اقدام گوگل برای ارتقاء امنیت ابر

کسب و کارها با هر حجم و اندازه‌ای باید به رمزنگاری داده‌های خود بپردازند، ضمن اینکه باید این کار را هم در مورد محل نگهداری داده‌ها انجام دهند و هم هنگامی که در میان شبکه منتقل می‌شوند.

به گزارش فاواکو از رایورز به نقل از فورچون، شرکت گوگل سرگرم آزمایش یک سرویس امنیتی جدید است که می‌تواند با خدمات مطرح دو شرکت مشهور،‌یعنی وب آمازون(AWS) و آزور(Azure) از مایکروسافت، به رقابت جدی‌تری بپردازد.

برای آزادسازی داده‌ها به منظور دیدن یا پردازش آنها، کاربران به کلیدهای رمزنگاری نیاز دارند که تقریباً به شکل گذرواژه‌های عجیب و غریب هستند، اما به دشواری می‌توان به آنها نفوذ کرد.
گفته می‌شود سرویس جدید گوگل پیرامون مدیریت کلید ابر (KMS) به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا به مدیریت کلیدهای رمزنگاری خود روی پلتفرم ابری گوگل بپردازند.

جنیفر لین (مدیر امنیت ابر در گوگل) می‌گوید مدیریت کلید ابر گوگل که اکنون در فاز آزمایشی قرار دارد، به مشتریان این امکان را می‌دهد تا کلیدهای رمزنگاری مربوط به داده‌های ذخیره شده در گوگل یا هر جای دیگر را روی ابر گوگل نگهداری کنند.

شایان ذکر است گوگل پیش‌تر کلیدهای رمزنگاری مشتریانی که داده‌های خود را در ابرهای این شرکت ذخیره می‌کنند، در سمت سرور (server-side) مدیریت می‌کرد. ولی اکنون کسانی که خواهان مدیریت کلیدهای خودشان هستند، می‌توانند از این سرویس جدید نیز بهره‌مند گردند.

گفتنی است مایکروسافت در سال ۲۰۱۵، یک سرویس مشابه با نام Azure Key Vault برای ابر عمومی خود راه‌اندازی کرده بود.

دنبال کردن این مطلب

انفجار آیفون ۶ جان ۶۶ نفر را گرفت

انفجار گوشی های هوشمند مقوله ایست که این روزها بیش از پیش به آن پرداخته شده و پای غول های دنیای تکنولوژی را به این حوادث باز کرده است. پس از عدم اجازه ورود Samsung Galaxy Note 7به ناوگان هوایی چندین کشور، امروز نام iPhone 6s هم بر سر زبان ها افتاده است.

به گزارش فاواکو – با وجود گذشت یک سال از سقوط هواپیمای مصری MS804 ، تحقیقات در زمینه دلایل و عوامل موثر در سقوط این هواپیمای مسافربری که باعث کشته شدن ۶۶ سرنشین آن شد همچنان ادامه دارد. در روزهای نخست، کارشناسان عواملی نظیر نقص فنی را در سقوط هواپیمای مسافربری مصر دخیل می دانستند تا اینکه با گسترش تحقیقات پای عوامل دیگر نیز به ماجرا باز شد. انفجار گوشی iPhone 6s که بعد تازه ای به تحقیقات بخشیده است.

پس از سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس A320 خط هواپیمایی مصر در سال گذشته، تحقیقات عمده ای در خصوص عوامل سقوط آغاز شد که در ابتدا یکی از علل بروز حادثه آتش سوزی در کابین خلبان عنوان شد. طبق اطلاعات به دست آمده از رمزگشایی جعبه سیاه مربوط به این هواپیما، کمک خلبان این پرواز به احتمال بسیار قوی یکی از عوامل موثر در سقوط هواپیما در دریای مدیترانه شناخته شده است که به کشته شدن ۶۶ سرنشین این پرواز منجر شد.

اطلاعات استخراج شده از جعبه سیاه گویای بروز و انتشار آتش از کاکپیک خلبان است که انگشت اتهام متوجه کمک خلبان این پرواز می شود که به طور غیرعمد باعث بروز این حادثه شده است. بر اساس قوانین خطوط هواپیمایی کشور مصر، تمامی کادر پرواز ملزوم به جمع آوری و نگه داری لوازم شخصی در صندوق نگهداری می باشند. با توجه به اطلاعات استخراج شده از جعبه سیاه، علت آتش سوزی شعله ور شدن گوشی و برخورد با ادکلن ها و لوازم بهداشتی نگهداری شده در جعبه کناری نزدیک به کمک خلبان عنوان شده است.

هواپیمای مسافربری ایرباس A320 خط هواپیمایی مصر، ماه می گذشته پس از ۳ ساعت و بیست و پنج دقیقه بعد از پرواز از رادار خارج شده و روز بعد باقیمانده این هواپیما در دریای مدیترانه یافت شد. طبق گزارشات تمامی سرنشینان این هواپیما در این حادثه جان خود را از دست دادند. طبق اخبار منتشر شده سخنگوی شرکت اپل طی مصاحبه ای عنوان کرد:” اگر چه شاهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد و تنها تحقیقات اولیه از احتمالات سخن می گویند، پس نمی توان مدرک معتبری دال بر دخالت محصولی از شرکت اپل در سقوط این هواپیما ارائه کرد.”

با توجه به استخراج سرنخ هایی ازوجود آلارم های ممتد در کابین خلبان و همچنین وجود عطر و ادکلن در جعبه نگهداری لوازم کمک خلبان احتمال اشتعال بر اثر تغییرات الکترونیکی در کابین بسیار پررنگ شده است. با وجود تمامی موارد و مسائل عنوان شده همچنان تحقیقات بر روی علل و عوامل حادثه ادامه دارد و تا مشخص نشدن علت اصلی سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی مصر، نام شرکت اپل نیز در لیست عوامل سقوط باقی خواهند ماند.

دنبال کردن این مطلب

مدیران 32 کانال تلگرامی بازداشت شدند

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در تشریح جزئیاتی تازه از دستگیری ۳۲ نفر از مدیران و اعضای کانال‌های تلگرامی در این استان گفت: این افراد با تحریک اشخاص به انحرافات جنسی، گرایش به مضامین غیر اخلاقی و ایجاد پروفایل غیر واقعی به جذب بیش از ۳۰۰۰ نفر در کانال‌های غیراخلاقی اقدام کرده بودند.

به گزارش گروه خبری فاواکو از ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین اکبری در گفت‌وگو با «میزان» افزود: این افراد به انتشار محتویات مستهجن از قبیل ویدئو و عکس در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی تلگرام، واتس‌آپ و اینستاگرام اقدام می‌کردند که بر اساس بندهای «الف» و «ب» فهرست مصادیق محتوای مجرمانه، مورد تعقیب قضایی قرار گرفتند و به دستور مقام قضایی و با عملیات مرکز اطلاعات فضای مجازی نیروی انتظامی استان هرمزگان دستگیر شدند.

وی ادامه داد: در پی این اقدام قضایی، مدیران ۷۸ صفحه، کانال و گروه در شبکه‌های اجتماعی مذکور، دعوت، احضار یا دستگیر شده‌اند که گزارشات مردمی نقش موثری در شناسایی این افراد متخلف داشته است.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان اظهار کرد: در راستای اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان و به دستور مقام قضایی، کارشناسان مرکز اطلاعات فضای مجازی و پلیس فتا در پوشش اطلاعاتی با تلاش‌های شبانه‌روزی موفق به شناسایی این ۷۸ کانال، گروه و اکانت در شبکه‌های اجتماعی مجازی شدند که در جهت نشر اکاذیب، بر هم زدن نظم عمومی، ایجاد رعب و وحشت در مردم، اشاعه مضامین ضد فرهنگی و تشویش اذهان عمومی نسبت به انتشار موارد غیر اخلاقی و تبلیغات نامتعارف و غیرمجاز در حوزه اماکن عمومی اقدام می‌کردند.

اکبری خاطرنشان کرد: با تکمیل مستندات، پرونده این افراد در حال رسیدگی است و به دستور مسئولان قضایی استان هرمزگان تعدادی از کانال‌های مذکور مسدود شده است.

وی گفت: این اقدام در پی افزایش سطح مطالبات عمومی مردم به منظور برخورد با مجرمان مجازی و با هدف حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی و پالایش فضای مجازی از محتوای غیراخلاقی و مجرمانه صورت گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی در کنار مزایای آن، آسیب‌های فراوانی را نیز ایجاد کرده است، تصریح کرد: متأسفانه افزایش بیش از پیش محتوای ضد اخلاقی و ضد ارزشی که کیان خانواده را هدف قرار داده، از جمله این آسیب‌هاست.

اکبری همچنین با هشدار به افرادی که نسبت به ایجاد کانال‌هایی از این دست و با محتوای غیراخلاقی اقدام می‌کنند، تاکید کرد: دستگاه قضایی هرگز اجازه نخواهد داد که عده‌ای سودجو با اقدامات مخرب، مجرمانه و هنجارشکنانه، امنیت عموم مردم و کاربران فضای مجازی را به خطر بیندازند.

دنبال کردن این مطلب

طعمه جدید هکرها

جهان در حال استفاده از مزایای بسیاری است که اینترنت اشیا ارائه می‌دهد. با این حال، همراه با این مزایا تهدیدهای بزرگی از حملات DDoS و رخنه در داده‌ها نیز وجود دارد و اینترنت اشیا هدفی ایده‌آل برای این حملات است.

به گزارش فاواکو از ایسنا به نقل از تک‌تایمز، حملاتDDoS به معنای انکار توزیع‌شده سرویس است و این نوع از حمله سایبری به معنای به سازش یک سرویس آنلاین توسط درهم شکستن سرور از طریق منابع مختلف است. این حملات جدید نیست و حوادثی در سال ۲۰۱۶ رخ داده است که نشان می‌دهد این تهدیدات چقدر می‌تواند جدی باشد.

سپتامبر سال ۲۰۱۶، پس از اینکه برایان کربس، روزنامه‌نگار یک مقاله مفصل در مورد vDos که یک سرویس DDoS است و به عنوان عامل تعدادی از حملات شناخته شده بود منتشر کرد، دچار یک حمله DDoS شد که حفاظتش در برابر ضدDDoS از دست رفت. چند ساعت پس از انتشار این مقاله، سایت کربس، به شدت مورد حمله قرار گرفت.

یک حمله مشابه نیز یک ماه پس از حمله به کربس اتفاق افتاد و سایت‌های مانند PayPal و Reddit و Spotify با استفاده ازDVR ها، وب‌کم، دوربین‌های امنیتی، مانیتور کودک و دستگاه‌های دیگر با اتصال به اینترنت مورد حمله قرار گرفتند.

نکته ترسناک در مورد این حملات تنها شدت آنها نیست، بلکه این واقعیت است که این حملات به وب‌کم، روتر، اشیا خانه و سایر دستگاه‌های اینترنت اشیا نیز کشیده شده است. چنین دستگاه‌هایی به آسانی قابل دسترسی و دستکاری نیستند و حتی از ‌آنجایی که به ندرت مورد محافظت قرار می‌گیرند، به سختی قابل نظارت و کنترل هستند.

حملات DDoS در سال ۲۰۱۷
پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۷، نزدیک به ۵۰۰ هزار دستگاه اینترنت اشیا توسط حمله DDoS در معرض خطر قرار بگیرند. هر فرد یا کسب و کاری که به این دستگاه‌ها متکی هستند، از چنین حملاتی در امان نیستند.

چشم‌اندازی که از خاموش شدن ایجاد می‌شود مانند اتفاقی که برای وب‌سایت کربس افتاد، فقط به خاطر اینکه یک گروه از افراد مخالف آنچه که گفته شده هستند، به اندازه کافی ترسناک است، اما چیزی که باعث می‌شود DDoSها به موضوع جدی‌تری تبدیل شوند، امکان یک مهاجم برای استفاده از این مزیت برای دسترسی به دستگاه‌های اینترنت اشیا و کسب درآمد است.

تجزیه و تحلیل حملات DDoS در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد بیشترین تعداد حملات DDoS با ۳۴ درصد، از چین نشات گرفته است. این عدد نزدیک به آمریکا با ۲۶ درصد است. کشورهای دیگر مانند روسیه و آلمان نیز دنباله‌رو چین و ایالات متحده هستند و به ترتیب ۹ درصد و ۶ درصد حمله داشتند.

اگر چه کارشناسان امنیتی انتظار دارند مجرمان اینترنتی حملات خود را بهبود دهند، استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیا همچنان رو به رشد است. کارشناسان پیشنهاد می‌دهند با استفاده از راهکارهای امنیتی از قبیل چک کردن ویژگی‌های امنیتی یک دستگاه اینترنت اشیا قبل از خرید، اتصالات سیمی در صورت امکان، استفاده از کلمات عبور قوی و به طور چک کردن منظم وب‌سایت‌های سازنده برای هرگونه ارتقا نرم‌افزار از حملات DDoS در امان بمانید.

دنبال کردن این مطلب

پیش‌بینی بهترین گجت‌های سال ۲۰۱۷

به گزارش فاواکو از شماران سیستم، پیش‌بینی تکنولوژی ریویو را در این زمینه ببنید:

اپل آیفون ۸

به مناسبت دهمین سالگرد آیفون، از اپل انتظار می‌رود که در طراحی گوشی خود تحول عظیمی ایجاد کند. در این مدل صفحه نمایش ال سی دی جای خود را به صفحه نمایش او ال ای دی (OLED) می‌دهد و در این مدل، صفحه نمایش تا لبه‌های گوشی کشیده شده است. صفحه ‌نمایش‌های او ال ای دی (OLED)، باریک‌تر، روشن‌تر و انعطاف‌پذیرتر از ال سی دی هستند.

سامسونگ گلکسی اس ۸ (S۸)

با جمع‌آوری و فراخوان بی‌سابقه گلکسی نوت ۷ در سال گذشته، آینده برند نوت در هاله‌ای از ابهام است. گلکسی اس ۸ به‌عنوان گل سرسبد سامسونگ می‌تواند، اعتباری که در ماجرای نوت ۷ خدشه‌دار شد را مجدداً زنده کند. البته بایستی که رضایت مصرف کنندگان را جلب کند و با تکرار اشتباهات گذشته، قوز بالا قوز نشود. انتظار می‌رود که این مدل، در اواخر ماه فوریه، در نمایشگاه تجاری کنگره جهانی موبایل نمایش داده شود.

گوشی انعطاف‌پذیر سامسونگ

سامسونگ سال‌ها است در زمینه تولید نمایشگرهای خمیده فعالیت دارد. اما احتمالاً در سال ۲۰۱۷ و برای اولین بار، این تکنولوژی هیجان‌انگیز به گوشی‌های موبایل وارد شود. این گوشی برای خواندن و دیدن محتوا با صفحه نمایش با سایز تبلت مورداستفاده قرار می‌گیرد و برای حمل و نقل آسان، قابلیت تبدیل به سایز گوشی‌های هوشمند را نیز دارد.

گوشی هوشمند مایکروسافت سرفیس فون (Microsoft Surface phone)

مدیرعامل این شرکت ساتیا نادلا (Satya Nadella) اعلام کرد که مایکروسافت دارد روی یک دستگاه موبایل عالی کار می‌کند. سری سرفیس لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌ها و تبلت‌های مایکروسافت، قبلاً آمده بود و فقط گوشی‌های هوشمند را کم داشت که آن هم در سال ۲۰۱۷ وارد بازار خواهد شد. انتظار می‌رود که هنگام اتصال به صفحه کلید خارجی، مانیتور و موس با استفاده از یک شبیه ساز، قابلیت اجرای ویندوز ۱۰ را هم داشته باشد.

هدست واقعیت مجازی اچ تی سی وایو ۲ وی آر (HTC Vive ۲ VR)

سال گذشته، اچ تی سی اعلام کرد که ساخت گوشی هوشمندی با کاربرد تکنولوژی واقعیت مجازی، خطرناک است و به همین خاطر، سیستم وایو وی آر (Vive VR) بعد از انتشار آن در آوریل ۲۰۱۶، طرفداران زیادی پیدا کرد. اکنون اچ تی سی می‌خواهد کابلی که هدست را به رایانه کاربر متصل می‌کند، حذف کند و با استفاده از وایرلس این اتصال را انجام دهد که البته در وایو ۲ راه حلی جامع‌تر و بهتر ارائه خواهد شد.

دنبال کردن این مطلب

تصاحب شرکت هوش مصنوعی توسط مایکروسافت

به گزارش فاواکو به نقل از ایتنا، این شرکت توسط دانش‌آموختگان دانشگاه واترلو با نام کاهیر سولمان و سام پاسوپالاک بنیان نهاده شده بود و تمرکز اصلی آن در پردازش زبان طبیعی، هوش مصنوعی عمومی، و نیز ایجاد کامپیوترهایی است که بتوانند همچون انسان فکر کنند.

گفتنی است تمرکز این شرکت که پایگاه آن در مونترآل واقع است، بر یادگیری ژرف و تقویت یادگیری برای افزایش کارآیی و اثربخشی سامانه‌های مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد تا بتوانند به پرسش‌ها پاسخ دهند و تصمیم‌گیری نمایند.

مایکروسافت نیز در یک پست وبلاگی اشاره کرده است که مالوبا به هدف گسترده مایکروسافت مبنی بر دسترس‌پذیر کردن هوش مصنوعی و مفید ساختن آن برای عموم مردم، کمک می‌کند.

تمرکز مالوبا روی بهبود توانایی سامانه‌های کامپیوتری برای درک مطلب، درک مکالمه طبیعی میان افراد و نیز بهبود وظایفی همچون استدلال و یافتن اطلاعات در صورت لزوم است.

همه اینها مسائل عمده‌ای هستند که باید حل و فصل گردند و مالوبا نیز اشاره می‌کند که بهترین راه برای پیشرفت، استفاده از منابع مهم یک شریک بزرگ‌تر همچون مایکروسافت می‌باشد.

البته اهداف مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی، با هدف‌های این شرکت تازه‌کار هم‌خوانی دارند. مایکروسافت در اخبار اعلام کرده است که علاوه بر منابع مالی، زیرساخت، افراد مستعد و همچنین دسترسی به میلیاردها کاربر را نیز برای مالوبا فراهم خواهد کرد.

گفته می‌شود یوشوا بنجیو (پژوهشگر جهانی پیشتاز در زمینه هوش مصنوعی و مشاور مالوبا و همچنین رئیس مؤسسه الگوریتم‌های یادگیری مونترآل) قرار است به عنوان یک مشاور به مایکروسافت بپیوندد.

دنبال کردن این مطلب

استفاده از باتری های ضد آتش در گوشی های آینده

همان طور که تکنولوژی در حال پیشرفت است تلفن های همراه نیز روز به روز پر قدرت تر و کاربردی تر می شوند. اما هر چه قدرت این تلفن ها بیشتر شود نیاز به باتری های با طول عمر بالاتر نیز بیشتر می شود. این افزایش طول عمر که در واقع افزایش ظرفیت باتری در نگهداری شارژ است باعث می شود تا دستگاه بیشتر و بیشتر گرم شود و از این رو احتمال آتش گرفتن آن نیز بالا تر می رود.

به گزارش گروه خبرگردی فاواکو، در طول سال های اخیر اخبار زیاد و گوناگونی در خصوص آتش گرفتن تلفن های هوشمند در حال شارژ در دنیا مخابره شده است. حتی برخی از اخبار حکایت از آتش گرفتن گوشی های هوشمندی می کنند که در جیب صاحبانشنان قرار داشتند. یکی از این گوشی های هوشمند که اخیرا اخبار مربوط به آتش گرفتن آن در سراسر دنیا سر و صدای زیادی کرد، گلکسی نوت ۷ بود. هر چند هنوز علت دقیق آتش گرفتن این گوشی ها مشخص نیست. با وجود اینکه آتش گرفتن دستگاه ها آن هم تلفن همراه بسیار خطرناک است اما اگر با دید منظقی به این موضوع نگاه کنیم می توان این اتفاق را به عنوان عاملی برای تلاش شرکت های مختلف جهت طراحی اجزای گوشی هوشمند به گونه ای که از بروز و تکرار حوادث این گونه جلوگیری شود، دانست.

به همین منظور و برای جلوگیری از آتش گرفتن تلفن های هوشمند، دانشمندان دانشگاه اسنتفورد باتری Li-ion ای طراحی کرده اند که در آن از منسوجات نبافته ای که قابلیت مقاومت در برابر آتش گرفتن را دارند، استفاده شده است یا به عبارتی ساده تر می توان گفت این باتری ها قادر به مهار آتش در درون خود هستند. هر چند این ایده چندان جدید نیست اما تلاش های گذشته دانشمندان در طراحی و ساخت چنین باتری های منجر به تولید باتری هایی با عملکرد نسبتا پایین شده بود. اما این بار به عقیده اعضای این تیم تحقیقاتی موضوع کاملا متفاوت است و پروژه به خوبی تعریف شده است.

در باتری طراحی شده توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد، از فیبرهای پلاستیکی به عنوان جدا کننده استفاده شده است که باعث می شود الکترودهای مثبت و منفی از یکدیگر جدا شود. در این فیبرها ماده ای به نام تریفنیل فسفات تزریق می شود که دارای خواص مقاوم در برابر شعله های آتش است.

اگر دما در باتری به بیش از ۱۵۰ درجه سانتی گراد برسد باعث مشود تا فیبر جدا کننده آب شود و ماده درون آن یعنی تریفنیل فسفات رها شود. اعضای این تیم تحقیقاتی بر این باورند که این روش می تواند با معضل گرم شدن بیش از حد باتری ها در عرض ۰٫۴ ثانیه می شود که در جای خود بسیار قابل توجه و تامل است.

هر چند برای موفق بودن این طرح باید این باتری ها به صورت گسترده در گوشی های هوشمند استفاده شوند و عملکرد و کار آیی آن ها بررسی شود اما تلاش های دانشمندان برای تولید باتری های ضد آتش قابل تقدیر است.

اما یکی از شرکت های معتبر در زمینه تولید تلفن های همراه یعنی شرکت ال جی اخیرا به کاربران اعلام کرده است که گوشی پرچم دار جدید این شرکت LG g6 که قرار است به زودی به بازار عرضه شود دارای باتری ضد آتش است که در آن از لوله های مسی برای جلوگیری از آتش گرفتن باتری استفاده شده است.

دنبال کردن این مطلب

حریم خصوصی و نرم افزار واتس آپ

گفته می‌شود واتس اپ و شرکت مادر آن یعنی فیس‌بوک، می‌تواند به پیام‌های کاربران دسترسی داشته باشند، هرچند کارشناسان امنیتی هنوز از بابت صحت و سقم این قضیه مطمئن نیستند. اما آیا فیس‌بوک واقعا می‌تواند به پیام‌های واتس‌اپ دست یابد؟ البته این فرآیند با آن سرعتی که فکرش را می‌کنید اتفاق نمی‌افتد.

به گزارش فاواکو به نقل از CNET،از زمانی که واتس‌اپ در آگوست اعلام کرد که بعضی از اطلاعات کاربران را با شرکت مادر خود یعنی فیس‌بوک به اشتراک می‌گذارد، فعالیت‌های مربوط به حریم خصوصی نیز آغاز شده است. این فعالیت‌ها به دنبال این هستند که بفهمند آیا حریم خصوصی کاربران نقض می‌شود یا به عبارت دیگر این اپلیکیشن پیام‌رسان، امن هست یا نه!

البته امکان شنود چنین نرم‌افزارهایی با کمک یک سری نرم‌افزار و ابزارهای خاص وجود دارد، اما مسئله اینجاست که تنها افرادی خاص مانند برخی نهاد‌های دولتی امکان دسترسی به این ابزارها و کنترل این شبکه‌ها را دارند و هر فردی نمی‌تواند اقدام به کنترل یا شنود شبکه‌ای مانند واتس‌اپ کند، در واقع قانون است که می‌تواند در این نقطه وارد عمل شود.

گفتنی است به‌صورت ذاتی این شبکه‌ها به شکلی کاملاً ساده طراحی شده‌اند و طبعا با کمک ابزارهایی می‌توان آنها را کنترل کرد. ساده بودن طراحی چنین شبکه‌هایی هم به این خاطر است که باید پیغام به‌صورت لحظه‌ای و بسیار فوری به دست کاربران برسد، اما اگر قرار باشد شبکه‌ای مانند واتس‌اپ لایه‌های امنیتی زیادی روی شبکه خود پیاده‌سازی کند، هم باید هزینه زیادی متقبل شود و هم اینکه پیام‌ها با تأخیر زیادی به دست کاربرانشان برسد.

تعهد واتس‌اپ این بوده که فقط خود فرد و گیرندۀ پیام بتوانند پیام‌هایی که مابین آن دو رد و بدل شده را بخوانند. این بدان معناست که هیچ رونوشتی از این پیام‌ها گرفته نمی‌شود و هیچ فرد یا سازمانی نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد؛ حتی فیس‌بوک هم وجود چنین درپشتی را به صراحت رد می‌کند.

ضمنا سخنگوی شرکت فیس‌بوک هم اظهار داشت که طراحی این سیستم به‌گونه‌ای است که مانع از انتشار هرگونه پیام می‌شود، و ساز و کار این اطمینان، در سیستم رمزگذاری آن نهفته است و شرکت‌های دولتی یا هر سازمان دیگری، حتی اگر بخواهند هم نمی‌توانند به پیام‌های کاربران دسترسی داشته باشند.

دنبال کردن این مطلب

نرم‌افزار ۴۲۵ میلیون دلاری!

مایک کانون بروکس (یکی از بنیانگذاران شرکت اطلسین)، از ترلو به عنوان یک برنامه ساده آنلاین یاد می‌کند. اما ساده بودن لزوماً به معنای ارزان بودن نیست.
به گزارش گروه خبری فاواکو از رایورز به نقل از پی‌سی مگ، شرکت وی به تازگی موافقت کرده است تا برنامه مدیریت پروژه مبتنی بر وب ترلو را با بهای ۴۲۵ میلیون دلار خریداری نماید؛ هرچند که ممکن است این مبلغ عجیب به نظر برسد!

گفتنی است اطلسین (Atlassian) بیشتر به خاطر ایجاد نرم‌افزارهایی که به کدنویسان در ایجاد سایر نرم‌افزارها کمک می‌کنند، شهرت دارد، از جمله برنامه مدیریت محصول خودش با نام جیرا (Jira).

اما ترلو حال و هوایی همچون اینستاگرام یا پینترست برای اطلسین به ارمغان می‌آورد. در واقع ترلو نرم‌افزاری است که کارکنان سازمان‌ها با تمایل خودشان از آن استفاده می‌کنند و نه از روی اجبار.

ملیسا اینسرا (تحلیلگر مؤسسه پژوهشی ۴۵۱)، اذعان دارد که رقم ۴۲۵ میلیون دلار برای خریدن شرکتی چنین کوچک، کمی اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد. اما وی انتظار دارد ارزش بازار نرم‌افزارهای ارتباطات و مشارکت‌های تجاری از ۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد.

بنابر اظهارات اطلسین، برنامه ترلو اکنون توسط بیش از ۱۹ میلیون نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که در ماه اوت سال ۲۰۱۴، این رقم تنها ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود.

این برنامه در سال ۲۰۱۶ در میان برنامه‌هایی که سایت فوق مورد ردیابی قرار داده بود، بیشترین رشد را داشت.

شایان ذکر است که مشهورترین محصول اطلسین، یعنی جیرا نیز در رتبه سوم این سایت قرار دارد و از لحاظ رشد، در سال ۲۰۱۶ دومین جایگاه را از آن خود کرده است.

دنبال کردن این مطلب

خالق اندروید، اینبار مبدع گوشی هوشمند خارق‌العاده

اندی روبین یکی از خالقان سیستم عامل آندروید در حال تاسیس شرکت جدیدی است و قصد دارد گوشی هوشمند تازه‌ای بسازد که از هوش مصنوعی بی‌سابقه‌ای برخوردار خواهد بود.

شرکت جدیدی که روبین به همین منظور تاسیس خواهد کرد، Essential نام دارد و تولید گوشی هوشمند مجهز به هوش مصنوعی بالا تنها یکی از برنامه های این شرکت خواهد بود.

با استفاده از این گوشی‌های دارای هوش مصنوعی می‌توان بسیاری از امور روزمره را انجام داد و دستگاه‌های مختلف الکترونیک و برقی را کنترل کرد. Essential لوازم جدیدی را برای استفاده در منازل و هوشمندسازی آنها نیز تولید خواهد کرد.

گوشی یاد شده در اواسط سال ۲۰۱۷ روانه بازار خواهد شد و مذاکره با فاکس کان برای تولید آن در جریان است. گفته می‌شود این گوشی دارای نمایشگری بزرگ‌تر از آیفون ۷ بوده و از فناوری لمس سه بعدی نیز پشتیبانی می‌کند تا کاربران با کم و زیاد کردن میزان فشار به سطح گوشی بتوانند دستورات مختلفی را به آن منتقل کنند.

گوشی یاد شده به صورت ماژولار طراحی می شود تا کاربران بتوانند بخش ها و اجزای مختلف آن را به راحتی از یکدیگر جدا کرده و سپس به هم متصل کنند. دوربین آن نیز قابلیت عکاسی و فیلم برداری ۳۶۰ درجه را خواهد داشت.

این گوشی از قابلیت خودآموزی نیز برخوردار است و به تدریج عادات و سلائق و نیازهای کاربر خود را درک کرده و خود را با آنها تطبیق خواهد داد. روبین فعلا گروهی ۴۰ نفره را برای ساخت این محصولات هوشمند گرد هم آورده که عمدتا کارمندان سابق شرکت‌های اپل و آلفابت هستند.

دنبال کردن این مطلب