توجه به محدود بودن بیشتر طرح های پیشنهاد شده توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت و از طرفی پرهزینه بودن این دسته از سرویس ها، کاربران همیشه از تمام شدن سریع حجم اینترنت خود گلایه مندند.
اما با رعایت برخی نکات خواهید توانست میزان حجم اینترنت مصرفی خود را به اندازه قابل توجهی کاهش دهید…

علت زود تمام شدن حجم اینترنت ما چیست ؟

احتمالا شما نیز جزء آن دسته از کاربرانی باشید که نظارتی دقیق بر روی میزان ترافیک تبادل شده خود (دانلود فیلم ، سریال ، موزیک و دیگر دیتاها و همچنین آپلود فایل) دارید، اما با این وجود احساس می کنید که حجم اینترنت ماهانه شما خیلی سریعتر از آنچه که باید تمام شده و هزینه های بیشتری بر روی دست شما می گذارد.فراموش نکنید که بسیاری از ترافیک های تبادل شده به محض اتصال به دنیای اینترنت، به دور از چشم شما اتفاق می افتند!

بازی های آنلاین و حجم اینترنت

میتوان گفت بهترین مثال ها برای این دسته از بازی ها، بازی محبوب کلش آف کلنز برای گوشی های همراه (Clash of Clans) و وارکرفت (Warcraft) برای ویندوز باشد.محبوبیت بسیار زیادی که این دسته از بازی ها در میان جوانان پیدا کرده اند، سبب طولانی شدن روند بازی و از دست رفتن زمان هنگام استفاده از آن ها شده است، غافل از اینکه در تمامی مدت زمان اتصال به اینترنت،حجم اینترنت نسبتا زیادی در حال تبادل بین سیستم و دیتابیس بازی است.
اگر ترافیک ماهیانه اینترنت شما نسبتا محدود و کم است پیشنهاد میکنیم حتما به صورت زمان بندی شده بازی ها را انجام دهید.

بروزرسانی (Update) سیستم عامل گوشی یا کامپیوتر به صورت خودکار

یکی از دیگر موارد که جزء موارد بسیار مهم در زود تمام شدن حجم اینترنت است ، این است که در بیشتر مواقع بدون آگاه کردن کاربر و به صورت خودکار صورت می گیرد، آپدیت خودکار سیستم عامل است که سهم زیادی در تمام کردن حجم اینترنت شما دارد.در ویندوز ۱۰ این مورد رنگ بیشتری به خود گرفته و به صورت آزار دهنده ای در آمده است که باعث کند شدن سرعت اینترنت و پایان یافتن حجم اینترنت می شود.

آپدیت خودکار نرم افزارها و نابودی حجم اینترنت

عامل نابودگر حجم اینترنت بعدی ، آپدیت پنهانی نرم افزارهای کامپیوتر و گوشی همراه است که برای بروز بودن خود، خودخواهانه به مصرف پهنای باند شما می پردازند!
مرورگرهای اینترنت از جمله فایرفاکس، تلگرام کامپیوتر و.. بدون اطلاع کاربر خود را به نسخه های جدید تر آپدیت می کنند.بازار ، سرویس های گوگل پلی و… سایر مواردی هستند که در گوشی های همراه به صورت وحشتناکی حجم اینترنت شما را مصرف می کنند.حتما پس از نصب اپلیکیشن های یاد شده و یا اپلیکیشن های مشابه، گزینه آپدیت خودکار این نرم افزار ها را غیر فعال کنید.
همچنین می توانید در ویندور به وسیله فایروال دسترسی اپلیکیشن های موزد نظر خود به اینترنت را سلب کنید و این گونه بر مصرف اینترنت خود نظارت داشته باشید.

مدیا (Media) یا همان فایل های صوتی و تصویری

شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های چت مانند تلگرام، واتساپ، لاین و.. دائما در حال ارسال و تبادل مدیا هستند و باعث زود تمام شدن حجم اینترنت میشوند.وقتی که در گروهی عضو شده ولی پیام های آن را چک نمی کنید، با این حال باز هم حجم اینترنت شما با سرعت زیادی مصرف می شود، چون در هر صورت شما عضوی از آن گروه و یا کانال (در تلگرام) بوده و مدیا ارسال شده درون آن در سیستم شما نیز دانلود می شودحجم موارد دانلود شده برخی اوقات براحتی به چندین گیگ می رسد و می تواند بسیار سریع حجم اینترنت شما را تمام کند

حجم اینترنت و ویدئو در شبکه های اجتماعی

پخش اتوماتیک و بدون پرسش از کاربر موزیک و ویدئو در شبکه های اجتماعی موضوع دیگری است که حجم اینترنت شما را نشانه می رود.این موضوع اگرچه برای کاربران سایر کشورها مورد خاصی به شمار نرفته و در بسیاری از مواقع مورد تمجید نیز قرار می گیرد، اما با وجود سرعت پایین و گران بودن هزینه تهیه بسته های اینترنت در ایران، معضلی جدی برای کاربران کشور ما به شمار می رود.
پس قابلیت پخش خودکار ویدیو در شبکه های اجتماعی که در آن ها فعالیت می کنید را غیرفعال کنید

چت تصویری و تماس آنلاین صوتی

برخی از اپلیکیشن های چت و گفتگو که در بالا به آن ها اشاره کردیم، امکان برقراری تماس صوتی و حتی تصویری را نیز برای کاربران به ارمغان می آورند.اگر که برای صرفه جویی در هزینه ها در برقراری تماس سعی می کنید که مکالمات خود را بدین سمت سوق دهید در نظر داشته باشید که مصرف دیتای و حجم اینترنت این نرم افزارها بسیار بالاست و مخصوصا در صورتی که از مکالمات تصویری از طریق نرم افزارهای نظیر اسکایپ ، ایمو و… استفاده می کنید باید بدانید که حجم اینترنت رد و بدل شده این برنامه ها بسیار زیاد است ، اگر میخواهید از زود تمام شدن حجم اینترنت جلوگیری کنید در این مورد نکات بیشتری را رعایت کنید.

آپلود (Upload) ، بخش مهمی از مصرف حجم اینترنت

تعداد زیادی از از کاربران مصرف حجم اینترنت را تنها با میزان دانلود خود مرتبط می دانند، در حالی که سخت در اشتباهند! آن ها با نصب اپلیکیشن های مدیریت دانلود سعی در مدیریت پهنای باند خود می کنند، غافل از اینکه ارسال فایل در محیط اینترنت نیز پایاپای با دانلود صورت می گیرد.به عنوان نمونه نرم افزار مدیریت دانلود آن ها حجم مصرف شده ۲ گیگ را نشان می دهد، اما کل حجم اینترنت ۳ گیگی آن ها به پایان رسیده است.
البته پیش از تهیه یک سرویس اینترنت از شرکتی مشخصی این مورد را بررسی کنید، چرا که آپلود فایل در برخی از ISP ها رایگان و در برخی دیگر جزو ترافیک ماهیانه محسوب می شود.
همچنین اگر از نرم افزارهای درایو های ابری نظیر دراپ باکس (Dropbox) و وان درایو (OneDrive) بر روی سیستم خود استفاده می کنید حتما زمانبندی مناسبی برای آن ها داشته باشید( به عنوان نمونه در نیمه شب ها، چون بیشتر ISP ها حجم اینترنت رایگان در این اوقات ارائه می کنند.

اگر پس از بررسی تمامی موارد بالا اطمینان حاصل کردید که هوای حجم اینترنت خود را داشته اید اما باز هم مصرف شما با مدت زمان اتمام حجم ترافیک اینترنت شما نامتوازن است، ظن خود را به سوی هک شدن شبکه بی سیم خود ببرید.

 

دپارتمان طراحی سایت و تحقیقات شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو

دنبال کردن این مطلب

تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت

سیستم‌عامل 32 بیتی و 64 بیتی در ظاهر با هم تفاوتی ندارند به همین دلیل ممکن است ندانید که ویندوز شما کدامیک از این دو است. در این بخش آسمونی ساده‌ترین راه برای پی بردن به این موضوع این است که وارد پانل کنترل(Control Panel) شوید و به دنبال ‌system بگردید. این کار را با یک کلیک راست روی My Computer و انتخاب Properties نیز می‌توانید انجام دهید. پنجره system در ویندوز 7 را آورده‌ایم در این پنجره بسته به نوع ویندوز (xp ، ویستا و …) 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز به نحوی ذکر می‌شود، با ادامه این بخش آسمونی همراه باشید…

تفاوت سیستم‌های 32 بیتی و 64 بیتی

وقتی در مورد سیستم‌های 64 بیتی صحبت می‌شود باید بین دو مفهوم محاسبات 64 بیتی که برای رسیدن به کارآیی بالاتر و آدرس‌دهی 64 بیتی که برای پشتیبانی از حجم بالاتری از حافظه به کار می‌روند تفاوت قائل شد. سیستم 64 بیتی برای پشتیبانی از اطلاعات 64 بیتی از رجیسترهای 64 بیتی استفاده می‌کند. این سیستم‌ها از آدرس‌دهی داخلی 64 بیتی استفاده می‌کنند که حجم حافظه قابل آدرس‌دهی را به 16 گیگابایت می‌رساند در حالیکه در سیستم‌های 32 بیتی حداکثر حافظه قابل آدرس دهی، 4 گیگا بایت است.

برای کار با سیستم‌عامل 64 بیتی به پردازنده 64 بیتی نیاز است. اکثر سیستم‌های 64 بیتی قادرند نرم‌افزارهای 32 بیتی را در حالت سازگاری یا Compatibility Mode اجرا کنند.

این قابلیت، با توجه به کمیاب بودن نسخه 64 بیتی برخی نرم‌افزارها، بسیار کاربردی است. با نصب سیستم‌عامل 32 بیتی روی پردازنده 64 بیتی، ‌در واقع از تمام قابلیت‌ها و قدرت این نوع پردازنده استفاده نخواهد شد. در حالیکه یک نرم‌افزار 64 بیتی چنانچه ساختار درستی داشته باشد روی سیستم‌عامل 64 بیتی بسیار بهتر اجرا می‌شود، به علاوه نرم‌افزارهای 32 بیتی هم با سرعت تقریبا یکسانی روی هر دو نوع سیستم‌عامل اجرا خواهند شد.

مزایای 64 بیتی

سیستم‌عامل 64 بیتی دو مزیت عمده نسبت به سیستم‌عامل 32 بیتی دارد. نخست اینکه سیستم‌عامل 32 بیتی،‌ به حداکثر 4 گیگابایت حافظه محدود می‌شود. توجه داشته باشید که این 4 گیگابایت حافظه، تماما به حافظه رم اختصاص نمی‌یابد، بلکه به سایر حافظه‌های موجود در سیستم‌ از جمله حافظه گرافیکی نیز تعلق دارد به علاوه Process های وابسته به سیستم‌عامل نیز در همین فضای حافظه، آدرس‌دهی می‌شوند. نتیجه اینکه بسته به پیکربندی سیستم، حداکثر 3 تا 25/3 گیگابایت از حافظه رم قابل شناسایی خواهد بود. در مقابل سیستم عامل 64 بیتی توانایی آدرس‌دهی حجم بیشتری از حافظه را دارد و برای استفاده از حجم‌های بالای رم مثل 6 یا 12 گیگابایت، مشکلی نخواهد داشت.

برتری دوم، راحت‌تر بودن پردازش و برخورد با فایل‌های حجیم در سیستم‌عامل 64 بیتی بر می‌گردد. فرض کنید قرار است یک فایل 5 گیگابایتی روی سیستم عامل 32 بیتی با حجم رم قابل دسترسی 3 گیگابایت باز شود در این حالت سیستم باید قسمت‌های مورد نیاز فایل را در حافظه آدرس‌دهی کند و در صورتیکه نیاز باشد از قسمت‌های مختلف فایل به صورت پی در پی استفاده شود، عملیات آدرس دهی باید دائما تکرار شود.

معایب 64 بیتی

از آنجائیکه در سیستم‌عامل 64 بیتی از الگوریتم‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری برای آدرس‌دهی حافظه استفاده می‌شود، به حجم بالاتری از حافظه نیاز خواهد بود به علاوه برخی نرم‌افزارها نیز نسخه 64 بیتی ندارند که برخی کاربران را به مشکل می‌اندازد.

تمام نرم‌افزارها از انتقال آنها به شکل 64 بیتی بهره مثبت نمی‌برند. برخی اجزای سطح پائین در کامپیوتر نظیر درایورهای سخت‌افزاری، هنوز درایور 64 بیتی ندارند. درایورهای سخت‌افزاری رابط بین سخت‌افزار و سیستم‌عامل هستند و مسئولیت جلوگیری از کارکرد قطعات در حالت Compatibility Mode نیز به عهده آنها است در نهایت چنانچه درایور 64 بیتی برای فلان قطعه سیستم شما موجود نباشد نمی‌توان از آن قطعه درمحیط 64 بیتی استفاده کرد.

نسخه‌های مختلف ویندوز معمولا هر دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی را دارند. شما هنگام انتخاب نوع ویندوز باید به مشخصات سخت‌افزاری سیستم خود توجه کامل داشته باشید و در صورت انتخاب ویندوز 64 بیتی از وجود درایورهای 64 بیتی برای تمام سخت‌افزارهای سیستم اطمینان حاصل کنید.

شما به چه میزان حافظه رم نیاز دارید؟

استفاده از سیستم‌عامل 64 بیتی و به تبع آن خرید رم با حجم بیشتر، نه تنها فضای بیشتر و راحت‌تری را برای نرم‌افزارها فراهم می‌کند، بلکه عملکرد بهتر سیستم عامل‌های جدیدتر نظیر ویندوز ویستا را نیز به دنبال دارد. حجم رم بالاتر در درجه اول، بازخوانی اطلاعات کمتری از فایل swap را به دنبال دارد. حتما می‌دانید که فایل swap درواقع یک نوع حافظه موقتی روی هارددیسک است که سرعت دسترسی به آن به مراتب کمتر از سرعت حافظه رم است.

مزیت دوم رم بیشتر هم، استفاده بیشتر و مناسب‌تر از آن، برای قابلیت superfetch است. ویستا با کمک این قابلیت نرم‌افزارها را به ترتیب اولویت در حافظه از پیش بارگذاری می‌کند تا در صورت اجرای آنها با سرعت بیشتری فراخوانی و اجرا شوند در نهایت هدف اصلی تمام این قابلیت‌ها فراخوانی سریع‌تر نرم‌افزارها در صورت اجرای آنها توسط کاربر است. کیت‌های حافظه 4 یا 8 گیگابایتی استفاده موثر از این قابلیت‌ها را به سادگی فراهم می‌کنند.

ما برای کاربران حرفه‌ای حداقل 4 گیگابایت رم را روی سیستم‌عامل 64 بیتی توصیه می‌کنیم. برای پلتفرم Core i7 کیت‌های 6 گیگابایتی انتخاب بسیار معقولی به حساب می‌آیند. کاربران معمولی نباید به کمتر از 2 گیگابایت حافظه رم فکر کنند. یک گیگابایت رم نیز تنها برای کاربردهای محدود کار با نرم‌افزارهای ساده جوابگو خواهد بود.

مشکلات 32 بیتی روی ویندوز

همانطور که اشاره شد سیستم عامل 32 بیتی امکان استفاده از تمام 4 گیگابایت حافظه رم را نمی‌دهد. اجزای ویندوز و قطعات سخت‌افزاری از نوعی دسترسی به نام دسترسی نگاشته شده حافظه یا “memory mapped access” استفاده می‌کنند که آنها را در 32 بیت اول (4 گیگابایت) حافظه اصلی سیستم قرار می‌دهد. حافظه گرافیکی نیز دقیقا در همین قسمت قرار می‌گیرد. ملحقاتی (Ass-ons) نظیر محیط برنامه نویسی Net. قادرند 200 مگابایت و حتی بیشتر از فضای آدرس دهی حافظه را اشغال کنند. به همین دلیل است که ویستا حداکثر می‌تواند بین 3 تا 25/3 گیگابایت از حافظه رم را بسته به پیکربندی سیستم استفاده کند. البته لینوکس در این راه از روش دیگری استفاده می‌کند به طوریکه کرنل آن هیچگاه به فضای آدرس‌دهی بیش از یک گیگابایت نیاز نخواهد داشت.

درایورهای سخت افزاری

درایورهای سخت افزاری ویندوز XP را معمولا برای ویستا نیز می‌توان استفاده کرد. حتما شما نیز تا به امروز این امکان را امتحان کرده‌اید. چنین کاری را در مورد درایورهای 64 بیتی نمی‌توان انجام داد برای مثال درایور کدک صوتی که برای نسخه 32 بیتی ویندوز XP ساخته شده را روی ویستای 32 بیتی نیز می‌توان استفاده کرد ولی نسخه 64 بیتی این کدک برای ویندوز XP را روی ویستای 64 بیتی نمی‌توان استفاده کرد چرا که ویستای 64 بیتی اجازه نصب درایورهایی که تائیدیه (Signature) لازم را ندارند نخواهد داد.

اگر کارت گرافیکی یا تراشه مادربورد سیستم شما خیلی جدید و جزو محصولات سال‌های گذشته باشد جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که ویستای 64 بیتی درایور حداکثر قطعات قدیمی را در دل خود دارد. البته این درایور ممکن است شما را با کمی افت کارآیی مواجه کند. سه شرکت AMD اینتل و انویدیا به تنهایی قطعات مهم و حیاتی موجود در سیستم دسکتاپ را به خود اختصاص می‌دهند و خوشبختانه درایورهای که برای محصولات خود ارائه می‌کنند، هر دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی را شامل می‌شود.

بیشترین مشکل در بخش درایورها، مربوط به قطعات جانبی نظیر اسکنر، پرینتر و وب‌کم با طول عمر بیشتر از 18ماه است. در این قسمت حتی برندهای با اسم و رسم مثل اچ پی، سامسونگ، دل و کانن هیچ تضمینی برای ارائه نسخه 64 بیتی درایورهای این نوع محصولات خود به کاربران نمی‌دهند مایکروسافت در وب‌سایت ویندوز، صفحه‌ای با نام Compatibility دارد که جست‌وجوی دقیقی برای درایورهای موجود برای یک قطعه سخت‌افزاری انجام می‌دهند. بد نیست قبل از انتخاب ویندوز 64 بیتی سری به این صفحه بزنید و از وجود درایورهای 64 بیتی برای قطعات سیستم خود مطلع شوید.

 

دپارتمان تحقیقاتی شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو - طراحی سایت و بهینه سازی سایت

دنبال کردن این مطلب

هرآنچه باید در مورد USB Type-C بدانید!

حدود دو دهه است که پورت‌های USB در اتصال گجت‌ها به یکدیگر و انتقال داده‌ها میان آنها عملکردی موفق داشته‌اند. علی‌رغم محبوبیت این پورت‌ها و فراگیر شدن آنها، بسیاری از کاربران اطلاعات دقیقی از آخرین تکنولوژی‌های آنها ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم سراغ USB Type-C برویم و ببینیم وقتی گفته می‌شود گوشی از این نوع USB بهره می‌برد، چه مزایایی به همراه خواهد داشت.

بهتر است پیش از آنکه به USB Type-C بپردازیم تفاوت آن را با USB 3.1 بیان کنیم، زیرا گاهی این دو مورد به‌اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. USB استانداردی در صنعت است و 3.1 شماره نسخه آن و در واقع یک تکنولوژی است، نه یک چیز فیزیکی، درحالی‌که Type-C نوع جدیدی از متصل‌کننده‌های USB است، مثل ،USB Type-A و هر دو نوع این یواس‌بی‌ها را می‌توان با تکنولوژی USB 3.1 یا USB 2.0 استفاده کرد.

خب اگر از ابتدا شروع کنیم، باید بگوییم که USB Type-C در وهله اول ساخته شد تا نسبت به نمونه‌های قبلی فضای کمتری روی بورد اشغال کند؛ خبری خوب برای تولیدکنندگان سخت‌افزار که همیشه به دنبال فضای بیشتر در دیوایس خود هستند.

همه ما از کابل‌های USB استفاده کرده‌ایم و پیش آمده که کابل یواس‌بی را به‌اشتباه بخواهیم برعکس وصل کنیم، زیرا در همه دیوایس‌ها درگاه یو‌اس‌بی به یک شکل نصب نشده است. این مشکل در USB Type-C رفع شده است و کابل از هر دو سر در درگاه قرار می‌گیرد.

آنچه تا کنون به آنها پرداختیم تنها بخشی از مزیت‌های بی‌شمار USB Type-C بود. این نوع از USB می‌تواند سیگنال‌های پورت نمایشگر را تا رزولوشن 4K منتقل کند و همزمان برق با توان 100 وات را منتقل کند. با توجه به برتری فنی این متصل‌کننده، USB Type-C به‌زودی پورت برتر و غالب میان گجت‌ها می‌شود.

برخی دیوایس‌ها، از جمله مک بوک جدید اپل، سراغ استفاده از USB Type-C رفته‌اند؛ پورتی که برای شارژ کردن، انتقال داده‌ها و به‌عنوان خروجی ویدئو استفاده می‌شود. کروم بوک جدید گوگل نیز از دو پورت USB Type-C، هر دو با ویژگی‌هایی مشابه، استفاده می‌کند. هیچ‌کدام از دو دیوایس مک بوک و کروم بوک به متصل‌کننده اختصاصی برای برق نیاز ندارند، زیرا باتری این دستگاه‌ها از طریق USB شارژ می‌شود.

در گذشته USB تنها برای انتقال داده استفاده می‌شد، به همین دلیل USB 1.x و USB 2.0 تنها 2.5 وات توان داشتند که برای شارژ گوشی همراه کافی بود، اما برای دیوایس‌های بزرگ‌تر به کار نمی‌آمد. پس از آن به USB 3.0 توان 4.5 واتی اختصاص یافت که کمی بهتر بود. اما امروزه تکنولوژی USB Power Delivery، که در کنار USB 3.0 ،USB 2.0 و USB 3.1 وجود دارد و در مشخصات USB Type-C نیز دیده می‌شود، 5 پروفایل انتقال برق متفاوت با حداکثر توان 100 وات ارائه می‌دهد.

اما برای اینکه بتوان از توان حداکثری 100 وات انتقال برق استفاده کرد باید دیوایس به ویژگی USB Power Delivery مجهز باشد و داشتن USB Type-C و پشتیبانی ازUSB 3.1 به‌تنهایی کافی نیست.

هنوز نمی‌توان با قطعیت اظهارنظر کرد، اما با توجه به فراگیر شدن این پورت در گوشی های پرچمدار، احتمالا به‌زودی شاهد این ویژگی در سایر موبایل‌ها و تبلت‌ها خواهیم بود، زیرا از نظر فنی مشکلی برای آوردن USB Power Delivery به این دیوایس‌ها وجود ندارد.

 

دپارتمان تحقیقات شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو - طراحی سایت و بهینه سازی سایت

 

دنبال کردن این مطلب
ratingValue4.9 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 200