اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات

ورود به عصر گیگا در ایران

به گزارش شبکه خبری فاواکو از ایسنا، رسول سرائیان امروز در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مخابرات ایران گفت: شرکت در سال ۱۳۹۵ با تبعیت از شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، در سه محور «توسعه و سرمایه گذاری»، «بهینه سازی و بهره وری» و «محصول و بازار جدید»، فعالیت‌های خود را انجام داد.

وی با بیان اینکه ۳۸۳ روز است که هیئت مدیره جدید، فعالیت های خود را آغاز کرده، افزود: از اردیبهشت ۹۵ تا اردیبهشت ۹۶ در قالب ره نگاشت، ۸۲ پروژه شامل ۲۳ پروژه کوتاه مدت و ۵۹ پروژه میان مدت و بلند مدت به اجرا رسید.

امدیر عامل مخابرات ایران افزود: مدیریت هزینه‌‌ها، یکپارچه ‌سازی و ارتقاء کارایی، رهبری فناوری، امکان ارائه خدمات جدید و تضمین درآمدهای آتی و ایجاد رشد و درآمد پایدار مهم ترین سرفصل‌های فعالیت شرکت در سال ۹۵ بود.

وی توسعه باند پهن را راهبرد اصلی گروه مخابرات ایران عنوان کرد و افزود: در بخش باند پهن سیار، 3G و 4G و در باند پهن ثابت، دسترسی FTTX اولویت شرکت مخابرات ایران است.

با تانوما مدرن ترین شبکه ثابت را خواهیم داشت
سراییان، با بیان اینکه با ظرفیت سازی فیبرنوری شرکت مخابرات ایران با نام تجاری «تانوما»، شاهد هستیم، افزود: در رتبه بندی صد شرکت برتر ایران، رتبه ۳ در بالاترین ارزش افزوده، رتبه ۴ در بالاترین ارزش بازار و رتبه ۵ در بیشترین سودآوری را به دست آورده ایم.

وی در تشریح رشد شاخص های حوزه ارتباطات ثابت، رشد درآمد عملیاتی نسبت به سال گذشته را دوبرابراعلام کرد وگفت: شرکت مخابرات ایران با اجرای برنامه ره نگاشت تحول و توسعه، در مسیر یکپارچگی و همگرایی ثابت و سیاردر تمامی سطوح و تبدیل شدن به یک شرکت پیشرو دیجیتال قدم برمی دارد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، با تشریح اهم اقدامات راهبردی تعریف شده در سال ۱۳۹۶ برای مناظر راهبری مختلف خاطرنشان کرد: امسال به دنبال یکپارچگی، سازماندهی و حاکمیت شرکتی و آغاز حرکت به سمت شبکه تمام IT و تمام IP هستیم.

سراییان افزود: با یکپارچه سازی و ادغام شرکت های استانی در شرکت مخابرات ایران، بر مبنای حسابرسی های موجود، زیان دهی مناطق مخابراتی کاهش و سود عملیاتی افزایش یافته است.

وی درزمینه روند سود سهام و سود توزیع شده در سال های گذشته گفت: EPS سال ۱۳۹۵ با ۲۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶۴۴ رسیده است.

او گفت: در طول سال گذشته در شرکت مخابرات ایران، پایگاه داده ای قوی از مشتریان ایجاد کرده ایم. همچنین رتبه شرکت مخابرات ایران در بین تمام شرکت های پذیرفته شده در بورس و بازار، بهتر شده است.

وی گفت: در سال ۱۳۹۶ با افتتاح پروژه اتصال فیبر نوری به منازل با نام تجاری تانوما، فعالیت‌های شرکت مخابرات ایران وارد حوزه جدیدی شد و افزایش دسترسی مبتنی بر فیبر در سراسر کشور از مهم ترین برنامه‌های شرکت در سال جاری ست.

دنبال کردن این مطلب

در روسیه؛ اعمال فیلتر تلگرام و واتس‌اپ

به گزارش گروه خبری فاواکو از ایسنا از ودوموستی، کاربران و مدیران تلگرام روسیه از پاول دوروف، بنیانگذار شبکه پیام رسان تلگرام خواسته‌اند تا اجازه ندهد روند خدمات رسانی تلگرام در روسیه مسدود شود.

سرویس نظارت بر فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباط جمعی روسیه هفته گذشته اعلام کرد که دسترسی به تلگرام در روسیه در صورت امتناع صاحب آن از همکاری با این نهاد دولتی مسدود می‌شود.

براساس قانون روسیه، تمامی ارایه دهندگان خدمات اینترنتی موظف هستند تا پایگاه‌های داده‌های کاربران خود در روسیه را در خاک این کشور راه اندازی کنند تا از احتمال انتشار غیر قانونی اطلاعات به دیگر کشورها جلوگیری شود.
این نهاد نظارتی روسیه تاکید کرده تاکنون هیچ پاسخی از طرف صاحب تلگرام دریافت نکرده است و طبق قانون یک درخواست دیگر برای وی ارسال می کند و اگر مجددا پاسخی دریافت نشود، دسترسی به تلگرام مسدود خواهد شد.

چندی پیش روسیه روند مسدود کردن شبکه های پیام رسان اینترنتی که اطلاعات خود را در روسیه نگهداری نمی‌کنند آغاز کرده که از جمله می‌توان به وی چت، بلک بری مسنجر، لاین، زیلو و ایمو اشاره کرد.
همچنین سال گذشته شبکه اجتماعی لینکدین هم به دلیل ممانعت از انتقال سرورهای خود به خاک روسیه در این کشور فیلتر شد.

دنبال کردن این مطلب

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در کنفرانس "توسعه دهندگان گوگل" که در سال گذشته میلادی برگزار شد، توضیح داده بود که چگونه جهان دارد از شیوه ابتدا موبایل، به سمت شیوه هوش مصنوعی یا اِی.آی حرکت می‌کند.
اما در کنفرانس توسعه دهندگان گوگل که اخیراً برگزار شد، تمرکز این شرکت روی کاربرد هوش مصنوعی برای افراد مختلف است.

به گزارش شبکه خبری فاواکو از رایورز به نقل از تاپ‌تک نیوز، در روز آخر این رویداد، گوگل سعی کرد که اهمیت این هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را پررنگ‌تر کند و کاربردی بودن این دو فناوری را برای تمامی افراد شرح دهد.
کاربرد این دو فناوری در زمینه‌های زیادی در حال گسترش است و از ایمیل تا پیدا کردن شغل در بخش بهداشت و درمان را پوشش می‌دهد. یکی از ابتکارهایی که اخیراً گوگل به خرج داد، این بود که از یادگیری ماشینی برای طراحی یادگیری ماشینی بهتر استفاده کرد.

یکی از پدیده‌های دیگری که در حین این رویداد از آن رونمایی شد، نسل دوم واحدهای پردازشی تانسور یا تی.پی.یو یا تراشه‌هایی با طراحی سفارشی برای ماشین یادگیری بود. تی.پی.یو‌های ابری جدید از طریق موتور پردازش گوگل و با یک برنامه آلفا، در اختیار پژوهشگران و توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت.

در این رویداد کلی بوور، معاون بخش واقعیت افزوده و واقعیت مجازی اذعان داشت: «گوگل کماکان دارد روی پیشبرد قابلیت‌های خود در زمینه واقعیت افزوده (اِی.آر) و واقعیت مجازی (وی.آر) کار می‌کند و قصد دارد که روی پلتفرم‌هایی سرمایه گذاری کند و بتواند دو قابلیت مورد بحث را در دسترس افراد بیشتری قرار دهد.»

وی افزود: «برای آنکه رایانش فراگیر در اختیار همگان قرار گیرد، توسعه دهندگان نیاز به ایجاد اپلیکیشن‌ها و تجارب بزرگ‌تر دارند و ما داریم روی ابزارها و فناوری‌هایی کار می‌کنیم تا این مهم، انجام گیرد.»
یک نمونه از این اپلیکیشن‌ها، اینستنت پرویو است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که با استفاده از هدست‌های وی.آر، نتایج تغییراتی که در برنامه نویسی اعمال می‌کنند را مشاهده نمایند.

دنبال کردن این مطلب

نقش اینترنت و فناوری در انتخابات

تا چندی پیش رقابت‌های انتخاباتی در اینترنت صرفا به انتشار عکس و فیلم از نامزدها در شبکه‌های اجتماعی محدود می‌شد، اما امروز اوضاع متفاوت شده است.

به گزارش شبکه خبرگردی فاواکو از ایسنا، برای مثال در شبکه توئیتر کاربران می‌توانند با استفاده از بازنشر نظرات نامزدهای مورد حمایتشان نقطه نظرات آنها را به گوش دیگران برسانند و از آنها حمایت کنند؛ اما این امکان نیز همانند بسیاری از مظاهر فناوری چالش‌های خاص خود را دارد.

بسیاری از ستادهای انتخاباتی و یا طرفداران اقدام به ایجاد حساب‌های جعلی موسوم به "ربات توئیتری" (Twitter Bot) می‌کنند تا با تکرار یک موضوع و ایجاد هیاهو پیرامون آن افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند.

پروفسور "فیل هوارد" متخصص انستیتو اینترنت در آکسفورد گفت: ما در بررسی‌های خود به ربات‌هایی برخوردیم که اصطلاحا "ربات خفته" نامیده می‌شوند. این ربات‌ها دنبال‌کنندگان کمی دارند و هنوز دسته‌بندی نشده‌اند.

وی افزود: وضعیت ربات‌های خفته زمانی خطرناک می‌شود که این شبکه عظیم ناگهان بیدار شود و در لحظات بحرانی و حیاتی شروع به فعالیت کنند و بر روی تصمیم‌گیری‌ها تاثیر بگذارند.

بسیاری از حساب‌هایی که در زمان انتخابات فعال می‌شوند، ناگهان تغییر ماهیت می‌دهند و با تغییر نام خود برای یک نامزد خاص فعالیت می‌کنند. این حساب‌ها پس از مدتی ناگهان حذف می‌شوند.

تامین هزینه‌های انتخابات همواره برای نامزدها یک چالش جدی بوده است و گاهی آنها مجبور به دادن قول‌هایی به سرمایه‌گذاران و حامیان خود می‌شوند. به همین دلیل کمپین‌های اینترنتی زیادی برای حمایت آزاد و مستقل از نامزدها در جهان ایجاد می‌شود تا از وابستگی نامزدها به مراکز قدرت بکاهند. این کمپین‌ها از حامیان نامزدها می‌خواهند تا به صورت ناشناس به نامزد مورد حمایت خود کمک مالی کنند.

فناوری دیگری که در رویدادهای انتخاباتی جهان مورد استفاده قرار گرفته، هولوگرام است. این فناوری کمک می‌کند تا نامزدها در یک مکان صحبت کرده و در چند مکان دیگر به صورت زنده و همزمان دیده شوند. "نارندرا مودی" نخست وزیر هند از این فناوری استفاده کرده بود.

دنبال کردن این مطلب

پشتیبانی اندروید از زبان برنامه نویسی کوتلین

گوگل رسماً از زبان برنامه‌نویسی کوتلین روی سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کند. کوتلین زبان برنامه‌نویسی بسیار جدیدی است که شرکت جت‌برینز آن را طراحی کرده است.

کوتلین از نظر ساختاری با جاوا شباهت‌های زیادی دارد، از جمله اینکه شی‌ء‌گرا است و برای رفع همان مسائلی که جاوا مأموریت داشت، طراحی شده است.
اما چون از خیلی جهات هنوز مثل یک لوح سفید است و ظرفیت‌های زیادی دارد، قابلیت‌های خوب متعددی را می‌توان به آن افزود و سینتکس آن را مرتب‌تر کرد و بهبودهایی بیش از آنچه در جاوا می‌بینیم را به آن بخشید.

به گزارش شبکه خبرگردی فاواکو از رایورز به نقل از ونچربیت، گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان 2017 اعلام کرد که «کوتلین، یک پروژه منبع باز تحت لیسانس آپاچی 2.0 است، یک طراحی عالی و زبان بالغ دارد و ما بر این باوریم که توسعه اندروید را سریع‌تر و جذاب‌تر خواهد کرد.»
این شرکت اظهار داشت که بعضاً شاهد آن هستیم که این زبان برنامه‌نویسی برای تولید اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد که ایکس‌پدیا، فلیپ‌برد و اسکوئر از نمونه‌های این اپلیکیشن‌ها هستند.

استفاده گوگل از تیم کوتلین باعث ساده‌تر شدن نوشتن اپلیکیشن‌های اندروید شده است. توسعه دهندگان از این که بدانند که کامپایلر کوتلین، کد بایتی جاوا را منتشر می‌کند، خوشحال خواهند شد.

کوتلین و جاوا تقریباً یکی هستند. در واقع، علت اصلی تمایل تیم اندروید به سمت زبان برنامه‌نویسی کوتلین، هم شباهت‌های جاوا و کوتلین بود؛ بدین معنا که شما می‌توانید کوتلین را به پایگاه کد خود اضافه کنید و دو زبان جاوا و کوتلین را آزادانه با هم ترکیب نمایید.

اولین بار حضور کوتلین در بین زبان‌های برنامه‌نویسی در ژوئیه 2011 اعلام شد و نسخه 1.0 در فوریه 2016 در دسترس کاربران قرار گرفت.
در آن زمان، جت‌برینز متعهد شد که سازگاری این زبان با ویژگی‌های پایدار 1.0 به بعد حفظ خواهد شد. کاربران علاقه‌مند، برای شروع کار با کوتلین می‌توانند پیش نمایش اندروید استودیو 3.0 را دانلود کنند، یکی از فایل‌های جاوای خود را انتخاب کنند و سپس گزینه تبدیل فایل جاوا به فایل کوتلین را در منوی کد انتخاب کنند. با این کار فایل شما به فایل کوتلین تبدیل شده و می‌توانید به راحتی با آن کار کنید.

دنبال کردن این مطلب

همراه اول دستاوردهای یک‌ساله خود را تشریح کرد

به گزارش فاواکو به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، اپراتور اول تلفن همراه کشور همزمان با ۲۷ اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات، مهمترین دستاوردهای خود را اعلام کرد.

بنابراین گزارش، تعداد مشترکین همراه اول با ۹.۳ میلیون مشترک جدیدی که در سال ۹۵ جذب کرد، به ۸۶.۳ میلیون سیمکارت واگذار شده و ضریب نفوذ این اپراتور طی یکسال گذشته از ۸۰.۲ درصد به ۸۴.۲ درصد رسید. علاوه براین همراه اول طی سال ۹۵ سهم بازار خود را دو درصد و با احتساب مشترکین سایر اپراتورها که با رومینگ ملی از شبکه همراه اول استفاده می کنند و مشترکین GSM روستایی، حدود ۳ درصد افزایش داده و به ۶۰ درصد کل بازار رسانده است که موفقیتی بزرگ به شمار می رود.

از مهمترین موفقیت های همراه اول در یکسال گذشته، اجرای مناسب طرح ترابردپذیری و در نتیجه مثبت شدن روند ترابرد به نفع این اپراتور است. همراه اول در طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه که از تیرماه سال گذشته آغاز شده است، هم اکنون «رتبه اول در ترابرد» را داراست. وضعیت عملکرد اپراتورهای تلفن همراه اینگونه است که تا ۲۵ اردیبهشت ماه تراز اپراتورها به ترتیب، همراه اول مثبت ۹۶۰۴، رایتل مثبت ۱۱۹ و ایرانسل منفی ۹۷۲۳ مشترک بوده است.

در خصوص توسعه شبکه باند پهن نیز همراه اول، به عنوان اولین اپراتور ارائه دهنده نسل ۴.۵ تلفن همراه در کشور، در سال ۹۵ در حدود ۱۷۵۰۰ سایت و در مجموع بیش از ۲۵ هزار سایت نسل ۳ ،۴ و ۴.۵ در ۱۷۲۲ شهر و دهستان راه اندازی کرده است، همچنین با رشد ۲۰ برابری مشترکین نسل ۴ و ۴.۵ در سال ۹۵ و نوسازی شبکه نسل ۲ همراه اول، هم اکنون بزرگترین و گسترده ترین شبکه اینترنت همراه کشور در اختیار این اپراتور است.

همچنین با افزایش خدمات حضوری و غیرحضوری به مشترکین، ۳۵۰ میلیون پاسخگویی و خدمت ارائه شده به مشترکین در ۲۴ ساعت شبانه روز طی یکسال گذشته صورت گرفته است.

علاوه بر این، بر اساس این گزارش، رشد ۴۲۶ برابری ترافیک دیتا، رشد ۱۰۰ درصدی در ارائه محصولات و خدمات، حمایت از شرکت های دانش بنیان و همکاری گسترده با مجامع علمی و دانشگاهی، کسب جوایز و تندیس های متعدد طی سال های گذشته در خصوص حمایت از تولید داخلی، کارآفرین برتر، حامی کار و سرمایه ایرانی، حمایت از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در راستای دسترسی به اطلاعات، سرعت بیشتر، کیفیت بهتر و هزینه کمتر به مشترکین از مهمترین دستاوردهای شرکت ارتباطات سیار ایران در چهار سال اخیر عنوان شده است.

دنبال کردن این مطلب

یافتن بیش از ۱۰۰۰ کودک گمشده به کمک نرم‌افزار

خبرگزاری رسمی چین اعلام کرده است که مقامات این کشور به کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه توانسته‌اند تاکنون بیش از ۱۰۰۰ کودک گمشده را پیدا کنند.

به گزارش شبکه خبری فاواکو از ایسنا، این اقدام با بکارگیری یک اپلیکیشن جدید که "ری‌یونیون" نام گرفته به سفارش وزارت امنیت عمومی چین و با هدف مبارزه با قاچاق کودکان طراحی شده است.
بر اساس گزارش رسانه دولتی چین در ۱۲ ماه اول استفاده از این اپلیکیشن که روی موبایل نصب می‌شود مجموعا ۱۲۷۴ پرونده کودک‌ربایی بسته شده است. بر اساس گزارش‌ها از این تعداد، ۲۹ کودک کشته و ۷۵ نفر غرق شده بودند.

نیروهای پلیس با کمک این اپلیکیشن اطلاعات و فعالیت‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. کاربران در شعاع ۱۰۰ کیلومتری از نقطه‌ای که کودک آخرین بار دیده‌ شده نوتیفیکیشن‌هایی مانند عکس و اطلاعات دقیق در مورد کودک را دریافت می‌کنند تا به سرعت برای جست‌وجوی او اقدام کنند.

کاربران هم می‌توانند از طریق آن در صورت مشاهده فعالیت‌های مشکوک یا جنایتکارانه به سرعت به پلیس گزارش دهند. در صورتی که کودک پیدا نشود به مرور زمان شعاع ارسال اطلاعات از طریق اپلیکیشن گسترش می‌یابد.

به گزارش بی‌بی‌سی، با توجه به علاقه سنتی مردم چین به داشتن وارثان پسر، بازار خرید و فروش نوزادان پسر در چین پررونق است و زنان و دختران هم اغلب ربوده می‌شوند تا به عنوان کارگر کار کنند یا به زور برای دریافت جهیزیه‌های هنگفت، همسر کسی شوند.

دولت چین در این زمینه آمار رسمی منتشر نکرده است اما وزارت کشور آمریکا تخمین زده که سالانه حدود ۲۰ هزار کودک در چین ربوده شده و بسیاری از آنها فروخته می‌شوند.

گروه‌های تبهکار بسیاری از کودکان ربوده شده را وادار به کار، گدایی یا ارتکاب به جرم می‌کنند. اکثر این کودکان کاملا ناپدید شده و هیچوقت توسط خانواده‌ها پیدا نمی شوند.

دولت چین از اواخر دهه ۱۹۷۰ سیاست محدودیت تعداد فرزندان را به اجرا گذاشته که به خصوص در مناطق شهری به طور جدی‌تری دنبال شد. سیاست تک‌فرزندی از ابتدای ۲۰۱۶ لغو شد اما خانواده‌ها همچنان برای داشتن فرزند دوم باید از دولت تقاضای مجوز کنند. گفته می‌شود که به دنبال اعمال این سیاست‌ها، بازار زیرزمینی پررونقی برای خرید و فروش کودکان به وجود آمده است.

دنبال کردن این مطلب

انتخابات بدون هیچ مشکل ارتباطی برگزار شد

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور در ایران، بدون هیچگونه اختلالی در شبکه‌های ارتباطی برگزار شد. این را وزیر ارتباطات درحین بازدید از ستاد انتخابات وزارت کشور بیان کرد.

به گزارش شبکه خبری فاواکو، محمود واعظی در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اختلالی ایجاد شده است؟ گفت: خیر تاکنون در این زمینه هیچ مشکلی ایجاد نشده است.

مطابق این گزارش، وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران با اشاره به همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت کشور اظهار کرد: طبیعی است با همکاری چند ماه گذشته میان همکاران من با وزارت کشور برای آماده سازی بستر انتخابات الکترونیکی و کلیه کارهایی که به عرصه آی تی برمی‌گردد، همکاری نزدیکی داشته‌ایم و همکارانم از شب گذشته در وزارت کشور حضور داشته‌اند.
وی در ادامه افزود: در رابطه با ارزیابی‌اش از مشارکت مردم در انتخابات تصریح کرد: من هم جایی که رای دادم و هم در مسیر مشاهده کردم مردم به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند و باید منتظر باشیم مردم ایران حماسه جدیدی را بیافریند.

واعظی با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات فوق العاده بوده است و این تنها مختص به تهران نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اخباری که در سراسر کشور دارم چه در شهرهای کوچک و بزرگ و چه در روستاها مشارکت مردم بالا بوده است. معمولا عصرها صف‌های انتخابات شلوغ می شوند ولی دیدیم که از صبح امروز و پیش از آغاز انتخابات این صفها شکل گرفته بود.

وزیر ارتباطات همچنین افزود: براساس پیش‌بینی‌های ما هیچ مشکلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود نداشته و این بار با وجود گسترده بودن رقابت‌های انتخاباتی پیش‌بینی می‌کردیم رقابت و مشارکت بالا است. حتی در مقایسه با انتخابات مجلس سال ۱۳۹۴ برخی از ظرفیت‌های ما سه تا چهار برابر افزایش یافته است.

دنبال کردن این مطلب

آیا خاورمیانه به سوی فضای ابری پیش می‌رود؟

وقتی صحبت از فضای ابری به میان می‌آید، اغلب اوقات ذهن ما به صورت ناخودآگاه به سمت کشورهای پیشرفته‌ای مانند ایالات متحده، کانادا، استرالیا، آلمان و کشورهای اسکاندیناوی معطوف می‌شود یا اینکه اقتصادهای در حال شکوفایی مانند چین و هند به ذهنمان خطور می‌کند.
ما به ندرت شنیده‌ایم که فناوری ابری در خاور میانه در حال توسعه باشد. باید این رویکرد تغییر کند و خاورمیانه نیز رویکردی تازه به سوی فضای ابری داشته باشد.

به گزارش فاواکو از رایورز به نقل از کلود نیوز دیلی، گزارشی که توسط گارتنر تهیه شده، نشان می‌دهد که شرکت‌های موجود در خاورمیانه، برای سه سال آینده، بیش از دو میلیارد دلار در زمینه فناوری ابری سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بدین وسیله داده‌ها و اپلیکیشن‌های خود را به سوی فضای ابری سوق دهند.
همچنین ارقام درآمد در سال 2016، 956 میلیون دلار را نشان می‌دهند.

ضمناً در این گزارش آمده است که پلتفرم به عنوان خدمت، بیشترین نرخ رشد را با رقم 28.8 درصد و پس از آن، نرم افزار به عنوان خدمت با نرخ رشد 28.5 درصد، قرار گرفته است.
رشد در این زمینه‌ها، آن شرکت‌هایی را نشان می‌دهد که می‌خواهند اپلیکیشن‌ها و بارهای کاری خود را از مرکز داده درون سازمانی به فضای ابری منتقل کنند.

از سوی دیگر، شرکت‌هایی که در خاورمیانه کار می‌کنند نیز در کنار سایر کشورهای دنیا، به مزایای فناوری ابری پی برده‌اند و در پی آن هستند که بیشترین استفاده را از آن ببرند.
خاورمیانه بر خلاف آنچه که در افکار عمومی نقش بسته است، دیگر صرفاً به دنبال نفت و منابع زیرزمینی نیست و با سقوط قیمت نفت و افزایش نیاز به منابع جایگزین انرژی، کشورهای تولید کننده نفت مثل عربستان سعودی، خواهان توسعه سایر صنایع هستند.

با روند رو به رشدی که در شرکت‌های خاورمیانه برای به کار گرفتن فناوری ابری دیده می‌شود، در آینده نه چندان دور، درصد زیادی از شرکت‌ها تحت پوشش فناوری مورد بحث در می‌آیند و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.

دنبال کردن این مطلب

دستیار هوشمند گوگل به آیفون می‌آید

طبق گزارش بلومبرگ، برنامه Google Assistant برای عرضه در سیستم عامل آی‌اواس آماده است و احتمالا تا هفته آینده طی کنفرانس Google I/O در دسترس کاربران(البته فعلا فقط کاربران آمریکایی) قرار خواهد گرفت.

دستیار گوگل سال گذشته همراه با گوشی پیکسل گوگل معرفی شد و بعد از آن روی نسخه‌های مارشمالو و نوگت توسعه پیدا کرد. این دستیار هوشمند در حقیقت عملکرد قابلیت سیری در آیفون را خواهند داشت، به سوال‌ها جواب می‌دهد، پیغام می‌فرستد و تماس‌ها و عملکردهای دستگاه را مدیریت می‌کند.

مسلما عرضه این دستیار هوشمند شرکت گوگل به سیستم عامل آی او اس هیچ ضرری ندارد. همین حالا نیز بیشتر سرویس‌های گوگل تقریبا در تمام آیفون‌های موجود در کشور امریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد و بعید به نظر می‌رسد که ارائه این سرویس با هدف رقابت با سیری صورت گرفته باشد. برنامه سیری آیفون، تقریبا همیشه برای یک کاربر آیفون در دسترس است اما دستیار هوشمند گوگل صرفا از طریق برنامه مخصوص باز می‌شود که مسلما از کارایی آن می‌کاهد.

بلومبرگ در گزارش خود می‌گوید که تکنولوژی دستیار هوشمند به سرعت در حال توسعه و گسترش است و حتی به زودی شاهد تعبیه آن در وسایل خانگی و ابزارهای مختلف نیز خواهیم بود.

دنبال کردن این مطلب
ratingValue4.8 worstRating 1 bestRating 5 reviewCount 229